Wave News5. listopadu  2015 v 13:58  

Vyhynou orangutani kvůli čokoládové pomazánce, zmrzlině nebo tyčince na rty?

Orangutani na Borneu slézají na zem mnohem častěji, než se vědci domnívali - Foto:  © OuTrop-WildCRU (Orangutan Tropical Peatland Project/Wildlife Conservation Research Unit, University of Oxford)

Orangutani na Borneu slézají na zem mnohem častěji, než se vědci domnívaliFoto:  © OuTrop-WildCRU (Orangutan Tropical Peatland Project/Wildlife Conservation Research Unit, University of Oxford)

Že současné rozsáhlé požáry v Indonésii produkují víc oxidu uhličitého než americká ekonomika nebo všechna auta v Německu za rok, jsou přirovnání z lidského světa. Kvůli rozsáhlým požárům ale mohou vyhynout i celé zvířecí druhy. Vypalováním pralesa získávají těžařské a zemědělské firmy v jihovýchodní Asii běžně novou půdu pro pěstování plodin, které pak konzumujeme po celém světě. Kvůli levnému palmovému oleji nebo průmyslovému dřevu však nehoří jen stromy, ale i sama půda. Rašelina, na které velká část deštných lesů roste, doutná často celé týdny a produkuje jedovatá mračna oxidu uhelnatého a dalších plynů. Vypalování se letos díky výjimečně dlouhému období sucha vymklo jakékoli kontrole a požáry se i nadále šíří. Na třech milionech hektarů už spálené země nežili ale jen lidé. Extenzivnímu žďáření už padlo za oběť 90 % území, na kterém žijí třeba orangutani. Nejen oni, ale i vzácní tygři sumaterští nebo medvědi malajští trpí dýchacími problémy, dehydratací nebo podvýživou. Tak dobrou chuť a mrkněte na etiketu své oblíbené čokolády.
Čtěte taky: Člověk bez konzumace palmového oleje zachrání 5 m2 pralesa, Bhútán chce být do roku 2020 stoprocentně organický

Nové články v rubrice

 • 22. června  2017 v 14:30     Video  rubrika: Wave News

  Designérka vytvořila neužitečné roboty, kteří vás jenom otravují

  Otravné robotky představila jako svou magisterskou práci na londýnské univerzitě Central Saint Martins mexicko-švýcarská designérka . Série třech neužitečných strojů s názvem Misbehaving (ro)bots má za úkol simulovat uživateli nepříjemné aspekty mezilidského vztahu. Jeden z robotků vám například s gustem počmárá povlečení rtěnkou, jiný umí nepříjemně... komentovala svůj výtvor designérka takto: „Jejich účelem není efektivita nebo užitečnost, ale naopak mnohdy přehlížená otravnost nebo znepokojivost. I to jsou aspekty, které prožíváme v přítomnosti druhého člověka,...

   
 • 22. června  2017 v 14:30       rubrika: Wave News

  Playing Soviet. Na webu Princetonské univerzity najdete obrázkové knihy pro sovětské děti

  Interaktivní kolekce Playing Soviet, kterou od 20. května tohoto roku najdete na stránkách Princetonské univerzity, umožňuje nahlédnout do málo známých a dnes vzácných sovětských. Kromě možnosti kochat se obrázky ale nabízí mnohem víc. Jednotlivé ilustrace si můžete roztřídit podle autorů, použité techniky i tematiky, skupina badatelů a studentů k nim navíc sepsala anotace. Jak se píše na stránkách... , najdete zase na stránkách Státní veřejné historické knihovny Ruska. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete ve zkoumání sovětské vizuální kultury pokračovat .

   
 • 22. června  2017 v 13:00       rubrika: Wave News

  Prince Harry: Nikdo z královské rodiny nechce být král nebo královna

  Britský princ Harry, který je známý svou upřímností, dal obsáhlý rozhovor časopisu Newsweek. Zmiňuje v něm mimo jiné, že nikdo z britské královské rodiny nejvyšší titul nechce, členové svoji roli chápou jako povinnost,... . Podle průzkumu provedeného společností YouGov v roce 2015 , že zachování monarchie je pro Spojené království prospěšné.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace