Wave News2. ledna  2016 v 11:00  

Nejzajímavější urbanistické DIY podle webu CityLab: Chairbombing, cyklostezky a bambusová kola

DIY bambusové kolo - Foto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

DIY bambusové koloFoto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Fenomén DIY urbanismu si i letos připsal několik zajímavých projektů. Web CityLab vybral šest, které jsou podle něj nejzajímavější. Do výběru se dostal tzv. chairbombing, tedy něco jako bombardování veřejných míst různými sedátky, sedačkami a židlemi. CityLab zmiňuje konkrétně chairbombing v malém městě Fredericton v kanadské provincii Nový Brunšvik. Tam se skupina lidí rozhodla proměnit nepotřebné pařezy v pruhovaná sedátka a ta rozestavět v blízkosti trhu místního zemědělce. Výhodou tohoto DIY projektu je, že může být snadno zlikvidován bez poškození půdy. A místo, kam si sednout a neumazat se, přijde také vždycky vhod.
Další nápad, o kterém web píše, jsou bambusová kola. Idea kol z bambusu má původ v Číně, kde existuje obchod, v kterém učí, jak si postavit kolo z tohoto přírodního materiálu. Nápad měl takový úspěch, že podobný podnik se otevřel už i v Londýně. Věta „ekologicky do práce“ díky tomu získává další rozměr.
U kol ještě zůstaneme i v dalším DIY nápadu. Tentokrát se ale přesuneme do amerického New Yorku. Tam v říjnu vznikl anonymní spolek Transformation Department, který se rozhodl řešit situaci, kdy městští řidiči nerespektují cyklistické stezky. A řešení našel jak jednoduché, tak i účelné. Pruhy pro cyklisty odděluje dopravními kužely, do kterých někdy pro větší okrasu ještě zasadí nahoře květinku. Jak nápad funguje v praxi, se můžete podívat níže. A jaké urbanistické DIY projekty byly pro vás ty stěžejní v tomto roce? Přečtěte si také Prolomit vlny: Oživování veřejného prostoru jako cool hra.

Streetfilms Shortie - Chrystie Street's Dysfunctional Bike Lane from STREETFILMS on Vimeo.

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017 v 18:30       rubrika: Wave News

  Vědci objevili dvě nové básně Sylvie Plath. Byly skryté na kopíráku v jejím notesu

  Když bylo Sylvii Plath osm let, zemřel její otec. Americká spisovatelka a básnířka se s jeho ztrátou vyrovnávala do konce života. Trauma a klinickou depresi zaznamenala ve své asi nejznámější knize The Bell Jar (v češtině... . Podle vědců byla druhá báseň mnohem těžší k rozluštění, Steinberg navíc dodává, že je pravděpodobná existence i třetí básně. Doufá v to, že technologie budoucnosti dokáží rozluštit další skryté výpovědi nemocné ženy....

   
 • 26. května  2017 v 17:00       rubrika: Wave News

  Studenta brněnské FAVU „pos*ané umění“ nebaví, diplomku o něm ale obhájil

  Dělat umění není podle všeho vůbec snadné a své o tom vědí studenti uměleckých škol i jejich vyučující. Student brněnské Fakulty výtvarných umění VUT Kryštof Ambrůz píše v textové části své diplomové práce mimo jiné... .

   
 • 26. května  2017 v 16:30       rubrika: Wave News

  Nejnovější snímky z Jupiteru ukazují nonstop polární záři, obří cyklóny i bouřková mračna

  Sonda Juno z NASA poslala na Zem dechberoucí fotografie ohromných mraků, vířících cyklónů a amoniakových proudů, které vytvářejí klimatický systém největší planety sluneční soustavy. „Skákali jsme radostí, když snímky... Fran Bagenal, astrofyzička z University of Colorado, která na misi sondy Juno pracuje více než 10 let. „Chce to trpělivost, ale ta odměna je fantastická.“ Snímky ukazují například bouřková mračna tak vysoká, že jejich... představující římského boha Jupitera, jeho ženu Juno a Galileo Galilea. Dokud Juno nepodlehne radiaci a nepropadne se do mračen obklopujících Jupiter, měly by dále zkoumat Jupiterovu atmosféru a také se pokusit odhalit...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace