Wave News5. července  2016 v 12:00  

Čína dostavěla největší radioteleskop na světě

Radioteleskop v Arecibu, Porto Rico byl donedávna největším na Zemi - Foto:  H. Schweiker/WIYN, Public Domain

Radioteleskop v Arecibu, Porto Rico byl donedávna největším na ZemiFoto:  H. Schweiker/WIYN, Public Domain

Čína v minulých dnech dokončila stavbu největšího radioteleskopu na světě. Zařízení má průměr asi 500 metrů, zabírá plochu 30 fotbalových hřišť a je téměř dvakrát tak velké jako druhý největší teleskop tohoto druhu, který se nachází v Portoriku. Sloužit by mělo především čínským vědcům ke zkoumání vesmíru a při pátrání po mimozemském životě. Postupně se otevře i zájemcům z jiných zemí. Čínská vláda musela kvůli stavbě vystěhovat 9 tisíc lidí. Nezbývá než doufat, že se to vyplatí a že teleskop přinese slovy čínského sci-fi spisovatele Liu Cixina „epochální objevy“.

Autor:  Nicol Staňková

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017 v 08:30     Video  rubrika: Wave News

  Metalový festival řekl ne náklaďákům s pivními sudy, nahradí je pivovod

  Město Wacken ve Šlesvicku-Holštýnsku se připravuje na každoroční metalový , který ve svém žánru patří k největším v Evropě. Během konání festivalu počet obyvatel města vzroste z 1 800 na 75 000. S vyhlídkou na to, kolik piv během akce padne, se město rozhodlo vybudovat svůj první pivovod,... . Statistika ukazuje, že každoročně se na akci zkonzumuje kolem 400 000 litrů piva. Potrubní systém umožní barmanům točit až šest piv za sekundu. Zakladatel festivalu Holger Hübner v úterý řekl, že „díky tomu nebudeme...

   
 • 25. května  2017 v 16:30       rubrika: Wave News

  Ukradené maorské a moriorské pozůstatky se vrátí z evropských muzeí na Nový Zéland

  Ostatky několika desítek Maorů a Moriorů byly dlouhá léta uskladněny v evropských muzeích. V pondělí 29. května se původní obyvatelé Nového Zélandu konečně vrátí domů. Celkem ze čtyř evropských institucí poputují do... . Na počátku 21. století žilo na světě přibližně 725 000 Maorů, při sčítání obyvatel Nového Zélandu v roce 2006 se k Moriorům přihlásilo 945 osob.

   
 • 25. května  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Nechte konečně práce a začněte hladit kočky na plný úvazek

  Dublinská veterinární klinika Just Cats hledá člověka, který by na plný úvazek hladil traumatizované kočky, píše server . Ideální uchazeč prý má být „blázen do koček“ a mít ten správný „kočkostoj“, ať už to znamená cokoliv. Je to člověk, který při mazlení s kočkami pociťuje „teplo a neurčitou něhu“ a v životopise mu nebude scházet krmení... .

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace