Wave News23. ledna  2015 v 07:00  

Norská reality show poslala 3 fashion bloggery do textilek v Kambodži

Norské bloggerky si vyzkoušely život v kambodžské textilce - Foto: YouTube kanál Joakima Klevena

Norské bloggerky si vyzkoušely život v kambodžské textilceFoto: YouTube kanál Joakima Klevena

Největší norské noviny Aftenposten přišly na konci loňského roku se zajímavou reality show. Jmenuje se SweatShop – Dead Cheap Fashion. Sweatshop je pejorativní výraz pro pracovní místo s nepřijatelnými podmínkami. Pracovníci ve sweatshopech mají dlouhou pracovní dobu, menší než minimální plat, nulovou bezpečnost práce, zato vrchovatě přesčasů, které už se ani přesčasy nedají nazývat. A do takového sweatshopu, konkrétně v Kambodži, se Aftenposten rozhodl vyslat na měsíc tři mladé norské fashion bloggery Anniken, Fridu a Ludwiga. Měli tak možnost na víc než měsíc vyzkoušet život místních pracovníků v textilních továrnách. Ve čtyřech epizodách zjišťují bloggeři, že jejich koupelny doma v Norsku jsou v průměru větší než celý kambodžský dům a že vyjít s pár dolary denně je něco jiného než nakupovat oblečení za stovky dolarů měsíčně. Anniken a Frida se po skončení show staly dokonce aktivistkami, setkaly se s vedením H&M a žádaly je o zlepšení pracovních podmínek v jejich textilních továrnách. Toto téma bylo dokonce probíráno i v Stortingu, norském parlamentu. Celá série je ke zhlédnutí s anglickými titulky tady.
Pokud vás téma zaujalo, přečtěte si speciální díl Modeschau o tom, že v nakupování je někdy lepší zpomalit. Ostatně nejenom v nakupování.

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2017 v 17:50       rubrika: Wave News

  V Brdech je podle astronomů nejlepší tma

  Nedávno vyhlášená chráněná krajinná oblast Brdy je podle astronomů vhodná pro pozorování noční oblohy. „Z deseti měřených lokalit se pro astronomická pozorování jeví jako nejslibnější plochy bez lesa v okolí obcí Míšov... .

   
 • 20. ledna  2017 v 15:30       rubrika: Wave News

  Zaměstnanci čínské společnosti mají v pracovní smlouvě povinný pohyb – 10 tisíc kroků denně

  10 tisíc kroků nebo několik desítek kliků, z toho si mohou vybrat zaměstnanci jedné technologické firmy v Číně. Ta to zdůvodňuje tím, že většina jejích zaměstnanců svoji profesi provozuje vsedě a často je nucena dělat... – tedy zhruba 8 kilometrů, které většina jedinců překoná do dvou hodin – jim má pomoct se těmto problémům vyhnout. Výjimka platí pro ty, kteří se sami aktivně věnují sportu. Rozhodnutí společnosti podporují i nedávná...

   
 • 20. ledna  2017 v 13:45       rubrika: Wave News

  Studenti spustili Encyklopedii migrace, má vysvětlovat i to, proč lidé opouští svoje domovy

  U příležitosti Palachova týdne spustili čeští vysokoškolští pedagogové a studenti . Ten si klade za cíl podrobně prozkoumat migraci. Encyklopedie má podobu interaktivní mapy světa, na které je možné najít odpovědi na nejčastěji kladené otázky o migraci, tvrdá data, příběhy lidí na útěku nebo vysvětlení...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace