Wave News2. ledna  2016 v 11:00  

Nejzajímavější urbanistické DIY podle webu CityLab: Chairbombing, cyklostezky a bambusová kola

DIY bambusové kolo - Foto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

DIY bambusové koloFoto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Fenomén DIY urbanismu si i letos připsal několik zajímavých projektů. Web CityLab vybral šest, které jsou podle něj nejzajímavější. Do výběru se dostal tzv. chairbombing, tedy něco jako bombardování veřejných míst různými sedátky, sedačkami a židlemi. CityLab zmiňuje konkrétně chairbombing v malém městě Fredericton v kanadské provincii Nový Brunšvik. Tam se skupina lidí rozhodla proměnit nepotřebné pařezy v pruhovaná sedátka a ta rozestavět v blízkosti trhu místního zemědělce. Výhodou tohoto DIY projektu je, že může být snadno zlikvidován bez poškození půdy. A místo, kam si sednout a neumazat se, přijde také vždycky vhod.
Další nápad, o kterém web píše, jsou bambusová kola. Idea kol z bambusu má původ v Číně, kde existuje obchod, v kterém učí, jak si postavit kolo z tohoto přírodního materiálu. Nápad měl takový úspěch, že podobný podnik se otevřel už i v Londýně. Věta „ekologicky do práce“ díky tomu získává další rozměr.
U kol ještě zůstaneme i v dalším DIY nápadu. Tentokrát se ale přesuneme do amerického New Yorku. Tam v říjnu vznikl anonymní spolek Transformation Department, který se rozhodl řešit situaci, kdy městští řidiči nerespektují cyklistické stezky. A řešení našel jak jednoduché, tak i účelné. Pruhy pro cyklisty odděluje dopravními kužely, do kterých někdy pro větší okrasu ještě zasadí nahoře květinku. Jak nápad funguje v praxi, se můžete podívat níže. A jaké urbanistické DIY projekty byly pro vás ty stěžejní v tomto roce? Přečtěte si také Prolomit vlny: Oživování veřejného prostoru jako cool hra.

Streetfilms Shortie - Chrystie Street's Dysfunctional Bike Lane from STREETFILMS on Vimeo.

Nové články v rubrice

 • 24. dubna  2017 v 17:00       rubrika: Wave News

  Šílený Maxík – dvanáctiletý kluk se pokusil v kradeném autě přejet Austrálii

  Dvanáctiletý kluk , než ho zastavila a zatkla policejní hlídka. V pátek dopoledne vyrazil ze svého domova ve městě Kendall a byl na cestě do pobřežního Perthu, vzdáleného přes 4 tisíce km. Policie auto zastavila u města Broken Hill po...

   
 • 24. dubna  2017 v 14:45       rubrika: Wave News

  Muž budoval 36 let kanál přes hory, aby lidem přivedl pitnou vodu

  Muž jménem Huang Dafa z čínské provincie Kuej-čou se kdysi ve věku 23 let pustil do hloubení kanálu o délce 10 kilometrů, který by obyvatelům jeho vesnice Caowangba přivedl vodu. Roku 1959 totiž v oblasti vyschly všechny... přirovnávají k legendárnímu Yu Gongovi, který přinutil bohy, aby mu z cesty odstranili hory. Kanál, který Dafa vybudoval, poskytuje vodu několika vesnicím v oblasti, napájí přibližně 1 200 lidí, kteří mohou produkovat...

   
 • 24. dubna  2017 v 14:00       rubrika: Wave News

  S „ženskou“ rakovinou by mohly bojovat spermie

  Studie na serveru arXiv přišla s návrhem, že by léky, které lékaři potřebují v případě některých onemocnění doručit do ženského pohlavního ústrojí, mohly být přenášeny upravenými spermiemi. Především pak má jít o léky... se tak vědci snaží vyhnout problémům, na které narazili u podobných experimentů v posledních letech, kdy tělo jiné metody přenosu léků odmítalo. Výzkumníci z německého Institutu pro integrativní nanovědu tak sáhli...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace