Wave News26. prosince  2015 v 15:00  

Původní knížky a zápisníky meziválečného Bauhausu jsou zdarma ke stažení

Původní knížky a zápisníky meziválečného Bauhausu jsou zdarma ke stažení - Foto:  Albert Langen, Public domain

Původní knížky a zápisníky meziválečného Bauhausu jsou zdarma ke staženíFoto:  Albert Langen, Public domain

Nejvlivnější architektonickou školu 20. století založil v roce 1919 německý architekt Walter Gropius. „Není rozdílu mezi umělcem a řemeslníkem,“ napsal Gropius v manifestu Programm des Staatlichen Bauhauses Weimar. Bauhaus mezi sebe počítal malíře Paula Kleho nebo Vasilije Kandinského nebo malíře a fotografa László Moholy-Nagyho a skutečně smazával hranici mezi užitným a vysokým uměním. Architektura Bauhausu definitivně zastínila ornamentální zdobnost předchozích století a k dokonalosti dovedla jednoduchost a souměrnost, například v designech továren. Seznam publikací od zmiňovaných postav Bauhausu i dalších (Kazimir Malevič, Piet Mondrian) najdete tu.

Nové články v rubrice

 • 29. června  2016 v 13:52       rubrika: Wave News

  Kniha omalovánek pomáhá rozšiřovat povědomí o genderové diverzitě

  Více než 30 autorů se spojilo při tvorbě nové zaměřené na genderovou diverzitu. Cílem publikace Art Colouring Book — Facing Gender Diversity, kterou sestavila socioložka , je kreativní a nekonvenční cestou rozšířit povědomí o tom, že proměnná pohlaví není pouze dichotomická. Kurátorka projektu doufá, že se tímto způsobem podaří veřejnost do problematiky více vtáhnout. „Konzument se... .

   
 • 29. června  2016 v 10:30       rubrika: Wave News

  Na severu Itálie se můžete do července procházet po vodě

  Až do 3. července si mohou Italové vyzkoušet . A to konkrétně na jezeru Iseo. Umělecká kancelář Christo and Jeanne-Claude tam umístila 100 tisíc metrů čtverečních žluté tkaniny, která plove na vodě a funguje v podstatě jako ponton. Propojuje tři místa – pobřežní... tohoto dua patří třeba obalení budovy říšského sněmu v Berlíně stříbrnou látkou z roku 1995.

   
 • 29. června  2016 v 08:00       rubrika: Wave News

  Americký Columbus řidičům usnadní parkování, bude monitorovat prázdná parkovací místa

  Americké město Columbus ve státě Ohio si po dobu tří let nejspíš vyzkouší nový dopravní systém z kategorie takzvaných . Do provozu zapojí auta vybavená kamerami, která budou monitorovat prázdná parkovací místa a nabízet je ke krátkodobému pronájmu. Ulehčit řidičům hledání parkovacích míst může značně zvýšit plynulost městské dopravy.... představují hledající řidiči až 30 procent městské dopravy. Cílem projektu je také přesvědčit majitele soukromých garáží, aby tato místa za poplatek otevřeli i širší veřejnosti ve chvílích, kdy je zrovna nepoužívají....

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace