Wave News17. června  2017 v 10:00  

Nepál i Indie přeměří Mount Everest, je možná menší než dřív

Obě expedice se chystají horu měřit ze země - Foto: CC0 Public domain

Obě expedice se chystají horu měřit ze zeměFoto: CC0 Public domain

Následující dva roky stráví Nepál přeměřováním nejvyšší hory světa, jejíž výška se od roku 1856 oficiálně pohybuje mezi 8 840 a 8 848 metry. Existuje podezření, že se hora po zemětřesení v dubnu roku 2015 zmenšila. Dvouletý projekt za 30 milionů korun má taky za cíl ukázat, jaké dopady mají na horu změny klimatu. Everest se kromě Nepálců chystají měřit i Indové, kteří svůj úmysl avizovali už v lednu. Zatím není jasné, jestli budou oba týmy nějak spolupracovat. Objasnit je taky třeba tvrzení, že se při zemětřesení zřítil tzv. Hillaryho schod – stěna, která je nejobtížnější částí v závěrečném úseku výstupu. O jeho zhroucení informoval v květnu britský horolezec Tim Mosedale. To ale hned popřeli dva místní šerpové, kteří tvrdí, že skála je pořád na svém místě, ale je pokrytá sněhem. Nepál postihlo na jaře 2015 zemětřesení o síle 7,8 stupně, které připravilo o život tisíce lidí a změnilo krajinu himálajské země. Zmenšení Mount Everestu naznačila satelitní data. Obě expedice se chystají horu měřit ze země.

Autor:  Michaela Sladká

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 14:30     Video  rubrika: Wave News

  Designérka vytvořila neužitečné roboty, kteří vás jenom otravují

  Otravné robotky představila jako svou magisterskou práci na londýnské univerzitě Central Saint Martins mexicko-švýcarská designérka . Série třech neužitečných strojů s názvem Misbehaving (ro)bots má za úkol simulovat uživateli nepříjemné aspekty mezilidského vztahu. Jeden z robotků vám například s gustem počmárá povlečení rtěnkou, jiný umí nepříjemně... komentovala svůj výtvor designérka takto: „Jejich účelem není efektivita nebo užitečnost, ale naopak mnohdy přehlížená otravnost nebo znepokojivost. I to jsou aspekty, které prožíváme v přítomnosti druhého člověka,...

   
 • 22. června  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Playing Soviet. Na webu Princetonské univerzity najdete obrázkové knihy pro sovětské děti

  Interaktivní kolekce Playing Soviet, kterou od 20. května tohoto roku najdete na stránkách Princetonské univerzity, umožňuje nahlédnout do málo známých a dnes vzácných sovětských. Kromě možnosti kochat se obrázky ale nabízí mnohem víc. Jednotlivé ilustrace si můžete roztřídit podle autorů, použité techniky i tematiky, skupina badatelů a studentů k nim navíc sepsala anotace. Jak se píše na stránkách... , najdete zase na stránkách Státní veřejné historické knihovny Ruska. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete ve zkoumání sovětské vizuální kultury pokračovat .

   
 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace