Wave News9. prosince  2014 v 14:55  

Aktivisté vyčistili žižkovskou kliniku od odpadků, teď policie vyklidila je

Strkanice s příznivci KLINIKY - Foto: Láďa Bruštík

Strkanice s příznivci KLINIKYFoto: Láďa Bruštík

Policejní zásah na Jeseniově 60 přišel po deseti dnech ode dne, kdy na žižkovskou kliniku přišla skupina akademiků a aktivistů sdružených pod iniciativou KLINIKA. Jelikož tam podle českých zákonů přebývali neoprávněně, dnes dopoledne zasáhla policie, která si tentokrát dávala načas. Podle slov tiskové mluvčí policie Jany Rösslerové „oslovili pražské policisty zástupci majitele objektu, což je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a požádali o součinnost s vyklizením“. Zdůraznila, že majitelé již jednu výzvu před několika dny podali. Ovšem tvrzení, že squatteři místní policii ulehčovali práci, a ti tak nemuseli vyjíždět na kliniku kvůli narkomanům, přechází. V době zásahu bylo na klinice osm lidí, z nichž tři odvezli policisté na služebnu kvůli přestupku. „Osoby jsou na služebně a policisté s nimi dále pracují,“ dodává Rösslerová. Jedna ze squatterek, která chtěla, aby její jméno zůstalo v anonymitě, popisuje zásah takto: „Nejdřív přišla paní z Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, začala poklidně mluvit v doprovodu jednoho policisty. Postupně se tam rozptýlili policisté jak v civilu s páskami, tak v uniformách, takže obstoupili celý objekt. Řekli nám, že máme 5 minut na opuštění objektu, a myslím, že neuplynulo ani 5 minut, a už přišla výzva ‚jménem zákona opusťte objekt‘. Ti z nás, kteří tam nemohli zůstat, šli ven, mezitím nás legitimovali a dali nám tištěnou výzvu k podání vysvětlení za neoprávněné využívání objektu. Tři lidi odmítli uposlechnout policejní výzvu a ty vyvedli a odvezli na stanici.“ Podle ní zásah probíhal v poklidu a za patnáct minut bylo po všem. Ovšem u vyvádění zbylých tří už nebyla. Zásahu přihlížela početná skupina lidí, kteří přišli KLINIKU podpořit, někteří z nich se z místa přesunuli na veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 3.
Podívejte se na fotogalerii obsazené KLINIKY a shromáždění na její podporu. Přečtěte si i o vzniku projektu.

Autor:  Miloš Hroch

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017 v 08:30     Video  rubrika: Wave News

  Metalový festival řekl ne náklaďákům s pivními sudy, nahradí je pivovod

  Město Wacken ve Šlesvicku-Holštýnsku se připravuje na každoroční metalový , který ve svém žánru patří k největším v Evropě. Během konání festivalu počet obyvatel města vzroste z 1 800 na 75 000. S vyhlídkou na to, kolik piv během akce padne, se město rozhodlo vybudovat svůj první pivovod,... . Statistika ukazuje, že každoročně se na akci zkonzumuje kolem 400 000 litrů piva. Potrubní systém umožní barmanům točit až šest piv za sekundu. Zakladatel festivalu Holger Hübner v úterý řekl, že „díky tomu nebudeme...

   
 • 25. května  2017 v 16:30       rubrika: Wave News

  Ukradené maorské a moriorské pozůstatky se vrátí z evropských muzeí na Nový Zéland

  Ostatky několika desítek Maorů a Moriorů byly dlouhá léta uskladněny v evropských muzeích. V pondělí 29. května se původní obyvatelé Nového Zélandu konečně vrátí domů. Celkem ze čtyř evropských institucí poputují do... . Na počátku 21. století žilo na světě přibližně 725 000 Maorů, při sčítání obyvatel Nového Zélandu v roce 2006 se k Moriorům přihlásilo 945 osob.

   
 • 25. května  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Nechte konečně práce a začněte hladit kočky na plný úvazek

  Dublinská veterinární klinika Just Cats hledá člověka, který by na plný úvazek hladil traumatizované kočky, píše server . Ideální uchazeč prý má být „blázen do koček“ a mít ten správný „kočkostoj“, ať už to znamená cokoliv. Je to člověk, který při mazlení s kočkami pociťuje „teplo a neurčitou něhu“ a v životopise mu nebude scházet krmení... .

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace