Wave News9. prosince  2014 v 14:55  

Aktivisté vyčistili žižkovskou kliniku od odpadků, teď policie vyklidila je

Strkanice s příznivci KLINIKY - Foto: Láďa Bruštík

Strkanice s příznivci KLINIKYFoto: Láďa Bruštík

Policejní zásah na Jeseniově 60 přišel po deseti dnech ode dne, kdy na žižkovskou kliniku přišla skupina akademiků a aktivistů sdružených pod iniciativou KLINIKA. Jelikož tam podle českých zákonů přebývali neoprávněně, dnes dopoledne zasáhla policie, která si tentokrát dávala načas. Podle slov tiskové mluvčí policie Jany Rösslerové „oslovili pražské policisty zástupci majitele objektu, což je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a požádali o součinnost s vyklizením“. Zdůraznila, že majitelé již jednu výzvu před několika dny podali. Ovšem tvrzení, že squatteři místní policii ulehčovali práci, a ti tak nemuseli vyjíždět na kliniku kvůli narkomanům, přechází. V době zásahu bylo na klinice osm lidí, z nichž tři odvezli policisté na služebnu kvůli přestupku. „Osoby jsou na služebně a policisté s nimi dále pracují,“ dodává Rösslerová. Jedna ze squatterek, která chtěla, aby její jméno zůstalo v anonymitě, popisuje zásah takto: „Nejdřív přišla paní z Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, začala poklidně mluvit v doprovodu jednoho policisty. Postupně se tam rozptýlili policisté jak v civilu s páskami, tak v uniformách, takže obstoupili celý objekt. Řekli nám, že máme 5 minut na opuštění objektu, a myslím, že neuplynulo ani 5 minut, a už přišla výzva ‚jménem zákona opusťte objekt‘. Ti z nás, kteří tam nemohli zůstat, šli ven, mezitím nás legitimovali a dali nám tištěnou výzvu k podání vysvětlení za neoprávněné využívání objektu. Tři lidi odmítli uposlechnout policejní výzvu a ty vyvedli a odvezli na stanici.“ Podle ní zásah probíhal v poklidu a za patnáct minut bylo po všem. Ovšem u vyvádění zbylých tří už nebyla. Zásahu přihlížela početná skupina lidí, kteří přišli KLINIKU podpořit, někteří z nich se z místa přesunuli na veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 3.
Podívejte se na fotogalerii obsazené KLINIKY a shromáždění na její podporu. Přečtěte si i o vzniku projektu.

Autor:  Miloš Hroch

Nové články v rubrice

 • 7. prosince  2016 v 15:00     Video  rubrika: Wave News

  Veřejnoprávní služba mladým. Moderátoři pořadu Drugslab zkouší drogy, abyste vy nemuseli

  „Cítím… že bych chtěl mít sex!“ přiznává moderátor uprostřed malé laboratoře. Je pod vlivem drogy známé jako GHB, která mimo jiné způsobuje sexuální vzrušení. Všechno o téhle i mnoha dalších návykových látkách se dozvíte... z dílny nizozemské veřejnoprávní platformy BNN. Trojice moderátorů se ptá diváků a odběratelů kanálu, které drogy by měla vyzkoušet. Na sobě samých pak ukazuje účinky návykové látky, řekne vám také všechno o tom, jak...

   
 • 7. prosince  2016 v 14:00       rubrika: Wave News

  V Británii instalují do klubů testovací budky, cílem je snížit počty obětí „špatných“ drog

  Od příštího roku budou v nočních klubech po britském Prestonu stát, především v pátek a sobotu, testovací budky. Zde budete mít možnost nechat si bezplatně a anonymně prověřit kvalitu drog. Jde o výsledek úsilí neziskové... , kterou podporuje taky místní policie. Podle dostupných informací policie nebude stíhat uživatele budek. Obsah vašich kapes prověří laserové zařízení a během několika vteřin zhodnotí obsah substance. V největším počtu... : „Jde o úplně novou službu, někomu možná přijde v jistém smyslu radikální, ale nejdůležitějším cílem je bezpečí návštěvníků klubů a snížení počtu obětí.“ Deník The Independent zveřejnil statistiky, podle kterých čísla... .

   
 • 7. prosince  2016 v 11:56       rubrika: Wave News

  Studentka se soudí se Stanfordem. Univerzita prý nezabránila sexuálnímu napadání

  Stanfordova univerzita nechala promovat studenta, který hrubě napadal ženy. Jedna ze studentek se ji rozhodla zažalovat kvůli tomu, že dívky pohybující se po kampusu nedokázala před útoky ochránit. V roce 2011 podle... Stanfordova univerzita má na kontě nejvyšší počet nahlášených sexuálních napadení v USA. Letos se tyto statistiky dostaly do povědomí veřejnosti kvůli důkladně propírané kauze znásilnění dívky v bezvědomí, ze kterého... .

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace