Česká verze svobodné encyklopedie Wikipedia slaví 15 let existence

17. leden 2017

15. ledna 2001 byla založena dnes světově nejvyužívanější encyklopedie Wikipedia. Původní projekt se jmenoval Nupedia a měli ho psát odborníci. Nakonec nebyl příliš úspěšný. Očekával totiž, že odborníci z akademické sféry budou psát encyklopedii ve svém volném čase zdarma. Zatímco Nupedia dnes již neexistuje, Wikipedie, psaná nadšenci, se brzy stala lídrem v informačních zdrojích. Hosty pořadu Universum jsou Gabriela Boková a Vojtěch Veselý ze spolku Wikimedia Česká republika.

„Wikipedie je hnutí bez hranic, které nemá žádnou pevnou strukturu, nemá vlastně žádné lidi ‚zevnitř‘, kteří by za něj mohli jednat. Komunikujeme s různými institucemi, galeriemi nebo knihovnami a můžeme tak pro Wikipedii získat další svobodný obsah. Podporujeme amatérské fotografy, aby objížděli Českou republiku a fotili obce,“ vysvětluje Vojtěch Veselý činnost spolku.

Studenti, kteří nechtějí, aby jejich seminární práce skončily v šuplíku, mohou tlačit na své učitele nebo spolek kontaktovat. Do školy dorazí lektor, který je naučí, jak Wikipedii editovat. Témata, která by v rámci předmětu vznikala tak jako tak, mohou posloužit dalším uživatelům a najít uplatnění jako hesla na Wikipedii.

03782946.jpeg

Zajímá vás, jak moc je možné se na informace z Wikipedie spolehnout? Jaká bizarní hesla v encyklopedii najdete? Poslechněte si celý pořad.

autoři: Jana Římanová , nol
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.