Wave News16. června  2017 v 14:12  

Na světě žijí ryby, které poznají kámoše podle obličeje

Po nových výsledcích, které ukázaly, že akvarijní rybičky umí identifikovat obličeje svých majitelů, teď tanganické cichlidky demonstrovaly, jak široce je v přírodě rozpoznávání obličejů využíváno - Foto:  Acubens, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Po nových výsledcích, které ukázaly, že akvarijní rybičky umí identifikovat obličeje svých majitelů, teď tanganické cichlidky demonstrovaly, jak široce je v přírodě rozpoznávání obličejů využívánoFoto:  Acubens, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Malá pruhovaná rybka, cichlidka mramorovaná, která žije v jezeru Tanganika ve východní Africe, prokázala nečekanou schopnost rozpoznat jednotlivé obličeje. Identifikuje tak, zdali má tu čest s rybou „kámošem“, či nikoli. Jak vědci v nedávném výzkumu objevili, rozlišuje je podle vzorování okolo očí a na zbytek těla, jako je ploutev nebo trup, nehledí. Schopnost rozpoznávat obličeje byla již testována u některých savců a ptáků, u ryb nebo vos se však mylně předpokládalo, že jejich mozky jsou na takové úkoly moc jednoduché. Po nových výsledcích, které ukázaly, že akvarijní rybičky umí identifikovat obličeje svých majitelů, teď tanganické cichlidky demonstrovaly, jak široce je v přírodě rozpoznávání obličejů využíváno. „Pokud tato rybka využívá k rozlišování pouze obličej, pak to dokazuje, že obličej je důležitým sociálním klíčem,“ cituje Takashiho Hottu z japonské univerzity z Osaky v článku server New Scientist. Vědci během pokusu izolovali osm mužských dospělých jedinců cichlidek a digitálně jim promítali modely jedinců s povědomými i neznámými rysy v obličeji a odlišnostmi na těle. „Objevili jsme, že naše subjekty se obzvláště chránili před neznámými obličejovými modely, bez ohledu na typ těla,“ říká Hotta. Michael Sheehan z Kornellské univerzity v New Yorku navíc dodává: „Rozpoznávání obličejů není zas až tak náročná schopnost, ale fakt, že obličeje rozlišují, naznačuje, že cichlidky sledují vzájemné vztahy mezi sebou.“

Autor:  Anna Ribanská

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 14:30     Video  rubrika: Wave News

  Designérka vytvořila neužitečné roboty, kteří vás jenom otravují

  Otravné robotky představila jako svou magisterskou práci na londýnské univerzitě Central Saint Martins mexicko-švýcarská designérka . Série třech neužitečných strojů s názvem Misbehaving (ro)bots má za úkol simulovat uživateli nepříjemné aspekty mezilidského vztahu. Jeden z robotků vám například s gustem počmárá povlečení rtěnkou, jiný umí nepříjemně... komentovala svůj výtvor designérka takto: „Jejich účelem není efektivita nebo užitečnost, ale naopak mnohdy přehlížená otravnost nebo znepokojivost. I to jsou aspekty, které prožíváme v přítomnosti druhého člověka,...

   
 • 22. června  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Playing Soviet. Na webu Princetonské univerzity najdete obrázkové knihy pro sovětské děti

  Interaktivní kolekce Playing Soviet, kterou od 20. května tohoto roku najdete na stránkách Princetonské univerzity, umožňuje nahlédnout do málo známých a dnes vzácných sovětských. Kromě možnosti kochat se obrázky ale nabízí mnohem víc. Jednotlivé ilustrace si můžete roztřídit podle autorů, použité techniky i tematiky, skupina badatelů a studentů k nim navíc sepsala anotace. Jak se píše na stránkách... , najdete zase na stránkách Státní veřejné historické knihovny Ruska. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete ve zkoumání sovětské vizuální kultury pokračovat .

   
 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace