Wave News30. března  2017 v 17:25  

Bratislavan opravuje chyby v městském prostoru – s kamarády spravil díru v chodníku

Bratislavan opravuje chyby v městském prostoru, s kamarády spravil díru v chodníku - Foto: Facebook Matúš Čupka - postavíme svoje mesto na nohy

Bratislavan opravuje chyby v městském prostoru, s kamarády spravil díru v chodníkuFoto: Facebook Matúš Čupka - postavíme svoje mesto na nohy

Matúš Čupka je slovenský aktivista, který se nespokojí s naštvaným transparentem. Možná by sám sebe označil raději za aktivního občana. Jeho akce ve veřejném prostoru spočívají v tom, že si ve městě vyhlédne konkrétní problém a místo postávání před příslušnými úřady ho fyzicky vyřeší. Spolu s iniciativou Zelená hliadka čistí město od odpadků, doplňuje lavičky na zastávkách nebo jinak zkrášluje městský exteriér. Na Facebooku pořádá veřejné události s názvem SpotFix, v nichž jde vždy o úpravu konkrétního místa v Bratislavě. V pořadí 60. událost s názvem Legendárná diera pri Hoteli Kyjev se konala v úterý, účastníci zásahu profesionálně opravili díru v komunikaci, která znepříjemňovala průchod centrem Bratislavy několik let. Tyto opravy financuje z iniciativy Zelená hliadka, na jejíž transparentní účet mohou lidé přispívat libovolnou částkou anebo odložit své 2 % z daní.

Autor:  Ondřej Šebestík
Wave News30. března  2017 v 14:42  

Mši k Mezinárodnímu dni Romů bude sloužit kardinál Duka

Mši svatou za společný život všech národností v České republice bude v sobotu 8. dubna v kostele Nejsvětějšího srdce páně na náměstí Jiřího z Poděbrad celebrovat kardinál Dominik Duka. Motivem mše je podle organizátorů snaha povzbudit romskou komunitu po nedávné smrti Miroslava Demetera v Žatci. Případ uzavřela Policie České republiky s tím, že nedošlo k cizímu zavinění, mnozí však s tímto výsledkem nesouhlasí, policie podle nich měla ve vyšetřování pokračovat. Při pietním pochodu v Žatci vyjádřily koncem října stovky Romů svoji solidaritu s pozůstalými a nespokojenost s prací policie. Mše si klade za cíl vyjádřit vzájemnou snahu dát alespoň částečně věci do pořádku. Účastnit se bude mnoho romských umělců, před kostelem se bude prodávat romské občerstvení. Akci pořádá Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR, z.s., pod záštitou ministra pro lidská práva Jana Chvojky a za finančního přispění Ministerstva kultury. Informaci zveřejnil server Romea.cz. Dominik Duka pro tento zpravodajský portál uvedl dva důvody, proč přijal nabídku mši odsloužit. Za prvé cítí svoji povinnost navazovat na sv. Václava a sv. Vojtěcha, kteří oba celý život bojovali za rovnost a lidská práva. Druhým důvodem je, že církev podporuje romské etnikum celosvětově.
Podívejte se taky na Proč umřel v Žatci mladý Rom?.

Autor:  Ondřej Šebestík
Wave News30. března  2017 v 12:30  

Malý holky mají být slyšet. Chystá se film o matce femi-punku Poly Styrene z X-Ray Spex

Poly Styrene - Foto: Carl Guderian,  CC BY-NC-SA 2.0

Poly StyreneFoto: Carl Guderian, CC BY-NC-SA 2.0

I Am a Cliché, tak se jmenovala slavná skladba sedmdesátkové britské punkové kapely X-Ray Spex a nyní taky dokument o její frontwoman Poly Styrene. Na scénář dohlížela i dcera této femi-punkové ikony, Celeste Bell, film má připomenout čtyřicet let od vydání alba Germfree Adolescents. Kapela X-Ray Spex společně s britskou čtveřicí The Slits definovala v srdci Londýna sedmdesátých let feministický punk. Později si další a další femi-punkové kapely braly k srdci, co zpívala Poly Styrene mezi řádky v úvodu skladby Oh Bondage! Up Yours: „Malý holky by neměly být pouze vidět, ale především slyšet.“ Připravovaný dokument, na který momentálně tvůrci shánějí peníze prostřednictvím crowdfundingové kampaně, se nezaměřuje jenom na její revoluční tvorbu s kapelou, ale rovněž na rasismus, misogynii a psychické problémy, s nimiž se Poly Styrene potýkala celou svou kariéru a život. „Je to film o malé holce se silným hlasem, jejíž slova jsou dnes relevantní víc než kdy jindy,“ popisuje matku Celeste Bell. S tím souhlasí i britská r’n’b zpěvačka FKA twigs: „Album Germfree Adolescents ze mě udělalo sebevědomou umělkyni. Miluju Poly Styrene, miluju to, za čím si stála. A především, jak hlasitě a drze to prosazovala.“ Víc se o X-Ray Spex, The Slits a dalších femi-punkových kapelách dozvíte ve speciálním vydání pořadu Špína.

Autor:  Miloš Hroch
Wave News30. března  2017 v 10:43  

Hon na elity v Maďarsku pokračuje. Orbán jde po škole George Sorose

Studenti - Foto:  Burns Library, Boston College, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

StudentiFoto:  Burns Library, Boston College, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

Vládní Fidesz v Maďarsku průběžně upevňuje svoje pozice a dál čistí opoziční vody, tentokrát to odnesla Středoevropská univerzita (dále jen zkratka CEU: Central Europen University), jejímž zakladatelem a donátorem je finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Vláda v úterý odsouhlasila novou legislativu, prý napravuje současné mimoprávní počínání školy, která má budovu v Budapešti, ale je registrována ve státě New York. Fakticky ale dodržením nových pravidel, změnou studijního plánu, nutným přejmenováním a přesunutím kampusu na území USA ztratí možnost fungovat v dosavadní podobě. Soros školu v roce 1991 zakládal s myšlenkou vytvořit v traumatizovaném postsovětském prostoru střední Evropy bastion liberálního myšlení, který by pěstoval a bránil hodnoty otevřené společnosti a demokracie. Paradoxně sám Orbán díky stipendiu Sorosovy nadace studoval rok na Oxfordu. Teď má ale maďarský premiér společně s americkým prezidentem ze zjevných důvodů se Sorosem velmi napjaté vztahy. Rektor školy Michael Ignatieff se k legislativnímu útoku vyjádřil takto: „Budeme energicky bránit naše úspěchy před všemi, kteří se snaží pošpinit naši práci v očích maďarského lidu.“ Zprávu přinesla BBC.

Autor:  Ondřej Šebestík
Wave News30. března  2017 v 08:00  

Britský „landlord“ nechce ubytovávat „barevné“ lidi. Vadí mu zápach z kari

„Musíme to řešit chemickými přípravky, v extrémních případech i výměnou koberce,“ říká na svoji obhajobu Wilson deníku The Sun - Foto: Michael Mandiberg, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

„Musíme to řešit chemickými přípravky, v extrémních případech i výměnou koberce,“ říká na svoji obhajobu Wilson deníku The SunFoto: Michael Mandiberg, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Na světě už dnes najdete obchodníky, kteří cílí na sociálně vyloučené skupiny, na ty, kteří potřebují pomoci. A pak jsou tu lidé jako Fergus Wilson. Sedmdesátiletý pronajímatel, který vlastní kolem 1000 domů v britských oblastech Ashford a Maidstone, už v minulosti několikrát vydal jasné rozkazy svým agentům, na začátku roku například zakázal pronájem svých domů týraným ženám, rodičům samoživitelům, lidem s nízkým příjmem a instalatérům. Nyní se v e-mailu zaměstnancům jasně vyslovil proti pronajímání bytů lidem jiné barvy pleti, po ukončení nájmu jsou prý jejich byty cítit po kari, které se podle jeho slov „lepí ke koberci“. „Musíme to řešit chemickými přípravky, v extrémních případech i výměnou koberce,“ říká na svoji obhajobu Wilson deníku The Sun. V současnosti není v Británii protizákonné neubytovat zájemce v majetku, který vlastníte, rasová diskriminace ze strany pronajímatele je však proti občanskému právu. Nájemníci by tak mohli Wilsona hnát k soudu. Podle ředitele skupiny Generation Rent Dana Crawa by mělo dojít ke změně zákona. „Boj s nejhoršími pronajímateli na trhu by neměl být na jednotlivých nájemnících,“ myslí si. Souhlasí s ním i protirasistická skupina HOPE Not Hate, podle které je Wilsonův e-mail nepřijatelný. „Není možné se takto chovat k lidským bytostem – odepírat jim domov kvůli barvě jejich kůže,“ uvedla podle The Independent organizace. Fergus Wilson mezitím marně vysvětluje, že není rasista. „Nemáme nic proti lesbám, homosexuálům nebo barevným. Dokud platí nájem,“ vysvětloval lokálním médiím na začátku roku.

Autor:  Vítek Svoboda
Wave News29. března  2017 v 17:30  

„Kulaťák“ v pražských Dejvicích už nebude křižovatkou. Stane se z něj náměstí

Vítězné náměstí, Praha - Foto:  Aktron / Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Vítězné náměstí, PrahaFoto:  Aktron / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Magistrát hlavního města Prahy pracuje spolu s Prahou 6 na urbanistické studii, která má za cíl zlepšit situaci na jednom z nejvytíženějších pražských dopravních uzlů. Na plánu pracují architekti, odborníci na dopravu a urbanisté. Cílem jejich práce je změnit Vítězné náměstí na náměstí, momentálně mu totiž dominují auta a tramvaje. „Zhruba v červnu budeme mít připravené zadání, na základě kterého se vypíše soutěž na podobu Vítězného náměstí,“ řekl k tomu Aktuálně.cz zástupce starosty Prahy 6 Martin Polách. Ze soutěže má vzniknout územní studie, která doplní plán a upřesní, co si v budoucnu budou moci dovolit developeři a vedení městské části. „Vítěznému náměstí dnes chybí prostor, kde by se mohli lidé shromažďovat. Cílem soutěže na proměnu bude mimo jiné tento prostor vytvořit,“ dodává zástupce starosty. Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects, který na zadání soutěže pracuje, si myslí, že k proměně může dojít i na základě malých změn, Kulaťák se podle něj může proměnit v plnohodnotné náměstí i bez většího omezení dopravy. Vedení Prahy 6 doufá v to, že část pozemků v severozápadní části náměstí, které patří tamním univerzitám, odkoupí pražský magistrát. „Byli bychom rádi, aby na místě vznikl projekt, který by měl určitou kulturní funkci,“ tvrdí Aktuálně.cz Polách. S informací přišel server Aktuálně.cz.

Autor:  Vítek Svoboda
Wave News29. března  2017 v 16:00  

Autor Trainspottingu Welsh píše seriál o počátcích acid house scény

Autor Trainspottingu Welsh píše seriál o počátcích acid house scény - Foto: Jiří Šeda

Autor Trainspottingu Welsh píše seriál o počátcích acid house scényFoto: Jiří Šeda

Nová televizní série s názvem Ibiza87, která popisuje počátky acid houseu a rave parties, bude volně inspirovaná startem kariéry DJů Nickyho Hollowaye, Paula Oakenfolda a Dannyho Ramplinga. Všichni tři hudebníci k seriálu také tvoří soundtrack. „Z tohohle projektu jsem hodně nadšený. Vychází na třicetileté výročí našeho výletu na Ibizu a toho, co potom následovalo, tedy zrodu taneční klubové a festivalové scény,“ řekl Pitchforku Oakenfold. Podle Welshovy knihy Acid House vznikl už v roce 1998 stejnojmenný povídkový film, příběh tří mužů, kteří se potýkají s těžkou životní situací a řeší ji, nečekaně, drogami. Kromě kultovního Trainspottingu a nedávného sequelu T2 vznikl před třemi lety podle Welshovy knihy také Sviňák v hlavní roli s Jamesem McAvoyem. Acid House režíroval Paul McGuigan, který natočil i několik dílů britského seriálu Sherlock. Irvine Welsh dnes žije v Chicagu, redaktorovi časopisu Dazed nedávno odpověděl, že „s chlapama na baru už probral dost ho*en“, alkohol a heroin vyměnil za box a jógu a přátelí se teď spíš se ženami.

Autor:  Vítek Svoboda
Wave News29. března  2017 v 14:30  

S Throbbing Gristle do hlukových archivů. Čtveřice vůbec poprvé streamuje svou diskografii

Throbbing Gristle (1981) - Foto:  Industrial Records

Throbbing Gristle (1981)Foto:  Industrial Records

Britská industriální skupina Throbbing Gristle znovuobnovila smlouvu s vydavatelstvím Mute Records a poprvé v historii zpřístupnila svou diskografii na streamovacích službách. Podle oficiálního prohlášení jde teprve o začátek. Čtveřice vedená zpěvákem známým jako P-Orridge spolutvořila dějiny industriální hudby. Ve své době fascinovala intenzitou hluku i fašistickými symboly. Vedení Mute Records oznámilo trojletku s Throbbing Gristle, label plánuje během následujících tří let vydat nové edice klasických alb včetně nikdy nezveřejněného materiálu. Tento rok vyjde taky knižní autobiografie spoluzakladatelky, umělkyně a bývalé striptérky Cosey Fanni Tutti se strohým názvem Art Sex Music. Poprvé se skupina rozpadla v roce 1981, několikrát se dala dohromady a znovu rozešla, naposledy před pražským koncertem v roce 2010.

Autor:  Miloš Hroch
Wave News29. března  2017 v 12:58  

Pavouci by mohli teoreticky sníst všechny lidi během roku

Pavouci by mohli teoreticky sníst všechny lidi během roku - Foto:  CC0 License

Pavouci by mohli teoreticky sníst všechny lidi během rokuFoto:  CC0 License

Nedávný entomologický průzkum v Severní Karolíně odhalil to, co víme dávno, tedy že pavouci jsou všude okolo nás. Konkrétně v tomto americkém státě se totiž podle The Washington Post nacházejí ve 100 % domácností, včetně 68 % koupelen a více než 75 % ložnic. Většina osmiokých kamarádů se živí hmyzem, najdou se ale také takoví, kteří pojídají ještěrky, ptáky, nebo dokonce drobné savce. Biologové Martin Nyffeler a Klaus Birkhofer přišli na začátku března se zvláštním závěrem své studie. Světová populace pavouků sní ročně mezi 400 miliony a 800 miliony tun kořisti. Pavouci tak spořádají stejné množství masa jako všichni lidé na planetě, ti mají totiž na svědomí přibližně 400 milionů tun masa za rok. A jako ještě trošku nepříjemnější zpráva se zdá fakt, že při váze všech dospělých lidí na Zemi, která je vypočítána na přibližně 287 milionů tun, by nás pavouci mohli všechny sníst během jednoho roku a v břichu by jim ještě zbyla spousta místa. Jako dezert by si mohli dát zbylé děti, ty váží okolo 70 milionů tun, a pořád by měli chuť na mouchy. Jde ale jen o teoretické propočty, velké množství pavouků na planetě zatím znamená jen méně komárů ve vaší ložnici.

Autor:  Vítek Svoboda
Wave News29. března  2017 v 08:30  

Pár z New Jersey žaluje město. Nedovolilo jim zbourat strašidelný dům

Strašidelný dům - Foto: CC0 Public domain

Strašidelný důmFoto: CC0 Public domain

Derek a Maria Broaddusovi si v roce 2014 koupili nový velký dům. Od té doby obdrželi už několik děsivých dopisů. Jejich autor se vždy podepsal pouze jako The Watcher (Strážce). Dopisy byly plné zneklidňujících sdělení, jako například: „Přivezete s sebou mladou krev? Bude si hrát ve sklepě? Můj dědeček hlídal dům v 20. letech, otec v 60. letech, teď je řada na mně. Okny uvidím, jak se pohybujete po domě. Čí je ložnice směrem do ulice? Zjistím to hned, jak se nastěhujete. Pomůže mi, když budu vědět, kdo kde spí, můžu si pak všechno lépe naplánovat.“ Rodina s malými dětmi se do domu stěhovat nehodlá. Chtěla ho strhnout a na jeho místě postavit dva nové, město ale demolici nepovolilo, tak se ho manželé rozhodli žalovat. Pokusy o prodej domu totiž zkrachovaly. Broaddusovi zažalovali i předchozí majitele, kteří údajně také dostávali dopisy, ale nikdy je nezveřejnili. Policie zatím odesilatele tajemných dopisů neodhalila, uvedla na svém webu BBC.

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  354
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace