Nástup wearables v roce 2015 požene big data ke hvězdám

18. prosinec 2014

Na to, jaké trendy čekat od technologického světa v příštím kalendářním roce, jsme se zeptali vedoucího oboru nových medií na Karlově univerzitě a šéfa výzkumu a vývoje v analytické společnosti Socialbakers Josefa Šlerky, editora inovací ve vydavatelství Ekonomia Filipa Rožánka a manažerky on-line komunikace ČRo Blanky Mikuláškové. Všichni tři se shodují, že v příštím roce si začneme technologie víc oblékat.

Podle Filipa Rožánka bude klíčovou událostí roku nástup Apple Watch: „Trendem roku 2015 bude určitě mezi běžnou spotřebitelskou technologií trend chytrých hodinek, kde se očekává vstup Applu, a určitě se objeví i nějaký postoj Googlu k dalšímu osudu jeho Google Glass. Ve firemním sektoru očekávám, že se bude čím dál tím víc využívat segment takzvaných big data, čili informací o zákaznících a třídění možných zajímavostí, které z těchto dat plynou. Ten běžný spotřebitel ale bude spíše využívat chytré hodinky. Na druhou stranu si nemyslím, že ten sektor bude hitem, jenom se objeví další hráč, kterým bude společnost Apple. Ale přesto si nemyslím, že tento sektor bude dominovat spotřebitelskému zájmu.“

03276593.jpeg

Blanka Mikulášková vidí v nástupu wearables – tedy doslova „nositelných technologií“ – i jisté nebezpečí: „První, co mě napadlo, když ses zeptal na trendy 2015, bylo rozšíření Google Glass na masy a jejich komerční dostupnost. To bych asi nenazývala trendem, ale je to produkt, na který se čeká už dlouho. Na to také navazuje Internet of Things a hlavně wearables, které se teď teprve začínají pořádně šířit. Myslím si, že už je na spadnutí moment, kdy se wearables začnou využívat i pro medicínu a začne vyhodnocování dat skutečně lékaři. Na to ale navazuje problém, že s big data rostou také velké problémy. Nejenom ty, jak ta data vůbec uchovávat, ale i co se týče jejich bezpečnosti. Myslím si, že 2015 bude rokem, kdy mít nezamčený telefon se bude rovnat tomu, nechávat odemknuté auto nebo byt.“

Čtěte také

Podle Josefa Šlerky bude 2015 rokem, kdy minoritní technologie, které jsme v posledních letech zaseli, dozrají do mainstreamu: „Já si myslím, že to nejzajímavější, co příští rok bude, bude to, že staří dobří známí – jako je 3D tisk nebo internet věcí – se začnou stávat daleko samozřejmější i mezi normálními uživateli. Už to nebude taková ta geekovská zábava, že si někdo udělá 3D tiskárnu, ale budeme se s ní setkávat čím dál tím častěji v běžném provozu. A stejně tak ten internet věcí. To znamená stroje, které jsou připojené k internetu a logují data prostřednictvím nejrůznějších cloud computing technik. Ty nás budou čím dál tím víc obsluhovat. S tím souvisí všechny ty smartwatches, které určitě příští rok potáhne Apple. Všechny ty různé měřiče kroků, to je vlastně projev té samé technologie. Takže já si nemyslím, že nás čeká nějaká velká technologická pecka. Spíš, že to, co se podařilo v těch předchozích letech a doposud to bylo spíše v zájmu geeků, se stane čím dál tím častějším a veřejnějším.“

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.