Wave News2. ledna  2016 v 11:00  

Nejzajímavější urbanistické DIY podle webu CityLab: Chairbombing, cyklostezky a bambusová kola

DIY bambusové kolo - Foto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

DIY bambusové koloFoto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Fenomén DIY urbanismu si i letos připsal několik zajímavých projektů. Web CityLab vybral šest, které jsou podle něj nejzajímavější. Do výběru se dostal tzv. chairbombing, tedy něco jako bombardování veřejných míst různými sedátky, sedačkami a židlemi. CityLab zmiňuje konkrétně chairbombing v malém městě Fredericton v kanadské provincii Nový Brunšvik. Tam se skupina lidí rozhodla proměnit nepotřebné pařezy v pruhovaná sedátka a ta rozestavět v blízkosti trhu místního zemědělce. Výhodou tohoto DIY projektu je, že může být snadno zlikvidován bez poškození půdy. A místo, kam si sednout a neumazat se, přijde také vždycky vhod.
Další nápad, o kterém web píše, jsou bambusová kola. Idea kol z bambusu má původ v Číně, kde existuje obchod, v kterém učí, jak si postavit kolo z tohoto přírodního materiálu. Nápad měl takový úspěch, že podobný podnik se otevřel už i v Londýně. Věta „ekologicky do práce“ díky tomu získává další rozměr.
U kol ještě zůstaneme i v dalším DIY nápadu. Tentokrát se ale přesuneme do amerického New Yorku. Tam v říjnu vznikl anonymní spolek Transformation Department, který se rozhodl řešit situaci, kdy městští řidiči nerespektují cyklistické stezky. A řešení našel jak jednoduché, tak i účelné. Pruhy pro cyklisty odděluje dopravními kužely, do kterých někdy pro větší okrasu ještě zasadí nahoře květinku. Jak nápad funguje v praxi, se můžete podívat níže. A jaké urbanistické DIY projekty byly pro vás ty stěžejní v tomto roce? Přečtěte si také Prolomit vlny: Oživování veřejného prostoru jako cool hra.

Streetfilms Shortie - Chrystie Street's Dysfunctional Bike Lane from STREETFILMS on Vimeo.

Nové články v rubrice

 • 22. března  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Ze Springbreakers od Harmony Korinea bude televizní seriál

  Čtveřici dospívajících hrdinek filmu Spring Breakers z roku 2012 zřejmě čekají prodloužené jarňáky. Podvratně požitkářský plážový hit Harmony Korinea se totiž dočká přepracování do . Seriál Spring Breakers připravují producenti původního filmu Chris Hanley a Fernando Sulichin. Zástupci internetové streamovací služby Blackpills tvrdí, že seriál spustí příští rok. Samotný Korine patrně není součástí...

   
 • 22. března  2017 v 16:30       rubrika: Wave News

  Make Pluto Great Again. Udělejme z Pluta znovu planetu, navrhuje skupina vědců

  Skupina šesti vědců by . Pluto by tak do definice vešlo a slunce by obíhalo zas devět planet. Podle nové definice by planetou byl ale také zemský měsíc. Současná definice prý nevyhovuje některým výzkumům, navíc bylo prý o kritériích planet... Aby bylo vesmírné těleso planetou, musí v současné době obíhat hvězdu, být kulovitého tvaru a být dominantní v zóně své oběžné dráhy. To znamená, že by mu v cestě chladným a lhostejným vesmírem neměla překážet jiná... Kirby Runyon, doktorand na John Hopkins University, tvrdí, že definice překáží při některých typech výzkumu a že Mezinárodní astronomická unie nemá neomezenou pravomoc o definici vesmírných těles rozhodovat. Chce proto...

   
 • 22. března  2017 v 15:06       rubrika: Wave News

  Ceny Czech Grand Design znají vítěze: Vendula Knopová nebo obchod Page Five

  V úterý byly během slavnostního večera ve Stavovském divadle vyhlášeny výroční ceny za design Czech Grand Design. Letošní ročník patřil mladým. Laureátem módního designéra za rok 2016 se stal absolvent pražské UMPRUM... .

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace