Wave News23. ledna  2015 v 07:00  

Norská reality show poslala 3 fashion bloggery do textilek v Kambodži

Norské bloggerky si vyzkoušely život v kambodžské textilce - Foto: YouTube kanál Joakima Klevena

Norské bloggerky si vyzkoušely život v kambodžské textilceFoto: YouTube kanál Joakima Klevena

Největší norské noviny Aftenposten přišly na konci loňského roku se zajímavou reality show. Jmenuje se SweatShop – Dead Cheap Fashion. Sweatshop je pejorativní výraz pro pracovní místo s nepřijatelnými podmínkami. Pracovníci ve sweatshopech mají dlouhou pracovní dobu, menší než minimální plat, nulovou bezpečnost práce, zato vrchovatě přesčasů, které už se ani přesčasy nedají nazývat. A do takového sweatshopu, konkrétně v Kambodži, se Aftenposten rozhodl vyslat na měsíc tři mladé norské fashion bloggery Anniken, Fridu a Ludwiga. Měli tak možnost na víc než měsíc vyzkoušet život místních pracovníků v textilních továrnách. Ve čtyřech epizodách zjišťují bloggeři, že jejich koupelny doma v Norsku jsou v průměru větší než celý kambodžský dům a že vyjít s pár dolary denně je něco jiného než nakupovat oblečení za stovky dolarů měsíčně. Anniken a Frida se po skončení show staly dokonce aktivistkami, setkaly se s vedením H&M a žádaly je o zlepšení pracovních podmínek v jejich textilních továrnách. Toto téma bylo dokonce probíráno i v Stortingu, norském parlamentu. Celá série je ke zhlédnutí s anglickými titulky tady.
Pokud vás téma zaujalo, přečtěte si speciální díl Modeschau o tom, že v nakupování je někdy lepší zpomalit. Ostatně nejenom v nakupování.

Nové články v rubrice

 • 21. února  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Norská vědkyně zjistila, že její kardiostimulátor se dá hacknout

  Norská odbornice na kyberbezpečnost, Marie Moe, vystoupila na nedávné konferenci v norském Trondheimu , který kombinoval osobní příběh, výpověď o rizicích spojených s internetem a zdravotnické technologie. Před pěti lety jí přestalo správně fungovat srdce a lékaři jí museli voperovat kardiostimulátor. Jelikož je IT...

   
 • 21. února  2017 v 15:52       rubrika: Wave News

  Japonská policie nabídne lekce bojového umění pro turisty

  Zahraniční turisté se budou moct v japonském městě Matsue od března naučit základy juda nebo kendó. Bojová umění budou podle BBC vyučovat policisté držící černý mistrovský pás. Zájemci o kurz musí mít úrazové pojištění,... Hodiny bojového umění jsou součástí programu, který má přetvořit město v bezpečnější a příjemnější prostředí pro turisty.

   
 • 21. února  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Po uzákonění sňatků homosexuálů ubylo mezi teenagery v USA pokusů o sebevraždu

  V amerických státech, které umožnily homosexuální svazky ještě před jejich plošným uzákoněním, klesl počet pokusů mladistvých o sebevraždu. Vyplývá to ze studie týmu z Johns Hopkins University, která pracovala se vzorkem... . Cílem bylo zjistit rizikové chování mezi lety 1999 a 2015, kdy americký nejvyšší soud stejnopohlavní sňatky zlegalizoval. Zhruba 230 tisíc středoškoláků se zařadilo mezi gaye, lesbičky nebo bisexuálně zaměřené. „Zákony,...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace