Wave News16. července  2017 v 17:00  

Želvušky jsou nejodolnější organismus, pamatují dinosaury a přežijí apokalypsu

Želvuška - Foto:  Bob Goldstein and Vicky Madden, UNC Chapel Hill, CC BY-SA 3.0

ŽelvuškaFoto:  Bob Goldstein and Vicky Madden, UNC Chapel Hill, CC BY-SA 3.0

Vědci z Oxfordské univerzity se zaměřili na odolnost života na Zemi. Jako příklad nejhouževnatějšího organismu, který vydrží extrémní výkyvy teplot a pamatuje dinosaury, si vybrali želvušky. Jako jediný živočišný druh zvládly 12 dní na nízké oběžné dráze. Proto vědci testovali tři příklady apokalypsy právě na želvuškách, o experimentu informuje deník Washington Post. Želvušky jsou mikroorganismem, který je schopný vypudit z těla všechnu vodu a vystačit si s pouhými 3 % jejího objemu v organismu po dobu až čtyřiceti let. Tento stav se nazývá kryptobióza a pro tým biologů a fyziků z Oxfordu se stal příkladem nejextrémnější odolnosti – a následně se rozhodli zkusit zbavit svět želvušek. Naprogramovali modely nejdrastičtějších katastrof, které Zemi hrozí: zabijácký asteroid, výbuch supernovy a gama záblesky, tedy uvolnění nesmírného množství energie ve formě gama záření. V případě výbuchu supernovy jsou želvušky závislé na oceánu – výbuch, po kterém by vyschly oceány, je nepravděpodobný. Co se týče gama záblesku, želvušky snesou asi tisícinásobně intenzivnější záření než člověk.
Želvušky by nepřežily pouze náraz asteroidu tak velkého, že se jich ve sluneční soustavě toulá jen 19. Pravděpodobnost takového střetu je mizivá, dřív vyhasne Slunce. Vědci ve studii ovšem zdůrazňují, že se z experimentu dají vyčíst pouze hypotetické závěry a různé druhy želvušek mají rozdílné stupně odolnosti.

Autor:  Ondřej Šebestík

Nové články v rubrice

 • 21. července  2017 v 17:30       rubrika: Wave News

  Pětiletá holčička prodávala v Londýně limonádu. Dostala pokutu 150 liber

  „Tati, udělala jsem špatnou věc!“ rozplakala se holčička, která v Londýně nelegálně prodávala limonádu za pět pencí. Stánek s občerstvením nachystala pro návštěvníky nedalekého festivalu Lovexbox. Podle slov jejího...

   
 • 21. července  2017 v 16:30     Video  rubrika: Wave News

  Google mapy expandovaly do vesmíru. Projděte se po vesmírné stanici

  Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je prvním místem mimo planetu Zemi, které si můžete prohlédnout , informuje . Astronauti nafotili panoramatické snímky z interiéru stanice i výhledy na zeměkouli. Některé fotografie obsahují pop-upová okna s vysvětlujícími informacemi. Je to poprvé, co se takové popisky na Google mapách objevují.... .

   
 • 21. července  2017 v 15:00       rubrika: Wave News

  Vyhledávač Google mění po 21 letech svoji tvář. Radikální změna se brzy ukáže i u nás

  Jednoduchá domovská stránka vyhledávače Google projde radikální změnou, poprvé od svého vzniku v roce 1996. Známé bílé pozadí s prostým vyhledávacím políčkem doplní sekce zábava, zpravodajství a další, . Součástí webu se má stát i feed s personalizovanými informacemi, které byly od roku 2012 doménou mobilních aplikací Google pro Android a iOS. S osobním nastavením obsahu budou pomáhat pokročilé algoritmy pro strojové...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace