Wave News13. července  2017 v 13:00  

Čína chce vyrobit robotické kamarády pro 230 milionů důchodců

Čína chce vyrobit robotické kamarády pro 230 milionů důchodců - Foto:  Quartz

Čína chce vyrobit robotické kamarády pro 230 milionů důchodcůFoto:  Quartz

Stále méně Číňanů je schopno starat se o své stárnoucí rodiče. Množství domovů důchodců v zemi rychle roste, většina z nich je ale ztrátová. Důvodem je vysoká cena práce se starými lidmi. Čína se proto snaží nalézt řešení ve výrobě robotů, kteří budou důchodcům dělat společnost, píše o tom server Quartz. Jde o růžového robota velikosti dítěte. „Roboti mohou být kamarádští, protože jsou schopni učit se to, co máte rádi. Zapamatují si to a použijí k tvorbě interakce, která je pak mnohem hladší a příjemnější,“ říká Siao-ming Pchan, majitel Longshanského domova důchodců a společnosti, která roboty programuje. Roboti mohou s důchodci také tančit a zpívat. Růžoví roboti byli původně vytvořeni jako hračky pro děti, a tak stále zpívají písně z filmů, jako je Zootopie nebo Ledové království. Momentálně ale není konverzace mezi roboty a rezidenty testovaného Longshanského domova důchodců úplně ideální. Roboti mají stále dost chyb, musí mít totiž přístup k internetu, který v Longshanu není příliš dobrý. Někdy roboti pokládají nečekané otázky, což rezidenty domova důchodců mate a vede to k nepříjemnému tichu. Zlepšení ale pravděpodobně přijde, až robot absolvuje více konverzací se starými lidmi. Podle Siao-ming Pchana je problém i v tom, že neexistuje příliš mnoho dat o chování starých lidí, na rozdíl od mladých generací, které jsou stále online. Veškerá data o důchodcích je tedy třeba sbírat běžnou face to face interakcí, což je časově náročné.
Čína není jedinou zemí, která se snaží vyvinout roboty pro důchodce. Stejné pokusy dělají výzkumníci ve Spojeném království, Japonsku a Itálii a už v roce 2011 vytvořili roztomilého robota pro důchodce Bart Simpson a Martin Prince v seriálu Simpsonovi.

Nové články v rubrice

 • 21. července  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Pětiletá holčička prodávala v Londýně limonádu. Dostala pokutu 150 liber

  „Tati, udělala jsem špatnou věc!“ rozplakala se holčička, která v Londýně nelegálně prodávala limonádu za pět pencí. Stánek s občerstvením nachystala pro návštěvníky nedalekého festivalu Lovexbox. Podle slov jejího...

   
 • 21. července  2017 v 16:30     Video  rubrika: Wave News

  Google mapy expandovaly do vesmíru. Projděte se po vesmírné stanici

  Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je prvním místem mimo planetu Zemi, které si můžete prohlédnout , informuje . Astronauti nafotili panoramatické snímky z interiéru stanice i výhledy na zeměkouli. Některé fotografie obsahují pop-upová okna s vysvětlujícími informacemi. Je to poprvé, co se takové popisky na Google mapách objevují.... .

   
 • 21. července  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Vyhledávač Google mění po 21 letech svoji tvář. Radikální změna se brzy ukáže i u nás

  Jednoduchá domovská stránka vyhledávače Google projde radikální změnou, poprvé od svého vzniku v roce 1996. Známé bílé pozadí s prostým vyhledávacím políčkem doplní sekce zábava, zpravodajství a další, . Součástí webu se má stát i feed s personalizovanými informacemi, které byly od roku 2012 doménou mobilních aplikací Google pro Android a iOS. S osobním nastavením obsahu budou pomáhat pokročilé algoritmy pro strojové...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace