Wave News23. července  2015 v 13:38  

Londýnští aktivisté přeměnili kovové hroty proti bezdomovcům v postele

Aktivisté v Londýně mění ostny proti bezdomovcům na postele - Foto: Vimeo Leah Borromeo

Aktivisté v Londýně mění ostny proti bezdomovcům na posteleFoto: Vimeo Leah Borromeo

Možná jste zaznamenali, že v Londýně instalují před bloky luxusních bytů, na nejrůznějších římsách nebo i kolem obchodních domů kovové hroty, které mají odradit lidi bez domova, aby tam přespali. Starosta Londýna Boris Johnson už loni označil používání hrotů za hloupé a požadoval jejich odstranění. Každopádně rok uplynul a hroty jsou stále přítomny na mnoha místech. S protibezdomoveckými trny se rozhodla bojovat skupina Space, Not Spikes. Jako první místo jejich zásahu si vybrali římsy kolem nočního klubu ve východní části Londýna. A dostáli svému názvu, spikes přeměnili na space. Na římsy poseté hroty položili matrace, a do rohu dokonce postavili malou knihovničku s několika publikacemi. Výběr knih není náhodný, nocležníci si můžou přečíst na dobrou noc třeba něco o stavovských třídách, umění a gentrifikaci (jsou tu knihy jako: Lisa McKenzie – Getting By: Estates, Class and Culture in Austerity Britain a Andrew Harris – Art and Gentrification: Pursuing the Urban Pastoral in Hoxton, London). Tak jako se rozličné zábrany proti nocování bezdomovců objevují na různých místech světa, tak se vynořují i protiakce. Například kanadský Vancouver nechal na opěradla městských laviček vylepit plakáty, které přes den říkají „Toto je lavička“ a v noci se nápis změní na „Toto je ložnice“. Zároveň tím propagují místní centrum pro pomoc lidem bez domova. Někteří místní umělci dokonce připevnili na opěradla další desku, která spícího člověka chrání před deštěm. Pokud byste se ocitli bez střechy nad hlavou v Londýně, nepotkali zrovna pohodlné matrace s knihovničkou a nechtěli se stát fakírem amatérem, doporučujeme web Homeless London. Jak se zařizuje pokojíček na ulici, se podívejte tady.

SPACE, NOT SPIKES: Curtain Road from Leah Borromeo on Vimeo.

A bunch of idiots set out one summer's eve to address anti-homeless spikes in public/private space by installing a sleeping and seating area complete with library on top of them.
http://betterthanspikes.tumblr.com

List of books now available at the Curtain Road Public Library:
James Meek PRIVATE ISLAND
Owen Hatherley A NEW KIND OF BLEAK
Wade Shepard GHOST CITIES
John Gledhill THE NEW WAR ON THE POOR
Bradley Garrett EXPLORE EVERYTHING: PLACE HACKING THE CITY
Anna Minton GROUND CONTROL
Danny Dorling ALL THAT IS SOLID
Lynsey Hanley ESTATES: AN INTIMATE HISTORY
Justin McGuirk RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF A NEW
ARCHITECTURE
Lisa McKenzie GETTING BY: ESTATES, CLASS AND CULTURE IN AUSTERITY BRITAIN
And a paper by Andrew Harris called ART AND GENTRIFICATION: PURSUING THE URBAN PASTORAL IN HOXTON, LONDON

Feel free to read, relax or retire. Just leave the books behind for the people who come after you. Thanks.

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   
 • 22. června  2017 v 10:00       rubrika: Wave News

  Lunchmeat poprvé přiveze jukeovou revolucionářku Jlin nebo africký label Gqom Oh!

  Pražský audiovizuální festival oznámil první jména, mezi nimi je americká producentka a jukeová experimentátorka , australský skladatel Ben Frost a na programu je i showcase často skloňovaného jihoafrického labelu , který vychází z house music. Osmý ročník Lunchmeatu, který má podle pořadatelů spojovat téma idolů, je naplánovaný na tři noci . Podzemí pražského Veletržního paláce obsadí desítky živých vystoupení, DJ setů a audiovizuálních projektů. Ředitel festival Jakub Pešek o programu říká: „Máme v něm umělce z pěti kontinentů, našláplé taneční sety...

   
 • 22. června  2017 v 08:30     Video  rubrika: Wave News

  Daniel Day-Lewis odchází do důchodu. Ve své poslední roli ztvární módního návrháře

  Původem britský herec Daniel Day-Lewis ohlásil konec své filmařské kariéry. A dost možná to myslí vážně. Mluvčí šedesátileté hvězdy to oznámila s tím, že důvod Day-Lewisova odchodu do důchodu je soukromá záležitost a nebude se k ní veřejně vyjadřovat. Day-Lewis už jednou oznámil ukončení své dráhy na konci devadesátých let, nicméně Martin Scorsese ho posléze... . Ta by se měla věnovat americkému módnímu návrháři Charlesu Jamesovi. Day-Lewis byl známý svými extrémně pečlivými přípravami na jednotlivé postavy – kvůli filmu Nesnesitelná lehkost bytí (1988) se naučil česky, v... , že Day-Lewis ohlásil svůj odchod z filmového průmyslu ve skutečnosti proto, že se připravuje na svou příští roli, kde bude hrát herce, který odchází z filmového průmyslu. Pokud je to pravda, tak tento hypotetický...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace