Wave News2. ledna  2016 v 11:00  

Nejzajímavější urbanistické DIY podle webu CityLab: Chairbombing, cyklostezky a bambusová kola

DIY bambusové kolo - Foto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

DIY bambusové koloFoto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Fenomén DIY urbanismu si i letos připsal několik zajímavých projektů. Web CityLab vybral šest, které jsou podle něj nejzajímavější. Do výběru se dostal tzv. chairbombing, tedy něco jako bombardování veřejných míst různými sedátky, sedačkami a židlemi. CityLab zmiňuje konkrétně chairbombing v malém městě Fredericton v kanadské provincii Nový Brunšvik. Tam se skupina lidí rozhodla proměnit nepotřebné pařezy v pruhovaná sedátka a ta rozestavět v blízkosti trhu místního zemědělce. Výhodou tohoto DIY projektu je, že může být snadno zlikvidován bez poškození půdy. A místo, kam si sednout a neumazat se, přijde také vždycky vhod.
Další nápad, o kterém web píše, jsou bambusová kola. Idea kol z bambusu má původ v Číně, kde existuje obchod, v kterém učí, jak si postavit kolo z tohoto přírodního materiálu. Nápad měl takový úspěch, že podobný podnik se otevřel už i v Londýně. Věta „ekologicky do práce“ díky tomu získává další rozměr.
U kol ještě zůstaneme i v dalším DIY nápadu. Tentokrát se ale přesuneme do amerického New Yorku. Tam v říjnu vznikl anonymní spolek Transformation Department, který se rozhodl řešit situaci, kdy městští řidiči nerespektují cyklistické stezky. A řešení našel jak jednoduché, tak i účelné. Pruhy pro cyklisty odděluje dopravními kužely, do kterých někdy pro větší okrasu ještě zasadí nahoře květinku. Jak nápad funguje v praxi, se můžete podívat níže. A jaké urbanistické DIY projekty byly pro vás ty stěžejní v tomto roce? Přečtěte si také Prolomit vlny: Oživování veřejného prostoru jako cool hra.

Streetfilms Shortie - Chrystie Street's Dysfunctional Bike Lane from STREETFILMS on Vimeo.

Nové články v rubrice

 • 21. července  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Pětiletá holčička prodávala v Londýně limonádu. Dostala pokutu 150 liber

  „Tati, udělala jsem špatnou věc!“ rozplakala se holčička, která v Londýně nelegálně prodávala limonádu za pět pencí. Stánek s občerstvením nachystala pro návštěvníky nedalekého festivalu Lovexbox. Podle slov jejího...

   
 • 21. července  2017 v 16:30     Video  rubrika: Wave News

  Google mapy expandovaly do vesmíru. Projděte se po vesmírné stanici

  Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je prvním místem mimo planetu Zemi, které si můžete prohlédnout , informuje . Astronauti nafotili panoramatické snímky z interiéru stanice i výhledy na zeměkouli. Některé fotografie obsahují pop-upová okna s vysvětlujícími informacemi. Je to poprvé, co se takové popisky na Google mapách objevují.... .

   
 • 21. července  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Vyhledávač Google mění po 21 letech svoji tvář. Radikální změna se brzy ukáže i u nás

  Jednoduchá domovská stránka vyhledávače Google projde radikální změnou, poprvé od svého vzniku v roce 1996. Známé bílé pozadí s prostým vyhledávacím políčkem doplní sekce zábava, zpravodajství a další, . Součástí webu se má stát i feed s personalizovanými informacemi, které byly od roku 2012 doménou mobilních aplikací Google pro Android a iOS. S osobním nastavením obsahu budou pomáhat pokročilé algoritmy pro strojové...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace