Wave News14. července  2017 v 11:23  

Naučte se valyrijsky – jazyk, kterým mluví Daenerys z Hry o trůny

Ze seriálu Hra o trůny - Foto:  HBO

Ze seriálu Hra o trůnyFoto:  HBO

Aplikace a webovky pro studium cizích jazyků Duolingo nabízí kurz valyrijštiny – dialektu, kterým ve fantasy seriálu Hra o trůny mluví krásná Daenerys. Fanoušci seriálu se můžou valyrijsky naučit zadarmo, navíc podle Duolinga zabere studium asi pět minut denně. Jak v románech George R. R. Martina, tak v úspěšném seriálu HBO je valyrijština historickým jazykem vzdělanců na úrovni latiny. V běžné mluvě se takřka nepoužívá, ale šlechta Východozemí i Západozemí se ho učí v rámci svého vzdělání. Valyrijština se používá i v textech písní a v krásné literatuře.
Seriál Hra o trůny, který v neděli vstoupí do sedmé série, se těší rekordní sledovanosti a z nejvíce amerických televizních cen Emmy. Při posledním rozdávání získal seriál loni v září rekordních 12 ocenění a s celkovými 38 výhrami se tak stal seriálem s největším počtem cen v historii této soutěže. Také jeho sledovanost rostla s každou sérií. Zatímco finále té první v roce 2011 viděly v televizi asi tři miliony diváků, k poslednímu dílu šesté série usedlo k televizi loni asi 8,9 milionu diváků.
Podívejte se taky na Game of Thrones není pohádka, ale náš svět ořezaný o civilizační balast.

Autor:  Michaela Sladká

Nové články v rubrice

 • 21. července  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Pětiletá holčička prodávala v Londýně limonádu. Dostala pokutu 150 liber

  „Tati, udělala jsem špatnou věc!“ rozplakala se holčička, která v Londýně nelegálně prodávala limonádu za pět pencí. Stánek s občerstvením nachystala pro návštěvníky nedalekého festivalu Lovexbox. Podle slov jejího...

   
 • 21. července  2017 v 16:30     Video  rubrika: Wave News

  Google mapy expandovaly do vesmíru. Projděte se po vesmírné stanici

  Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je prvním místem mimo planetu Zemi, které si můžete prohlédnout , informuje . Astronauti nafotili panoramatické snímky z interiéru stanice i výhledy na zeměkouli. Některé fotografie obsahují pop-upová okna s vysvětlujícími informacemi. Je to poprvé, co se takové popisky na Google mapách objevují.... .

   
 • 21. července  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Vyhledávač Google mění po 21 letech svoji tvář. Radikální změna se brzy ukáže i u nás

  Jednoduchá domovská stránka vyhledávače Google projde radikální změnou, poprvé od svého vzniku v roce 1996. Známé bílé pozadí s prostým vyhledávacím políčkem doplní sekce zábava, zpravodajství a další, . Součástí webu se má stát i feed s personalizovanými informacemi, které byly od roku 2012 doménou mobilních aplikací Google pro Android a iOS. S osobním nastavením obsahu budou pomáhat pokročilé algoritmy pro strojové...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace