Na kole do nebe: pomník Janu Bouchalovi

21. leden 2013

Občanské sdružení Auto*Mat zahájilo finanční sbírku na pomník Janu Bouchalovi a dalším cyklistickým obětem dopravních nehod v Praze. Pomník, jehož autorem je sochař Krištof Kintera, by měl být dokončen letos na jaře.

Jan Bouchal byl propagátor městské cyklistiky, jeden ze zakladatelů a první mluvčí iniciativy Auto*Mat. V lednu 2006 ho smrtelně zranilo auto, když jel na kole přes nechvalně známou holešovickou křižovatku nábřeží Kapitána Jaroše a třídy Dukelských hrdinů. Sám přitom usiloval o stavební úpravy právě tohoto nebezpečného úseku. Loni se konečně křižovatka dočkala rekonstrukce. Na místě teď vyroste i pomník připomínající zbytečnou smrt Jana Bouchala a dalších pražských cyklistů.

„První cyklojízda po Honzově nehodě byla vzápětí po jeho pohřbu. Tehdy jsme na křižovatku umístili bílý kolo, který v různejch podobách a obměnách na tom místě vídáte doteď,“ vzpomíná dokumentarista Martin Mareček, jeden z členů Auto*Matu a autor stejnojmenného filmu. „Je to tradice, která vznikla ve Spojených státech, říká se tomu ghost bike. Cyklistická komunita umísťuje bílá kola tam, kde se stane vážná nehoda nebo kde se smrtelně zraní cyklista.“

Místo ghost bikeu by měl od května uprostřed rušné křižovatky stát jednoduchý, výmluvný pomník od Krištofa Kintery. Veřejnou soutěž sice původně před několika lety vyhrál návrh Davida Černého – bronzový retardér přímo ve vozovce ve tvaru sraženého těla a kola, ale ten úřady nepovolily. Kinterova pietní skulptura typicky využívá sloup veřejného osvětlení.

„Rozhodl jsem pro jednoduchý, srozumitelný gesto – umístit bicykl na vertikálu toho sloupu, kterej míří k nebi. To je myslim jasná, čitelná symbolika,“ vysvětluje Krištof Kintera. Později se rozhodl celé dílo ještě pokrýt plátkovým paladiem, které mu má dodat vzhled lehce nadpozemského šperku. „Krom toho, že se z toho stává takovej radiační element, se tam ještě objevily rotační doplňky. To kolo je umístěno na ložiskovém uchycení a chová se ve větru jako korouhev. To znamená, že tu sochu budete pravděpodobně vnímat pokaždý v jiný poloze.“

02811823.jpeg

Stavbu pomníku podporuje i pražský primátor Bohuslav Svoboda, který se zasadil taky o loňskou realizaci úprav kriticky nebezpečné křižovatky: „Technické řešení křižovatky, jak jsem ho viděl, je myslím víc než dobré. Vysunutí kol mimo auta a vytvoření toho pruhu a řešení pohybu chodců je takové, že možnost kolize mezi motoristy a nemotoristy je ne sice vyloučená, ale minimalizovaná.“

Přestože sochař i výrobci pracují na pomníku bez nároku na honorář a materiál poskytli zdarma, na jeho dopravu a vztyčení bude potřeba asi dvě stě tisíc korun. Ty chce sdružení Auto*Mat sehnat pomocí veřejné sbírky. Číslo transparentního účtu je 2100063331/2010.

Auto*Mat

autor: Robert Candra
Spustit audio