Wave News23. července  2015 v 13:38  

Londýnští aktivisté přeměnili kovové hroty proti bezdomovcům v postele

Aktivisté v Londýně mění ostny proti bezdomovcům na postele - Foto: Vimeo Leah Borromeo

Aktivisté v Londýně mění ostny proti bezdomovcům na posteleFoto: Vimeo Leah Borromeo

Možná jste zaznamenali, že v Londýně instalují před bloky luxusních bytů, na nejrůznějších římsách nebo i kolem obchodních domů kovové hroty, které mají odradit lidi bez domova, aby tam přespali. Starosta Londýna Boris Johnson už loni označil používání hrotů za hloupé a požadoval jejich odstranění. Každopádně rok uplynul a hroty jsou stále přítomny na mnoha místech. S protibezdomoveckými trny se rozhodla bojovat skupina Space, Not Spikes. Jako první místo jejich zásahu si vybrali římsy kolem nočního klubu ve východní části Londýna. A dostáli svému názvu, spikes přeměnili na space. Na římsy poseté hroty položili matrace, a do rohu dokonce postavili malou knihovničku s několika publikacemi. Výběr knih není náhodný, nocležníci si můžou přečíst na dobrou noc třeba něco o stavovských třídách, umění a gentrifikaci (jsou tu knihy jako: Lisa McKenzie – Getting By: Estates, Class and Culture in Austerity Britain a Andrew Harris – Art and Gentrification: Pursuing the Urban Pastoral in Hoxton, London). Tak jako se rozličné zábrany proti nocování bezdomovců objevují na různých místech světa, tak se vynořují i protiakce. Například kanadský Vancouver nechal na opěradla městských laviček vylepit plakáty, které přes den říkají „Toto je lavička“ a v noci se nápis změní na „Toto je ložnice“. Zároveň tím propagují místní centrum pro pomoc lidem bez domova. Někteří místní umělci dokonce připevnili na opěradla další desku, která spícího člověka chrání před deštěm. Pokud byste se ocitli bez střechy nad hlavou v Londýně, nepotkali zrovna pohodlné matrace s knihovničkou a nechtěli se stát fakírem amatérem, doporučujeme web Homeless London. Jak se zařizuje pokojíček na ulici, se podívejte tady.

SPACE, NOT SPIKES: Curtain Road from Leah Borromeo on Vimeo.

A bunch of idiots set out one summer's eve to address anti-homeless spikes in public/private space by installing a sleeping and seating area complete with library on top of them.
http://betterthanspikes.tumblr.com

List of books now available at the Curtain Road Public Library:
James Meek PRIVATE ISLAND
Owen Hatherley A NEW KIND OF BLEAK
Wade Shepard GHOST CITIES
John Gledhill THE NEW WAR ON THE POOR
Bradley Garrett EXPLORE EVERYTHING: PLACE HACKING THE CITY
Anna Minton GROUND CONTROL
Danny Dorling ALL THAT IS SOLID
Lynsey Hanley ESTATES: AN INTIMATE HISTORY
Justin McGuirk RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF A NEW
ARCHITECTURE
Lisa McKenzie GETTING BY: ESTATES, CLASS AND CULTURE IN AUSTERITY BRITAIN
And a paper by Andrew Harris called ART AND GENTRIFICATION: PURSUING THE URBAN PASTORAL IN HOXTON, LONDON

Feel free to read, relax or retire. Just leave the books behind for the people who come after you. Thanks.

Nové články v rubrice

 • 27. července  2017 v 17:00     Video  rubrika: Wave News

  V novém klipu Charli XCX se objeví skoro každý „kluk“, který v popkultuře něco znamená

  Britská zpěvačka Charli XCX po nečekané mixtape Number 1 Angel, kterou jsme na Radiu Wave probírali v rubrice Deska týdne, přichází s dalším singlem k připravované desce. Skladba se jmenuje jednoduše Boys a v textu...

   
 • 27. července  2017 v 15:30       rubrika: Wave News

  Brigády, částečné úvazky a pracovní nejistoty škodí duševnímu zdraví generace Y

  Výzkum ve Velké Británii zjistil, že pokud mají mladí lidé jen částečné pracovní úvazky, brigády nebo pracují na sebe, sledujeme u nich větší sklony k depresím a úzkostem. Zjištění se týkají takzvaných mileniálů neboli... , kterou tato zaměstnání přináší. Výzkumná zpráva také uvádí, že dvaadvaceti procentům mladých pak na psychické pohodě nepřidává ani to, že dělají práci s nižší kvalifikací, než jaké dosáhli. Mladí lidé mají více než... .

   
 • 27. července  2017 v 13:38       rubrika: Wave News

  Britové si vybrali nejoblíbenější výtvarné dílo. Je jím Banksyho Dívka, které ulétl balonek

  Výtvarní redaktoři a umělci připravili úzký výběr dvaceti děl britských umělců a veřejnost pak hlasovala pro to nejoblíbenější. Zvítězil Banksy se svým graffiti dívky, která smutně pozoruje odlétající balonek ve tvaru... . Graffiti se poprvé objevilo na zdi tiskárny v londýnské čtvrti Shoreditch v roce 2002. O deset let později se menší verze obrázku vyvedená na kartonu vydražila na aukci za více než 2 miliony korun. Originál byl z... označuje streetartového umělce za propagandistu moderní doby, jehož díla jsou moc jednoznačná a jednoduchá, proto je mají lidé rádi. Veřejná volba podle jeho slov dokazuje, jak moc jsou Britové hloupí. „Banksy tvoří...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace