Wave News30. ledna  2016 v 11:00  

Colorado dva roky po legalizaci konopí: klesá kriminalita a stoupají daňové výnosy

List konopí - Foto: Stock Exchange

List konopíFoto: Stock Exchange

Jsou to tři roky, kdy si občané amerického státu Colorado odhlasovali legalizaci konopí na svém území, a dva od toho, kdy zákony vstoupily v platnost. Po této době se zdá, že se obavy odpůrců legalizace nenaplnily. Ba právě naopak. Mezi nezpochybnitelné výhody legalizace patří výrazné snížení normální i drogové kriminality. V případě obvinění za přechovávání a distribuci konopí klesl počet obvinění o 80 %. K výraznému zlepšení došlo především u hispánské a afroamerické komunity, protože stíhání kvůli přechovávání marihuany bylo často zástupným problémem zakrývajícím rasovou diskriminaci. Zároveň se významně zvyšují daňové výnosy (podle odhadů o více než 125 milionů dolarů). Část z nich jde přímo na projekty zaměřené na výstavbu škol, osvětu a drogovou prevenci.
Podívejte se taky na Marihuana v popkultuře i na ulici: Proč holky s jointem nejsou vidět.

Nové články v rubrice

 • 26. září  2016 v 16:00       rubrika: Wave News

  Britský profesor vyvíjí syntetický alkohol bez kocoviny

  Profesor Královské univerzity v Londýně David Nutt možná přišel na to, jak si naplno užít alkoholový večírek, druhý den netrpět a z dlouhodobého hlediska tak neškodit svému zdraví. Řešením může být takzvaný , jehož dvě verze se nyní testují pro komerční užití. Látka je schopná selektivně cílit na ty správné receptory a zajistit tak příjemné efekty bez ztráty koordinace a následné kocoviny. Profesor Nutt uvádí, že se jeho... a na potírání syntetických drog se v poslední době zaměřuje. „Zní to jako zajímavý nápad, zatím ale nemáme dostatek informací, abychom si ho dovolili komentovat,“ uvedl mluvčí tamějšího ministerstva zdravotnictví....

   
 • 26. září  2016 v 14:30       rubrika: Wave News

  Británie prodává vyřazené potraviny. Zaplatíte tolik, kolik uznáte za vhodné

  Velká Británie se přidala k evropským zemím, jako jsou třeba , a začala bojovat proti plýtvání potravinami. Zatím tak sice nečiní na legislativní úrovni (i když také ), tuto snahu momentálně vyvíjí jen neziskový sektor. Konkrétně organizace , která je zodpovědná za nyní už mezinárodní síť 126 kaváren a od letošního léta i za provoz supermarketu v britském Leedsu. Nabízí se v nich výhradně prošlé nebo z jiného důvodu vyřazené, ale zdravotně nezávadné jídlo,... je na tom Británie s plýtváním potravin nejhůř ze všech zemí Evropské unie. Česko je na tom naopak v evropském kontextu docela dobře – na každého Čecha připadá šest kilo vyhozených potravin měsíčně. Sousední Rakousko... odhaduje, že asi 90 procent Američanů vyhazuje nezkažené jídlo. Celosvětově se každý rok vyhodí asi třetina jídla, které by se ještě dalo sníst.

   
 • 26. září  2016 v 13:15       rubrika: Wave News

  Dolní komora polského parlamentu v prvním čtení schválila zákaz potratů

  Polská dolní komora parlamentu (Sejm) v pátek v prvním čtení schválila zákon zavádějící téměř úplný . Pokud legislativa projde celým schvalovacím procesem, jedinou výjimkou zůstane situace, kdy bude v ohrožení život matky. Ženám i lékařům by za porušení zákona hrozilo až pět let ve vězení. Pokud by někdo potratil... se dnes v poledne bude konat i před polským velvyslanectvím v Praze.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace