Wave News9. prosince  2014 v 14:55  

Aktivisté vyčistili žižkovskou kliniku od odpadků, teď policie vyklidila je

Strkanice s příznivci KLINIKY - Foto: Láďa Bruštík

Strkanice s příznivci KLINIKYFoto: Láďa Bruštík

Policejní zásah na Jeseniově 60 přišel po deseti dnech ode dne, kdy na žižkovskou kliniku přišla skupina akademiků a aktivistů sdružených pod iniciativou KLINIKA. Jelikož tam podle českých zákonů přebývali neoprávněně, dnes dopoledne zasáhla policie, která si tentokrát dávala načas. Podle slov tiskové mluvčí policie Jany Rösslerové „oslovili pražské policisty zástupci majitele objektu, což je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a požádali o součinnost s vyklizením“. Zdůraznila, že majitelé již jednu výzvu před několika dny podali. Ovšem tvrzení, že squatteři místní policii ulehčovali práci, a ti tak nemuseli vyjíždět na kliniku kvůli narkomanům, přechází. V době zásahu bylo na klinice osm lidí, z nichž tři odvezli policisté na služebnu kvůli přestupku. „Osoby jsou na služebně a policisté s nimi dále pracují,“ dodává Rösslerová. Jedna ze squatterek, která chtěla, aby její jméno zůstalo v anonymitě, popisuje zásah takto: „Nejdřív přišla paní z Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, začala poklidně mluvit v doprovodu jednoho policisty. Postupně se tam rozptýlili policisté jak v civilu s páskami, tak v uniformách, takže obstoupili celý objekt. Řekli nám, že máme 5 minut na opuštění objektu, a myslím, že neuplynulo ani 5 minut, a už přišla výzva ‚jménem zákona opusťte objekt‘. Ti z nás, kteří tam nemohli zůstat, šli ven, mezitím nás legitimovali a dali nám tištěnou výzvu k podání vysvětlení za neoprávněné využívání objektu. Tři lidi odmítli uposlechnout policejní výzvu a ty vyvedli a odvezli na stanici.“ Podle ní zásah probíhal v poklidu a za patnáct minut bylo po všem. Ovšem u vyvádění zbylých tří už nebyla. Zásahu přihlížela početná skupina lidí, kteří přišli KLINIKU podpořit, někteří z nich se z místa přesunuli na veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 3.
Podívejte se na fotogalerii obsazené KLINIKY a shromáždění na její podporu. Přečtěte si i o vzniku projektu.

Autor:  Miloš Hroch

Nové články v rubrice

 • 31. května  2016 v 18:00       rubrika: Wave News

  Veganská kavárna v Tbilisi čelila o víkendu násilné provokaci masožroutů

  S útoky na kavárny a podobné podniky se v poslední době nesetkáváme pouze v Česku. Podobnou zkušenost si odnesla i veganská v centru gruzínského hlavního města Tbilisi. V neděli tam uprostřed promítání sitcomu Rick and Morty nakráčela skupina „vyzbrojená“ párky a masem na špejlích. Přinesené potraviny začali její příslušníci uvnitř konzumovat,...

   
 • 31. května  2016 v 15:01     Video  rubrika: Wave News

  Soundtrack ke hře Doom ukrývá satanistické symboly

  Kultovní herní série Doom, která se před pár týdny dočkala dalšího pokračování, zatím získává převážně kladné reakce kritiků a fanoušků. Pozitivního hodnocení se dostává i soundtracku ke hře, za kterým stojí veterán... , a zdá se, že uživatel Redditu Tomcb objevil to, o čem Gordon mluvil. Při pomocí se totiž objeví pentagramy a číslo 666. Autor soundtracku vzápětí existenci skrytých symbolů potvrdil na svém . Doom tak pokračuje ve své dobré tradici ďábelského doprovodného artworku a dlouhé řadě skrytých . Mick Gordon zároveň navazuje na řadu hudebníků, kteří do své tvorby skrývají různé obrázky pomocí stejné techniky. Nejslavnější příklad skryté zprávy představuje Aphex Twin a jeho „tvář démona“ v tracku zkráceně nazývaném... . Podobné skryté obrázky do své hudby vložili , , nebo třeba .

   
 • 31. května  2016 v 14:37     Video  rubrika: Wave News

  Frahm, Woodkid a De Niro chystají společný projekt na pomoc uprchlíkům

  Berlínský klavírista Nils Frahm a multimediální francouzský umělec usazený v Americe Woodkid společně chystají nové minialbum. Jmenovat se bude Ellis a na pultech se objeví 8. července. Jde v podstatě o soundtrack ke... . V současné chvíli se můžete podívat na trailer snímku a .

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace