Wave News30. ledna  2016 v 11:00  

Colorado dva roky po legalizaci konopí: klesá kriminalita a stoupají daňové výnosy

List konopí - Foto: Stock Exchange

List konopíFoto: Stock Exchange

Jsou to tři roky, kdy si občané amerického státu Colorado odhlasovali legalizaci konopí na svém území, a dva od toho, kdy zákony vstoupily v platnost. Po této době se zdá, že se obavy odpůrců legalizace nenaplnily. Ba právě naopak. Mezi nezpochybnitelné výhody legalizace patří výrazné snížení normální i drogové kriminality. V případě obvinění za přechovávání a distribuci konopí klesl počet obvinění o 80 %. K výraznému zlepšení došlo především u hispánské a afroamerické komunity, protože stíhání kvůli přechovávání marihuany bylo často zástupným problémem zakrývajícím rasovou diskriminaci. Zároveň se významně zvyšují daňové výnosy (podle odhadů o více než 125 milionů dolarů). Část z nich jde přímo na projekty zaměřené na výstavbu škol, osvětu a drogovou prevenci.
Podívejte se taky na Marihuana v popkultuře i na ulici: Proč holky s jointem nejsou vidět.

Nové články v rubrice

 • 27. června  2017 v 16:30     Video  rubrika: Wave News

  Uzbečtí zpěváci budou potřebovat povolení pro publikování videí na YouTube

  Zpěváci budou moct nahrát svá videa na sociální síť jen v případě, že dostanou povolení od státem řízeného regulátora, zvaného Uzbekkonsert. Tomu, kdo nařízení platné od 1. července poruší, dokonce hrozí odebrání licence... . „Opatření je preventivní, abychom zamezili šíření hudebních videí, která neodpovídají národním tradicím a mentalitě Uzbeků,“ vysvětlil zástupce Uzbekkonsertu Radiu Ozodlik. Nová pravidla pro umělce se objevila na pozadí nedávných diskuzí o některých uzbeckých skladbách. Zpěvačka Munisa Rizayevová byla obviněna z toho, že její video ke skladbě Sakramento bylo vytvořené jako servilní imitace... Dalším případem ovlivňování hudební tvorby je píseň Dilfuzy Ismoilovové, která skladbu věnovala prezidentu Šavkatovi Mirzijojevovi. Komise Uzbekkonsert ji zhodnotila jako neetickou kvůli tomu, že byla věnována uzbecké... Jak uvádí , oznámení o limitujících pravidlech ukazuje na sílící cenzuru napříč Střední Asií. Omezení ale mohou také ohrozit a destabilizovat uzbecký hudební průmysl.

   
 • 27. června  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Embrya zavražděných velryb pomáhají ochraně moří, ukáže výstava v Londýně

  Londýnské Přírodopisné muzeum (NHM) chystá ojedinělou výstavu o životě největších mořských savců. Mezi více než stovku exponátů, které budou takto komplexně vystaveny vůbec poprvé, patří i 7 velrybích embryí. Jejich... Jonathana Amose je fascinující vidět budoucí největší tvory planety v tak malé velikosti. Velrybí embrya v raných fázích navíc připomínají ta lidská. „V raných fázích vývoje plodu můžeme u všech obratlovců pozorovat...

   
 • 27. června  2017 v 13:30       rubrika: Wave News

  Průřez poloostrovem na památku Breivikových obětí místní nechtějí

  Uměle rozdělit poloostrov na dvě části chtěl švédský umělec Jonas Dahlberg. Měl tak vzniknout ostrov oddělený 3,5 metru od pevniny u norské vesnice Sørbråten. Dahlbergův návrh spočíval ve „vyříznutí“ části země. To... nesouhlasí místní obyvatelé. Umělec plánoval, že návštěvníky památníku zavede k „jizvě“ v pevnině dřevěná stezka s tunelem na konci. Průhledem z poloostrova by viděli uměle oddělený ostrov s deskou, do které by byla... . Místní ale považují návrh za nevzhledný a vadí jim, že by vybudování památníku znamenalo zásah do přírody a vznikla by turistická atrakce. Obyvatelé dokonce podali na stát žalobu. „Věřím, že účelem národního památníku... Anders Breivik útočil 22. července 2011 na nedalekém ostrově Utøya. Zabil 69 lidí v táboru sociálně demokratické mládeže. Jeho pohnutkou bylo přesvědčení o nutnosti aktivního boje proti islamizaci společnosti.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace