Tyjátr: Na piazzetě se čarovalo pro Činoherák

8. červenec 2014

Pražské Národní divadlo na podporu souboru někdejšího Činoherního studia, nyní Činoheráku Ústí, uspořádalo akci Národ pro Ústí. Akce běží souběžně se sbírkou Národ sobě II., kterou divadlo vybírá na rekonstrukci nového působiště v kině Hraničář. Páteř týdenního programu tvořila série pohádkových produkcí a koncertů na piazzetě Národního divadla.

„My jsme rádi, že jsme to dotáhli na dlažbu Národního divadla. My jsme si samozřejmě mysleli na prkna, ale dlažba taky není špatná,“ komentuje účinkování na „náměstí“ mezi starou budovou a Novou scénou člen Divadla Pro malý Jarmil Škvrna.

Na divadelníky se kromě ústeckých politiků ze začátku zakabonilo i počasí, jak dokládá umělecký šéf Činoheráku Filip Nuckolls. „Začátek týdne propršel, což pro open-airové aktivity není úplně nejvhodnější a moc se to nehodí ani jako reklama. Ale včera byl už moc hezký den a rozhodně se to odrazilo na návštěvnosti.“ S počasím nebyl v počátku spokojený ani dramaturg Činoheráku Vladimír Čepek. „Tak trochu nám nepřeje počasí. Nejdřív pršelo, teď jsou brutální horka, ale jinak je super, že nám to Národní divadlo nabídlo a tohle pro nás udělalo.“

Přesto do hlediště na rozžhaveném betonu usedá pár kolemjdoucích dětí i jejich rodičů. Intenzivní týdenní program zabral rozsáhlou betonovou plochu na několika malých centrech. Ústřední dvě tvořilo pódium s improvizovaným hledištěm a malý stolek, kde se potutelně choulili ve stínu členové ústeckého divadla. „Se sbírkou zatím nevíme, jak to vypadá. Bavíme se buď o transparentním účtu, kde víme, že přišly necelé dva miliony korun, což je skvělé. A se sbírkou jako takovou zatím uvidíme, protože peníze se sypou do kasiček a na sbírkový účet. Rozjíždí se, protože přes všechny obstrukce to mohlo začít až na konci sezóny, což není úplně nejvhodnější čas,“ dodává Nuckolls. Na stolku opodál stojí šedá, už pěkně těžká zavařovačka, o které Nuckolls mluví s radostí. „Tady se něco vybírá a úspěšně to tam roste.“

03160439.jpeg

Programová skladba akce Národ pro Ústí byla výrazná také tím, že ji tvořila převaha pohádek. Filip Nuckolls vysvětluje proč. „Program dělá Národní divadlo pro nás. My tady reprezentujeme Ústí, aby tady od nás někdo byl. Jediný, co jsme sami udělali, byl sobotní program, kdy hrály ústecké kapely spojené s Činoherákem. Když jsme se o tom bavili s Michalem Dočekalem, tak jsme vycházeli z toho, že tady na piazzetě není možné udělat světla, musí to být přes den, protože bylo lepší skončit v devět, aby v deset byl úplný klid.“

03160440.jpeg

K letním výhledům do budoucna jsou na programech divadel nejpřiléhavější právě pohádky. Vladimír Čepek je zatím s feérickým obsazením repertoáru spokojený. „Pohádka se zatím nechystá v nějakém předběžném dramaturgickém plánu, který máme. Ale tím, že jsme odkoupili z původního Činoheráku všechny tři pohádky, když bude nějaká další potřeba, tak ji samozřejmě nasadíme.“

autor: Martin Macho Macháček
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.