Wave News30. dubna  2017 v 13:16  

Nový singl Květů je ódou na Brno a vzpomínkou na starou lásku

Květy - Foto: tiskový servis Květů

KvětyFoto: tiskový servis Květů

„Ach jakou útěchu může poskytnout byt?“ ptá se Martin E. Kyšperský v novém singlu jeho indie uskupení Květy. Song Byt se podařilo nahrát na první pokus a energický, psychedelicko-funkový náboj songu, ve kterém se vzpomíná na starou romanci a opěvuje centrum Brna, je výsledkem změn v členské základně kapely. Pro kapelu typické housle nahradila elektronika a příchod multiinstrumentalisty Ondřeje Kyase podle Kyšperského slov kapelu „zachycuje v úplně novém období“. Jak nová éra Květů zní, zjistíme 25. května, kdy vychází jejich pátá studiovka Komik do půl osmé. Dvanáct skladeb produkoval pražský producent Ondřej Ježek, který se mimo jiné podílel i na albech kapel Zrní, DVA nebo Ghost Of You.

Autor:  Jakub Šponer
Wave News28. dubna  2017 v 16:30  

Islanďané zneškodnili kočku, která se snažila nelegálně dostat do země

Islanďané zneškodnili kočku, která se snažila nelegálně dostat do země - Foto:  Beer_Powered,  CC BY-NC 2.0

Islanďané zneškodnili kočku, která se snažila nelegálně dostat do zeměFoto:  Beer_Powered, CC BY-NC 2.0

Osudným se stal výlet na Island pro kočku nezodpovědné švýcarské majitelky. Ta se snažila zvíře propašovat na ostrov ve svém karavanu. Majitelce se kočku nepodařilo utajit, její přítomnost místní zjistili krátce po přistání trajektu, kterým žena přicestovala. Šéf místní veterinární správy vyslal na místo policii, která karavan brzy lokalizovala a našla hledané zvíře. Veterináři kočku vzápětí utratili. Majitelka byla zadržena a musela uhradit náklady spojené se zneškodněním zvířete, zlikvidováním jeho těla a dezinfekcí karavanu. Žena bude pravděpodobně čelit ještě dalším postihům za porušení islandského práva, uvedl Iceland Magazine. Island má velmi přísná pravidla pro dovoz jakýchkoli zvířat. Je zakázáno dovážet většinu hospodářských zvířat a domácí mazlíčci musí před příjezdem na Island projít karanténou. Jejich vlastníci musí žádat o povolení vstupu a vyplnit řadu papírů. Zvířata, která touto procedurou neprojdou, jsou okamžitě utracena a jejich ostatky zničeny.

Wave News28. dubna  2017 v 15:00  

Tatér z Brooklynu odstraňuje lidem rasistická tetování zadarmo. „Lidi se mění,“ říká

Tatér z Brooklynu odstraňuje lidem rasistická tetování zadarmo. „Lidi se mění,“ říká - Foto:  CC0 License

Tatér z Brooklynu odstraňuje lidem rasistická tetování zadarmo. „Lidi se mění,“ říkáFoto:  CC0 License

Pětadvacetiletý Randy Stiles nezačal úplně nejlíp: nosit tetování konfederační vlajky s nápisem „Pýcha Jihu“ a oběšeneckou smyčkou není jaksi prestižní záležitostí. „Všichni se mi smáli,“ svěřuje se serveru Bostonglobe během toho, co čeká, až mu vlajka, kterou nosí od osmnácti let, z pravého předloktí zmizí. „Musí to pryč,“ dodává otec tří dětí, který se brzo přesune do managementu jedné dopravní společnosti.
Jenže odstranění takového tetování trvá spoustu hodin a obvykle stojí až 500 dolarů. Naštěstí tatérské studio Southside Tattoo v Brooklynu maže projevy nenávisti zdarma – tatér Dave Cutlip tu zakrývá tetování, která hlásají rasovou nenávist nebo příslušnost k různým gangům. Vnímá to jako svoje poslání. A cena „nula“ je přesně tolik, kolik si klienti, jako je Randy Stiles, můžou dovolit zaplatit.
Cutlipa napadla myšlenka na tenhle bezplatný servis potom, co k němu před několika měsíci přišel do salonu muž, který potřeboval z obličeje odstranit tetování nebezpečného gangu. To ale nebylo možné – znak byl příliš výrazný. Cutlipa ale napadlo, že lidí, kteří se potřebují svého tetování zbavit opravdu nutně, může být víc. Se svou ženou založili facebookovou stránku, kde nabídli free službu odstraňování problematických obrázků „bez zbytečných otázek“.
Odezva byla obrovská a byla taky základem crowdfundingové kampaně Random Acts of Tattoo. Peníze, které vydělává, směřuje Cutlip k dalším tatérům, kteří si nemůžou dovolit zakrývat tetování bývalých gangsterů, vězňů a rasistů zadarmo.
Cutlip se živí tetováním 25 let. Jak říká, za tu dobu viděl spoustu lidí, kteří udělali chybu – někteří jen s inkoustem, někteří se svými vzory nebo názory. „Nemůžu opravit každé zpackané tetování,“ říká. „Můžu ale opravit ta, která jsou opravdu špatná.“

Autor:  Michaela Sladká
Wave News28. dubna  2017 v 13:30  

Svět podle Trumpa. Streamujte novou desku Gorillaz

Dlouho očekávaná deska Gorillaz je konečně venku. Šestadvacetiskladbová deluxe edice Humanz zachycuje atmosféru Ameriky prezidenta Trumpa, Gorillaz však odmítají, že by deska měla být politickým statementem. Místo toho spíše kontemplují o stavu stavu společnosti, a stavu planety. Na albu s kapelou spolupracovali Vince Staples, Danny Brown nebo Grace Jones, přispěli i Noel Gallagher a Jean-Michel Jarre. Sám Damon Albarn mluví hlavně o žánrové rozmanitosti Humanz. „Byla to asi nejtěžší deska, jakou jsem kdy natáčel. Celé album stojí na základech funku, hip hopu, soulu i houseu, což jsou prvky, se kterými běžně nepracuju,“ dodal v rozhovoru pro Radio X. Jak dopadla Albarnova snaha o epický párty soundtrack pro dobu, kdy se svět stal šíleným, zjistíte už za pár dnů v rubrice Deska týdne na Radiu Wave.

Autor:  Jakub Šponer
Wave News28. dubna  2017 v 11:23  

Vědci hledají 25 000 lidí, kteří by kouřili trávu pro vědecké účely

Joint, tráva, marihuana, narkoman - Foto: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0), flickr.com

Joint, tráva, marihuana, narkomanFoto: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0), flickr.com

Pokud máte v oblibě kouření trávy, otevírá se vám zajímavá příležitost, jak svoji zálibu spojit s něčím užitečným. Berlínská výzkumná iniciativa momentálně hledá 25 000 rekreačních uživatelů konopí, kteří by se zapojili do výzkumu a kouřili pár let pro dobrou věc – pro vědu.
Autoři projektu Cannabiskonsum doufají, že se jim povede co nejlíp prozkoumat a popsat účinky rekreačního dlouhodobého užívání konopí na zdravé dospělé spotřebitele. Koordinátor výzkumu Marko Dörre dodává: „Jen v Neměcku užívá konopí pravidelně několik milionů lidí. Je na čase, aby se věda víc zajímala o rekreační užívání a jeho dopady.“
Účastníci výzkumu musí být starší 18 let, nesmějí mít žádné duševní choroby ani psychické problémy (včetně závislosti) a nesmějí být prvouživateli konopí. Kdo podmínky splní a bude do výzkumu zařazen, dostane od vědců 30 gramů trávy na měsíc.
K výzkumu se zatím odhadem přihlásily asi dva tisíce lidí. Zapojit se můžete tady.

Autor:  Michaela Sladká
Wave News28. dubna  2017 v 08:30  

Kdo si hraje, nehajluje. V Brně se chystá antifašistická prvomájová hra

Pravicoví extrémisté v Nové... - Foto: Filip Jandourek

Pravicoví extrémisté v Nové...Foto: Filip Jandourek

„Chceme si první máj užít, ale zároveň upozornit na fakt, že extrémně pravicové myšlenky dnes nejsou pouze slyšet od skupiny lidí, která pravidelně pochoduje brněnskými ulicemi. Fašistické názory se stávají nebezpečným společenským mainstreamem,“ uvádí facebookové pozvánka události Kdo si hraje, nehajluje. Organizátoři vyzývají různorodé organizace, zájmové kroužky, komunity, přátele, ale i jednotlivce, aby se zapojili do akce popsané jako antifašistická prvomájová hra. Lidé, kteří se rozhodnou připojit, budou mít jeden hlavní úkol – zorganizovat v době pondělního pochodu neonacistů Brnem zábavnou, nenásilnou a kreativní prvomájovou aktivitu.
„Připravte si pro nácky divadelní vystoupení, udělejte jim hudební doprovod, zatancujte si s nimi. Zahrajte si na módní policii a zkuste zhodnotit jejich slavnostní outfit. Poměřte s nimi síly ve sportu nebo je trumfněte a vyrobte si lepší transparenty, než budou mít oni. Vyzdobte jim cestu městem nebo je vyprovoďte v maskách. Běžte se s nimi třeba líbat pod třešeň, hlavně když letos bude zábava,“ nabízí pozvánka nápady na spontánní akce. Neonacisté s podporou Dělnické strany sociální spravedlnosti a nacionalistů ze Slovenska a Polska vyrazí v pondělí ve 13 hodin z hlavního nádraží přes Moravské náměstí s plánovaným koncem na Zelném trhu. Organizátoři akce Kdo si hraje, nehajluje připravili pro účastníky infopoint v Kabinetu MÚZ. Zájemci se v něm dozví trasu pochodu Dělnické mládeže, pravidla hry a další aktuální informace.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News27. dubna  2017 v 17:00  

Tým českých vědců vyvinul cihly z recyklovaných PET lahví

Ukázka využití plastových cihel z recyklovaných PET lahví PET-MAT - Foto:  PET-MAT

Ukázka využití plastových cihel z recyklovaných PET lahví PET-MATFoto:  PET-MAT

Použité plastové lahve se nadrtí, recyklát se roztaví a vyfoukne do tvaru malé nádoby. Cihlu PET(b)rick vyvinul tým českých vědců, architektů a designérů. Na projektu se podílel mimo jiné architekt a zároveň děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze. Plastové lavičky z PET(b)ricku byly poprvé veřejně představeny v českém pavilonu na Expo 2015 v Miláně, patent dostal průmyslový vzor loni v květnu. „Cílem našeho výzkumu je vyvinout druhotné využití PETu v architektuře. Projekt PET-MAT kombinuje vyspělou technologii architektonického navrhování se zavedenou průmyslovou výrobou PET lahví,“ vysvětluje autorka projektu Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT. Vyfouknuté cihly jsou lehké a je možné je naplnit různým obsahem, například pískem, vodou nebo třeba svítidlem. Jak píše server Ekolist.cz, bloky se dají spojovat a jsou využitelné třeba pro stavbu zdí a příček. Mohou ale sloužit i jako stavební materiál pro lavičky, knihovny nebo jako vybavení interiérů. Proces recyklace PETu lze opakovat až patnáctkrát. Podle Novákové je cihla stále ve fázi vývoje. Hned jak bude bezchybná, může zamířit do výroby. Součástí projektu PET-MAT je i Minirecyklátor. Jde o stroj, který názorně ukazuje drcení PET lahve na takzvané vločky a vznik drobného předmětu, jakým je třeba knoflík nebo hrací kostka. „Máme na to patentovaný nárok. Šlo by o recyklátor o velikosti šatní skříně. V praxi se běžně staví stometrové linky, ale malé ne. Chceme ukázat, že je recyklování snadné,“ říká architektka Kateřina Nováková. V Česku se podle ní vyprodukují každý den zhruba tři miliony PET lahví, je to více než miliarda ročně.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News27. dubna  2017 v 15:24  

Rakovinu děložního čípku by mohla pomoct včas odhalovat umělá inteligence

Systém dokáže rozeznat příznaky rakoviny na základě neinvazivních fotografií děložního čípku. Byl otestován na datech z více než tisíce návštěv pacientů a u 345 z nich výzkumníci objevili přednádorové změny - Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal,  foter.com

Systém dokáže rozeznat příznaky rakoviny na základě neinvazivních fotografií děložního čípku. Byl otestován na datech z více než tisíce návštěv pacientů a u 345 z nich výzkumníci objevili přednádorové změnyFoto: Creative Commons CC0 1.0 Universal, foter.com

„Karcinom děložního čípku je druhý nejčastější typ rakoviny u žen,“ říká docentka z americké Lehigh University, Sharon Xiaolei Huang. Screeningové metody mají často sníženou citlivost. To znamená, že přestože mnoho pacientek některá vyšetření podstoupí, rakovina zůstane neodhalená. Jak uvádí server Digital Trends, Sharon Xiaolei Huang si všimla, že začala stoupat poptávka po citlivější, levnější a zároveň více automatizované screeningové metodě. Společně se svými kolegy vytvořila speciální algoritmus. Systém dokáže rozeznat příznaky rakoviny na základě neinvazivních fotografií děložního čípku. Byl otestován na datech z více než tisíce návštěv pacientů a u 345 z nich výzkumníci objevili přednádorové změny. Vyhledávání vizuálních příznaků rakoviny je levnější než jiné screeningové metody. Navíc se ukázalo, že je o deset procent citlivější. Další výhodou je lepší přesnost, která se podle odborníků dostala na 85 procent. Tým teď doufá, že bude moct začít s testováním za pomoci umělé inteligence.
„Díky současnému vývoji v oblasti systémů na zpracování obrazu se takové metody dostávají do bodu, kdy by mohly být použitelné pro zdravotnictví. Na straně lékařů i veřejnosti je vidět větší náklonnost k použití umělé inteligence v oblasti medicíny,“ uzavírá docentka Xiaolei Huang a dodává, že více než osmdesát procent úmrtí způsobených rakovinou děložního čípku se týká žen z rozvojových zemí.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News27. dubna  2017 v 13:36  

Podívejte se, jak Sovětský svaz viděli tamní profesionální i amatérští fotografové

Obálky časopisu Sovětská fotografie - Foto:  Sovětská fotografie

Obálky časopisu Sovětská fotografieFoto:  Sovětská fotografie

Na stránkách Archive.org najdete od konce března unikátní zajímavost: vysoce kvalitní skeny 437 čísel časopisu Sovětská fotografie (Sovětskoje foto), píše fotoblog PetaPixel. Časopis vycházel v letech 1926 až 1991, většina čísel z let 1934–1957 ale chybí.
Sovětskou fotografii založil v roce 1926 fotožurnalista Arkadij Šajchet. Po celé roky to bylo jediné periodikum v SSSR věnované výhradně fotografickému umění. Navzdory cenzuře si Sovětská fotografie dokázala zachovat určitou míru inovativnosti, sledovat světový vývoj a zprostředkovávat ho svým čtenářům. Během existence časopisu se na jeho stránkách objevily práce snad všech významných sovětských fotografů, můžeme uvést například konstruktivistického fotografa a výtvarníka Alexandra Rodčenka.
Hlavní tiskovina sovětských milovníků fotografie dokumentuje vývoj sovětského umění, přírodní a etnografické zajímavosti největší země světa, její každodennost i světové události. Když budete mít dostatek trpělivosti, objevíte tu snímky všech žánrů a úrovní. Vážným zájemcům o Rusko, Sovětský svaz a fotografii doporučujeme také unikátní projekt Russia in Photo, nabízející možnost prohlédnout si více než 80 000 fotografií ze všech období ruské historie.

Autor:  Miroslav Tomek
Wave News27. dubna  2017 v 09:30  

Norská televize přichází s další slow TV. Sledujte živě migraci stáda sobů

Norská televize přichází s další slow TV. Sledujte živě migraci stáda sobů - Foto:  d.aniela,  CC BY-ND 2.0

Norská televize přichází s další slow TV. Sledujte živě migraci stáda sobůFoto:  d.aniela, CC BY-ND 2.0

Pomocí kamer na paroží, dronů a sněžných skútrů televize sleduje a vysílá cestu více než 1 000 sobů na nové pastviny. V laponských horách podnikají severští přežvýkavci 200kilometrovou výpravu každé jaro, letos na to ale nebudou sami. Štáb hned na začátku narazil na problém – vedoucí samice nevypadala, že stádo na cestu hodlá vést, nakonec dal celou sobí skupinu do pohybu hlad. Program s názvem Reinflytting: Minutt for Minutt je v NRK, norské veřejnoprávní televizi, přezdíván jako nemožný projekt. „Koncept jsme vymysleli nad šálkem kávy před třemi roky,“ říká editor Ole Rune Hætta serveru The Guardian a dodává, že za pořad nechce být nikdo zodpovědný, protože je v něm příliš mnoho věcí, které se můžou pokazit. Trasa není celkově pokrytá satelitním signálem, po měsících příprav se štáb rozhodl k odrážení signálu používat zrcadla. Kameru na hlavě nese i sob Muzet, kterého si štáb od prosince ochočil, nikdo ale neví, jak moc dobrým kameramanem bude. Cesta přes Norsko by měla trvat šest až devět dní, sobi jsou totiž zvyklí si každých šest hodin odpočinout, po hodinu až tři hodiny dlouhém spánku se skupina zase vydává na cestu. V televizi poběží non stop vysílání po sedm dní, pokud ale cesta bude trvat déle, vysílání bude pokračovat online, kde ho můžete sledovat i teď – tisícovku zvířat můžete stalkovat i jako bod na mapě. „Cílem projektu je seznámit Nory s naprosto neznámou částí každodenního života v Norsku,“ vysvětluje Hætta. Severský fenomén slow TV se úspěšně ujal i v dalších zemích světa, na dvouhodinové vysílání BCC ze střechy autobusu, který jezdil po Yorkshire Dales, se díval milion diváků.

Autor:  Vítek Svoboda
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  364
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace