Wave News16. června  2017 v 17:00  

Číňané chtějí na Měsíci pěstovat brambory

Vědci plánují vytvořit miniekosystémy v zapečetěných válcích z hliníkové slitiny o rozměrech 18 x 16 centimetrů a váze 3 kilogramy. V těchto miniaturních ekosystémech bude dostatek vody, vzduchu i půdy a válce budou kromě brambor obsahovat i semena řeřich - Foto: Alice Henneman, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Vědci plánují vytvořit miniekosystémy v zapečetěných válcích z hliníkové slitiny o rozměrech 18 x 16 centimetrů a váze 3 kilogramy. V těchto miniaturních ekosystémech bude dostatek vody, vzduchu i půdy a válce budou kromě brambor obsahovat i semena řeřichFoto: Alice Henneman, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Čínští astronauté vyrazí příští rok na misi směřující k Měsíci. Budou se mimo jiné snažit zjistit, zda je tam možné vybudovat funkční ekosystém, uvedla BBC. Vědci plánují vytvořit miniekosystémy v zapečetěných válcích z hliníkové slitiny o rozměrech 18 x 16 centimetrů a váze 3 kilogramy. V těchto miniaturních ekosystémech bude dostatek vody, vzduchu i půdy a válce budou kromě brambor obsahovat i semena řeřichy a hmyz, například bource morušového, prozradil vedoucí celého projektu, profesor Sie Keng-sin z univerzity v Čchung-čchingu. Pokud rostliny a hmyz na Měsíci přežijí, bude to další krok směrem k založení případné lidské kolonie. Na úspěšné realizaci projektu nyní pracují odborníci z 28 čínských univerzit. Čang Jüan-sün z Centra vesmírného výzkumu prozradil médiím, že čínští vědci na něm pracovali již předtím, než do kin přišel film Marťan, ve kterém se hlavní postava snaží vypěstovat brambory na Marsu.

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 14:30     Video  rubrika: Wave News

  Designérka vytvořila neužitečné roboty, kteří vás jenom otravují

  Otravné robotky představila jako svou magisterskou práci na londýnské univerzitě Central Saint Martins mexicko-švýcarská designérka . Série třech neužitečných strojů s názvem Misbehaving (ro)bots má za úkol simulovat uživateli nepříjemné aspekty mezilidského vztahu. Jeden z robotků vám například s gustem počmárá povlečení rtěnkou, jiný umí nepříjemně... komentovala svůj výtvor designérka takto: „Jejich účelem není efektivita nebo užitečnost, ale naopak mnohdy přehlížená otravnost nebo znepokojivost. I to jsou aspekty, které prožíváme v přítomnosti druhého člověka,...

   
 • 22. června  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Playing Soviet. Na webu Princetonské univerzity najdete obrázkové knihy pro sovětské děti

  Interaktivní kolekce Playing Soviet, kterou od 20. května tohoto roku najdete na stránkách Princetonské univerzity, umožňuje nahlédnout do málo známých a dnes vzácných sovětských. Kromě možnosti kochat se obrázky ale nabízí mnohem víc. Jednotlivé ilustrace si můžete roztřídit podle autorů, použité techniky i tematiky, skupina badatelů a studentů k nim navíc sepsala anotace. Jak se píše na stránkách... , najdete zase na stránkách Státní veřejné historické knihovny Ruska. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete ve zkoumání sovětské vizuální kultury pokračovat .

   
 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace