Wave News9. prosince  2014 v 14:55  

Aktivisté vyčistili žižkovskou kliniku od odpadků, teď policie vyklidila je

Strkanice s příznivci KLINIKY - Foto: Láďa Bruštík

Strkanice s příznivci KLINIKYFoto: Láďa Bruštík

Policejní zásah na Jeseniově 60 přišel po deseti dnech ode dne, kdy na žižkovskou kliniku přišla skupina akademiků a aktivistů sdružených pod iniciativou KLINIKA. Jelikož tam podle českých zákonů přebývali neoprávněně, dnes dopoledne zasáhla policie, která si tentokrát dávala načas. Podle slov tiskové mluvčí policie Jany Rösslerové „oslovili pražské policisty zástupci majitele objektu, což je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a požádali o součinnost s vyklizením“. Zdůraznila, že majitelé již jednu výzvu před několika dny podali. Ovšem tvrzení, že squatteři místní policii ulehčovali práci, a ti tak nemuseli vyjíždět na kliniku kvůli narkomanům, přechází. V době zásahu bylo na klinice osm lidí, z nichž tři odvezli policisté na služebnu kvůli přestupku. „Osoby jsou na služebně a policisté s nimi dále pracují,“ dodává Rösslerová. Jedna ze squatterek, která chtěla, aby její jméno zůstalo v anonymitě, popisuje zásah takto: „Nejdřív přišla paní z Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, začala poklidně mluvit v doprovodu jednoho policisty. Postupně se tam rozptýlili policisté jak v civilu s páskami, tak v uniformách, takže obstoupili celý objekt. Řekli nám, že máme 5 minut na opuštění objektu, a myslím, že neuplynulo ani 5 minut, a už přišla výzva ‚jménem zákona opusťte objekt‘. Ti z nás, kteří tam nemohli zůstat, šli ven, mezitím nás legitimovali a dali nám tištěnou výzvu k podání vysvětlení za neoprávněné využívání objektu. Tři lidi odmítli uposlechnout policejní výzvu a ty vyvedli a odvezli na stanici.“ Podle ní zásah probíhal v poklidu a za patnáct minut bylo po všem. Ovšem u vyvádění zbylých tří už nebyla. Zásahu přihlížela početná skupina lidí, kteří přišli KLINIKU podpořit, někteří z nich se z místa přesunuli na veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 3.
Podívejte se na fotogalerii obsazené KLINIKY a shromáždění na její podporu. Přečtěte si i o vzniku projektu.

Autor:  Miloš Hroch

Nové články v rubrice

 • 20. února  2017 v 18:00       rubrika: Wave News

  Umělec koloroval kolekci vzácných fotek kosmického programu NASA

  NASA v roce 2015 zveřejnila sadu unikátních černobílých fotografií dokumentujících závod v dobývání vesmíru mezi USA a Sovětským svazem. Irský výtvarník a fotograf Matt Loughrey dlouhodobě pracuje na svém cyklu My Colorful... dává možnost porovnat originál s vybarvenou verzí. Další snímky naleznete na serveru nebo na sociálních sítích projektu , kde se nachází kompletní galerie Loughreyových předělávek.

   
 • 20. února  2017 v 17:00       rubrika: Wave News

  Genetik chce vytvořit novodobého mamuta a zvrátit dopad klimatických změn

  Ačkoli mamuti na Zemi vyhynuli již před tisíci lety na konci poslední doby ledové, genetik George Church z Harvardovy univerzity je přesvědčen, že tento druh dokáže vzkřísit a vytvořit jemu podobného tvora. Za pomoci... . To by mohlo pomoci trávě k růstu a zpomalit uvolňování uhlíku z půdy do atmosféry. „Když to nasimulujete v reálném ekosystému Sibiře, teploty klesnou o 20 stupňů,“ dodává genetik Church.

   
 • 20. února  2017 v 16:00       rubrika: Wave News

  Švédská prodejna nábytku vydala katalog pro ultraortodoxní židy. Bez fotografií žen

  Vedle obvyklé izraelské verze katalogu IKEA uvedla ještě další vydání, které zobrazuje . Určené je zákazníkům, kteří se řadí k charedim – nejkonzervativnějším příslušníkům . Podle zpravodajského webu YnetNews katalog vykresluje rodinu jako fantaskní svět, kde chlapci vyrůstají pouze ve společnosti mužů. Kromě toho, že katalog přetváří obraz rodiny, se zaměřuje také na nábytek a produkty,...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace