
Publicistický pořad Rentgen se tentokrát zaměřil na situaci kolem Galerie Rudolfinum, která byla minulý týden začleněna pod Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Vyřešil se tak spor kolem budoucnosti tohoto výstavního prostoru. Připomněli jsme si také události roku 1918 a v našem pravidelném seriálu jsme se ohlédli za rokem 2002.
Seriál o polistopadové historii naší země doputoval do roku 2002. Tedy do roku, kdy povodí Vltavy, Dolního Labe a Dyje zasáhly katastrofální letní povodně, které na mnoha místech překročily úroveň stoleté, leckdy dokonce tisícileté vody. Do roku, kdy zemřela britská královna Matka a český básník a výtvarník Jiří Kolář. Do roku, kdy skončila občanská válka v Sierra Leone a kdy byla spuštěna Wikipedia v češtině. Do roku, kdy nastala vzácná astronomická konjunkce a na obloze jsme mohli zároveň vidět Saturn, Jupiter, Mars, Venuši i Merkur, což se nám znovu poštěstí za padesát let. Do roku, kdy v České republice proběhly volby do Poslanecké sněmovny a premiérem se stal Vladimír Špidla. Na některé z nejvýznamnějších domácích událostí, jakými bylo zkušební zahájení provozu jaderné elektrárny v Temelíně nebo listopadový pražský summit NATO, se zaměřil redaktor Robert Candra.
Ve středu jsme si připomněli 91 let od založení první Československé republiky. S jakými problémy se tehdy nově vzniklý stát potýkal? A proč má stále smysl si připomínat výročí vzniku státního útvaru, který již řadu let neexistuje? To se ve svém příspěvku pokusila nastínit Ivana Veselková.
Asi jste všichni zaznamenali kauzu okolo Galerie Rudolfinum. Činnost jednoho z nejlepších výstavních prostorů v Česku byla ohrožena kvůli zvolení nového ředitele České filharmonie, pod kterou galerie spadala. Nyní to vypadá, že je vše vyřešeno. Galerie Rudolfinum byla totiž včleněna pod Uměleckoprůmyslové muzeum. S ředitelem Galerie Rudolfinum Petrem Nedomou a ředitelkou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helenou Königsmarkovou si proto promluvil Aleš Stuchlý.