Wave News16. června  2017 v 18:00  

V Austrálii vznikla rezervace, aby ochránila zvířata před zabijáckými kočkami

V rezervaci pak dostane šanci prvních deset druhů vybraných z ohrožených australských savců - Foto:  Helenabella, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

V rezervaci pak dostane šanci prvních deset druhů vybraných z ohrožených australských savcůFoto:  Helenabella, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Ve střední Austrálii vzniká rezervace o rozloze asi 70 tisíc hektarů, která bude obehnána elektrickým plotem kvůli jedinému predátorovi – kočkám. Divoce žijící kočky totiž v zemi ohrožují původní faunu a představují smrtelnou hrozbu pro tamní druhy. Po Austrálii se odhadem volně pohybuje 6 milionů divokých koček. Jen za jedinou noc dokáže každá z nich zabít až sedm domorodých savců. Předpokládá se, že kočky už způsobily vyhynutí třiceti druhů původních australských savců a významně ohrožují dalších šest desítek kategorií. Do oplocené rezervace vyrazí týmy vědců a lovců společně s příslušníky kmene Warlpiri. Jejich úkolem bude ulovit a zlikvidovat všechny kočky, lišky a králíky, kteří se v prostoru nacházejí. V rezervaci pak dostane šanci prvních deset druhů vybraných z ohrožených australských savců. Budou mezi nimi mravencojedi žíhaní, bandikuti králíkovití nebo klokani kosmatí. Prostor by měl být časem hodně podobný pouštní krajině, která tu byla před příchodem Evropanů. Právě s nimi v 18. století kočky, lišky, krysy, králíci a další predátoři přišli. Vědci a ekologové doufají, že se tímhle projektem podaří zdvojnásobit populaci aspoň některých z původních ohrožených druhů a rezervace bude útočištěm, kde se budou australští savci moct bezpečně rozmnožovat.

Autor:  Michaela Sladká

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 14:30     Video  rubrika: Wave News

  Designérka vytvořila neužitečné roboty, kteří vás jenom otravují

  Otravné robotky představila jako svou magisterskou práci na londýnské univerzitě Central Saint Martins mexicko-švýcarská designérka . Série třech neužitečných strojů s názvem Misbehaving (ro)bots má za úkol simulovat uživateli nepříjemné aspekty mezilidského vztahu. Jeden z robotků vám například s gustem počmárá povlečení rtěnkou, jiný umí nepříjemně... komentovala svůj výtvor designérka takto: „Jejich účelem není efektivita nebo užitečnost, ale naopak mnohdy přehlížená otravnost nebo znepokojivost. I to jsou aspekty, které prožíváme v přítomnosti druhého člověka,...

   
 • 22. června  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Playing Soviet. Na webu Princetonské univerzity najdete obrázkové knihy pro sovětské děti

  Interaktivní kolekce Playing Soviet, kterou od 20. května tohoto roku najdete na stránkách Princetonské univerzity, umožňuje nahlédnout do málo známých a dnes vzácných sovětských. Kromě možnosti kochat se obrázky ale nabízí mnohem víc. Jednotlivé ilustrace si můžete roztřídit podle autorů, použité techniky i tematiky, skupina badatelů a studentů k nim navíc sepsala anotace. Jak se píše na stránkách... , najdete zase na stránkách Státní veřejné historické knihovny Ruska. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete ve zkoumání sovětské vizuální kultury pokračovat .

   
 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace