Wave News17. srpna  2017 v 17:30  

Norská Jazyková rada kritizuje univerzity za nadužívání angličtiny při výuce

„Když se ve vzdělávání používá pouze angličtina, myslím, že je to opravdu velký problém. Většina lidí bude po dokončení studií stejně pracovat na norském trhu práce,“ doplnil Våge - Foto:  *christopher*, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

„Když se ve vzdělávání používá pouze angličtina, myslím, že je to opravdu velký problém. Většina lidí bude po dokončení studií stejně pracovat na norském trhu práce,“ doplnil VågeFoto:  *christopher*, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

„Máme zvlášť obavy kvůli studentům nově začínajícím své studium, kteří zjistí, že celý jejich program je v angličtině. Nejsme si zcela jisti přínosy, které by angličtina měla pro studium mít. Není totiž vůbec jisté, že všichni studenti mají dostatečnou úroveň znalosti anglického jazyka,“ řekl Ole Våge z norské Jazykové rady (Språkrådet) v rozhovoru pro tamní veřejnoprávní médium NRK. „Když se ve vzdělávání používá pouze angličtina, myslím, že je to opravdu velký problém. Většina lidí bude po dokončení studií stejně pracovat na norském trhu práce,“ doplnil Våge. Podle něj má vyučování v angličtině určité výhody. Angličtina jako jazyk výuky by ale neměla být upřednostňována před předměty v norštině, jak píše server The Local. „Je naprosto přirozené používat ve vzdělávání jak angličtinu, tak norštinu. Už jsem se ale setkal s tím, že některý z kurzů nabízel vzdělávací materiály pouze v angličtině,“ vysvětluje Våge. Podle NRK jsou ale samotní studenti k záležitosti méně kritičtí. Podle Matse Johansena Belda z Norské studentské organizace není angličtina v norských vzdělávacích institucích až tak nadužívaná. „My jako studenti si opravdu nemyslíme, že by tohle byl nějaký problém. Knihy v angličtině jsou kvalitní a poskytují nám akademický základ, který potřebujeme,“ řekl pro NRK Mats Johansen Beldo. Prorektorka Univerzity v Oslu Gro Bjørnerudová Moová doplnila, že prvním jazykem pro třídy na tamní univerzitě je norština a že množství angličtiny použité v kurzech se mezi jednotlivými programy různí. „Jazykovou politiku na univerzitě a vyváženost mezi angličtinou a dalšími jazyky v našem katalogu důkladně monitorujeme,“ doplnila prorektorka.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News17. srpna  2017 v 16:00  

Britové vyhodí v srpnu kvůli grilování jídlo v hodnotě přesahující 12 miliard korun

Britové vyhodí v srpnu kvůli grilování jídlo v hodnotě přesahující 12 miliard korun - Foto:  Starr,  CC BY 2.0

Britové vyhodí v srpnu kvůli grilování jídlo v hodnotě přesahující 12 miliard korunFoto:  Starr, CC BY 2.0

Po každé grilovací party zbyde jídlo v hodnotě přesahující v přepočtu tisíc korun. Tvrdí to průzkum, jehož závěry prezentuje deník The Guardian. Důvodem takového plýtvání je údajně mimo jiné to, že se hostitelé obávají, aby bylo k dispozici dostatek jídla. Kvůli tomu je pak na průměrné hostině zhruba o polovinu víc občerstvení, než by bylo potřeba. Podle průzkumu se v Británii během celého srpna uspořádá asi 12 milionů grilovacích party. V celkovém součtu to znamená, že po odchodu hostů zbydou potraviny v hodnotě v přepočtu přesahující 12,25 miliardy korun.
Listový salát, pečivo pro přípravu burgerů nebo hot dogů, salát coleslaw a bramborový salát – to jsou potraviny, kterými se v grilovací sezoně nejvíce plýtvá. Vůbec nejčastěji se odpadkem stává napůl prázdný sáček se salátem připraveným pro přímou konzumaci. Jak už dříve vyplynulo z průzkumu, každý rok se ve Velké Británii vyhodí asi 178 milionů balení listového salátu. Už dřív to odhadla britská nezisková organizace WRAP (The Waste and Resources Action Programme). Průzkum se snažil také zjistit, proč lidé jídlo vyhazují. Ukázalo se, že 26,6 % respondentů se zbavuje salátu ve chvíli, kdy byl venku v míse nepřikrytý, a to i jen krátce. Dalším důvodem jsou diety a stravovací návyky hostů. 15 % oslovených Britů totiž uvedlo, že třeba pečivo se nesnědlo kvůli tomu, že ho hosti nechtěli jíst kvůli své aktuální dietě.
Vydaný průzkum je součástí kampaně Plýtvej méně, ušetři více (Waste Less, Save More).
Podle závěrů posledních studií vyhodí průměrná britská rodina ročně potraviny po přepočtu v hodnotě zhruba 20 036 korun. Podle studie Evropského parlamentu vyhodí Britové asi 119 kilogramů potravin na osobu. Češi asi 94 kilogramů.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News17. srpna  2017 v 14:30  

Vaše „Made in China“ oblečení může ve skutečnosti pocházet ze Severní Koreje

Ilustrační foto - Foto:  Danijel-James Wynyard,  CC BY 2.0

Ilustrační fotoFoto:  Danijel-James Wynyard, CC BY 2.0

Množí se případy, kdy čínské textilní firmy, které dostávají zakázky od mezinárodních módních značek, ve skutečnosti předávají práci do továren v Severní Koreji. Uvádí to zpráva agentury Reuters. Severokorejské oděvní továrny se nachází jen kousek od čínských hranic a platy tamních dělnic a dělníků jsou mnohonásobně nižší. Čínský zadavatel pošle za hranice materiál na zakázku, kterou následně severokorejští pracovníci dokončí a pošlou zpět. Oblečení má na cedulce označení „Made in China“ a z čínských přístavů pak dál putuje do celosvětové distribuce.
Problematičnost podobných zakázek nespočívá jen v nevhodných pracovních podmínkách zaměstnanců severokorejských továren, ale také v napojení státních továren na severokorejský režim. Jak poznamenává magazín Quartz, nelze vyloučit, že peníze z tohoto typu exportu slouží k financování zbrojního programu.
Centrum obchodu mezi Čínou a Severní Koreou je Tan-tung, město na hranicích těchto dvou států, skrz které prochází většina zakázek. Podle jednoho z čínsko-korejských podnikatelů, který poskytl Reuters pod podmínkou anonymity rozhovor, dostávají tamní firmy zakázky z celého světa: z USA, Japonska, Kanady, Ruska a Evropy.
„Ptáme se čínských dodavatelů, se kterými pracujeme, jestli mají v plánu být ke svým klientům otevření. Často si finální nákupčí ani neuvědomí, že jejich oděvní zakázka pochází ze Severní Koreje. Je to strašně citlivé téma,“ vysvětluje.
Textil byl za loňský rok druhým největším exportním artiklem Severní Koreje – hned po uhlí a dalších nerostných surovinách. Poslední sankce OSN, které mají preventivně bránit spolufinancování severokorejského zbrojního programu, se týkají právě obchodování s uhlím a nerosty. Na textilní průmysl se zatím podobný typ embarga nevztahuje.

Wave News17. srpna  2017 v 13:00  

Zaměstnanci metra v NYC si stěžují, že do jejich odpočíváren dávají těla sražených

Metro v NYC - Foto: Axel Taferner,  CC BY-NC-SA 2.0

Metro v NYCFoto: Axel Taferner, CC BY-NC-SA 2.0

Pracovníci největšího dopravního systému v New York City ukládají těla lidí zabitých na kolejích do odpočíváren zaměstnanců. Po traumatickém zážitku jednoho z nich, který našel mrtvé tělo na toaletách, to místnímu týdeníku Chief-Leader sdělili členové newyorských dopravních odborů. Podle novináře z kabelové televize NY1 News tam prý byly „kusy těla a krvavé cákance“. Další člen odborů prohlásil, že Metropolitní dopravní úřad (MTA) přesouvá těla lidí do zaměstnaneckých místností pravidelně, zatímco čeká na příjezd záchranné služby a policie. „Pokud je nejblíž jídelna, tak dají tělo do jídelny,“ prozradil deníku New York Post další zástupce odborů. Odboráři na tento problém v minulosti několikrát upozorňovali, odpovědi od vedení MTA se ale roky nedočkali. Mluvčí MTA zatím vydal jen prohlášení, že newyorská policie musí těla odklízet rychle, a uvedl také, že s policií pracují na zlepšení situace. V roce 2016 srazila a zabila podzemka v New York City 48 lidí. LaShawn Jones, která pro MTA pracovala 18 let, řekla deníku The Post, že zhruba před pěti lety vstoupila do koupelny ve stanici v Harlemu a viděla pracovníky, jak drží mrtvé tělo. Stále si prý pamatuje „vlasy, skalp a kousky těla v dřezu“, které zahlédla, když si během oběda odskočila na toaletu. „Tohle může hluboce poznamenat vaši psychiku nejenom ten den, ale i do budoucna,“ dodala Jones.

Autor:  Hana Kuncová
Wave News17. srpna  2017 v 11:41  

Solange, John Legend, ale i „kapitáni průmyslu“. Nejen umělci odsuzují přístup Trumpa k víkendovému násilí v Charlottesville

Solange, John Legend, ale i „kapitáni průmyslu“. Nejen umělci odsuzují přístup Trumpa k víkendovému násilí v Charlottesville - Foto:  CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Solange, John Legend, ale i „kapitáni průmyslu“. Nejen umělci odsuzují přístup Trumpa k víkendovému násilí v CharlottesvilleFoto:  CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

„Ještě před tím, než si smažu svůj profil na Twitteru, chci se zeptat: Kam až tohle dospěje? A co bychom měli udělat proto, aby byla moje nová hrdinka Takiyah Thompson volná?“ napsala před několika dny jako poslední příspěvek na svůj twitterový účet zpěvačka Solange Knowles. Umělkyně narážela na případ mladé dívky, která přišla v Durhamu v Severní Karolíně demonstrovat. Studentku zatkla policie, protože pomáhala nasadit lano na sochu památníku vojáků Konfederace. Dav aktivistů následně sochu strhl, aniž by čekal na rozhodnutí úřadů. Debata ohledně budoucnosti stovek soch upomínajících různé konfederační postavy v posledních týdnech naplňuje americké ulice. Sympatizanti odstraňování konfederačních soch často argumentují tím, že sochy oslavují dobu otrokářství a nadvlády bílé rasy. Někteří jejich oponenti jsou ale toho názoru, že jde o vhodnou připomínku nedílné součásti americké historie. V některých státech USA už jsou úřady aktivní a snaží se uspíšit odstranění památníků spojených s Konfederací. Urychleně tak učinili v Baltimoru ve státě Maryland a k podobnému kroku se chystá starosta Lexingtonu v Kentucky. Současná vlna protestů nesouvisí jen s konfederačními sochami, ale i s násilím, které proběhlo minulou sobotu v Charlottesville ve státě Virginia.
Během zdejších protestů zemřela mladá žena Heather Heyer poté, co do ní najel vůz bělošského radikála. Auto řízené dvacetiletým mladíkem Jamesem Alexem Fieldsem, který čelí obvinění z vraždy, zranilo dalších 19 lidí. Podobně kriticky jako zpěvačka Solange se vyjádřil také John Legend. „Zkuste se zamyslet nad tím, jak absurdní a odporné by bylo, když by byl v památníku Ground Zero, připomínajícím oběti útoků 11. září, vztyčen pomník Usámu binu Ládinovi za účelem zachování historie,“ reagoval tento týden Legend prostřednictvím série tweetů. Na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se víkendového protestu v americkém Charlottesville reagovalo už velké množství umělců a známých osobností, jak už dřív informoval server Huffington Post. Mezi nimi třeba J.K. Rowling, John Mayer nebo Lady Gaga. Jejich kritické komentáře reagovaly na Trumpovo tvrzení, že při událostech ve Virginii chybovaly obě strany a obě použily násilí. Kvůli výroku se rozhodli z Trumpova poradního týmu odejít prezident největší federace odborových svazů a jeho zástupkyně. Poté, co dva poradní sbory opustilo několik ředitelů velkých firem, rozhodl se prezident Trump oba raději rovnou zrušit.

Autor:  Anna Horáčková
Wave News17. srpna  2017 v 10:00  

Praha brzy otevře městský second hand. K mání bude nábytek, knížky i oblečení

V prostorech, které zatím radnice stále hledá, se budou prodávat předměty v dobrém stavu za symbolickou cenu - Foto: Janne Hellsten, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

V prostorech, které zatím radnice stále hledá, se budou prodávat předměty v dobrém stavu za symbolickou cenuFoto: Janne Hellsten, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Hlavní město se konečně dočká velkého Re-Use centra, kam budou moci Pražané odložit nepotřebné, ale stále funkční věci, které za menší úplatu udělají radost a poslouží někomu jinému. V prostorech, které zatím radnice stále hledá, se budou prodávat předměty v dobrém stavu za symbolickou cenu. Mohou tak pomoci potřebným, pro které budou dostupnější než výrobky zcela nové. Kromě jednotlivců by mohlo Re-Use centrum zásobovat i sběrné dvory – například nábytkem, knihami, hračkami či textilem. Stačí, aby dal k podobnému kroku původní vlastník předmětu svůj souhlas. Pražská sběrna bude mít klasicky stanovenou otevírací dobu a běžnou obsluhu. Praha se tak zařadí na seznam měst, kde podobné podniky se sociálním rozměrem už fungují – jako v Brně, ve Vídni a v Budapešti. Brněnský projekt zahrnuje tři oddělení, ze kterých se jeden zaměřuje na nábytek a další na věci vyrobené před rokem 1989.
Podívejte se taky na V Praze otevřela druhá knihovna věcí. Půjčuje věci, které potřebujete, ale nechcete vlastnit nebo Brno učí republiku sdílet nepotřebné věci. „Jsou sexy,“ vzkazuje projekt RetroUse a Ve Vídni už dva roky funguje second hand provozovaný městem.

Autor:  Karolína Tomašková
Wave News17. srpna  2017 v 08:30  

Američtí studenti objevili v second handu vesmírné obleky z 80. let

Význam jejich překvapivého nálezu jim tak byl okamžitě jasný. Nikdo neví, jak dlouho se tam zaprášené a nechtěné relikvie, které jsou součástí historie dobývání vesmíru, povalovaly - Foto:  NASA Photo / NASA

Význam jejich překvapivého nálezu jim tak byl okamžitě jasný. Nikdo neví, jak dlouho se tam zaprášené a nechtěné relikvie, které jsou součástí historie dobývání vesmíru, povalovalyFoto:  NASA Photo / NASA

Second hand v Titusville na Floridě vydal nečekaný poklad nesmírné ceny. Dvěma studentům se v první chvíli nechtělo věřit, že by mezi bundami, košilemi a svetry vyhmátli najednou kombinézy NASA, ve kterých dříve astronauti létali do vesmíru. „Podlomila se mi kolena, když jsem ty obleky vytáhl z hromady svetrů a dalšího oblečení,“ popisuje student Skyler Ashworth pro treehugger.com, který stejně jako jeho přítelkyně Rappa má „hluboký vztah k vesmíru“. Rappa studuje astrofyziku, rodiče Ashwortha kdysi úzce spolupracovali přímo s NASA. Význam jejich překvapivého nálezu jim tak byl okamžitě jasný. Nikdo neví, jak dlouho se tam zaprášené a nechtěné relikvie, které jsou součástí historie dobývání vesmíru, povalovaly. Každopádně už teď je jasné, že šestici obleků, pořízených po dvaceti centech za kus, mohou studenti vydražit za více než 5 tisíc dolarů za každý. Zatím vypátrali, že zašlé a vybledlé letecké kombinézy patřily astronautům Georgi „Pinky“ Nelsonovi, Robertovi A. Parkerovi nebo Charlesi D. Walkerovi, kteří se v nich na oběžnou dráhu vydávali v 80. letech 20. století. Zatoulané uniformy zřejmě po aukci poputují do Amerického vesmírného muzea na Floridě, které už podle serveru cnet.com potvrdilo jejich pravost.

Autor:  Karolína Tomašková
Wave News16. srpna  2017 v 17:08  

Belle & Sebastian zapomněli bubeníka v supermarketu v Severní Dakotě

Belle & Sebastian - Foto: Matador Records

Belle & SebastianFoto: Matador Records

Je celkem běžné, že se kapelám na cestách ztrácejí nástroje, skotští Belle & Sebastian ale zapomněli člena své kapely. Bubeníka Richarda nechali hodiny trčet v supermarketu na noční zastávce uprostřed Severní Dakoty. Že jim bubeník chybí, si uvědomili až v sousední Minnesotě. „Nechce se někdo z vás stát hrdinou a přivést ho do Saint Paul?“ prosil na Twitteru frontman Stuart Murdoch, který celou tragédii popsal pro rádio The Current. „Naposledy jsem ho viděl, když vcházel do obchodu, mával mi a měl fakt dobrou náladu.“ Bubeník Richard se do obchodu vydal v pyžamu a bez telefonu, zatímco většina jeho spoluhráčů spala. „Dřív na to byl systém, ale od té doby, co máme telefony, jsme všichni trošku zlenivěli. Dlouho jsme se pak bavili o tom, co asi mohl udělat. Skočil do hotelu a šel spát,“ směje se Murdoch. Situace ale dlouhou dobu zábavně nevypadala. Největší napínák představovalo letiště ve městě Bismarck, kam se nakonec Richarda podařilo dopravit díky pomoci známých a fanoušků, kteří vyslyšeli kapelní prosby na Twitteru. Letištní obsluze se opuštěného bubeníka v pyžamu a bez průkazu identity evidentně zželelo. Koncert v Saint Paul odehráli Belle & Sebastian v plné sestavě, píše server Pitchfork. Poslechněte si nový singl kapely s názvem We Were Beautiful, psali jsme o něm tady.

Wave News16. srpna  2017 v 15:10  

V Bombaji se toulají psi s neonovou modrou srstí

„Bylo naprosto příšerné vidět, jak psovi najednou začala modrat srst. Podobných psů jsme tady v oblasti viděli asi pět a požádali jsme příslušné kontrolní úřady, které mají na starosti ochranu životního prostředí, aby začaly jednat.“ - Foto: George Rodrigue, Kathryn Harper,  Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

„Bylo naprosto příšerné vidět, jak psovi najednou začala modrat srst. Podobných psů jsme tady v oblasti viděli asi pět a požádali jsme příslušné kontrolní úřady, které mají na starosti ochranu životního prostředí, aby začaly jednat.“Foto: George Rodrigue, Kathryn Harper, Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Pohled na pobíhajícího modrého psa vyděsil už na periferiích indické Bombaje několik lidí. Srst jim modrá kvůli extrémně znečistěné řece Kasadi, ze které se psí tuláci občas napijí. Na překročené hodnoty chemikálií v řece i na znečištění vzduchu radní Bombaje dlouhodobě upozorňují nezávislé organizace. Situace v šestém nejlidnatějším městě světa se stále zhoršuje, modrá srst psů je jen jedním z mála viditelných důsledků, upozorňuje server I Fucking Love Science. V industriálních zónách kolem Bombaje se nachází asi tisíc továren, které denně vypouštějí do řeky nebezpečný odpad. „Bylo naprosto příšerné vidět, jak psovi najednou začala modrat srst. Podobných psů jsme tady v oblasti viděli asi pět a požádali jsme příslušné kontrolní úřady, které mají na starosti ochranu životního prostředí, aby začaly jednat,“ stěžuje si tamní ochránce přírody Arati Chauhan pro The Hindustan Times. Test kvality vody prokázal, že zvýšený obsah chloridu, pocházejícího zejména z potravinářských a farmaceutických továren, ničí vodní prostředí a devastuje i vegetaci v celém okolí, což má přirozeně vliv i na lidské zdraví. „Po mnoha stížnostech v průběhu několika let na vrchní kontrolní úřad západoindického státu Maháráštry se podařilo dosáhnout jen zmírnění zápachu, kterým byla řeka nechvalně známá. Nicméně s překračováním limitů znečištění se bohužel nic neděje,“ vysvětluje tamní rybář Yogesh Pagade. Na dopis ochránců zvířat a přiložené fotografie několika modrých psů oficiální místa odpověděla následovně: „Vypouštět barviva do řeky je nelegální a rozhodně proti znečišťovatelům zakročíme.“ Ochránci přírody a životního prostředí přitom varují, že nenávratně zasažených organismů může být kolem řeky Kasadi daleko více. „Viděli jsme psy, ale nevíme, jak jsou na tom ptáci nebo třeba plazi,“ upozorňuje doktor Chauhan. Lobbing industriální zóny Taloja, která ve fabrikách zaměstnává přes 76 tisíc lidí, je však velmi vlivný.

Autor:  Karolína Tomašková
Wave News16. srpna  2017 v 16:30  

Do přírody uniká rtuť, nejčastěji v nejchudších zemích. Ode dneška se má regulovat

Ampule se rtutí - Foto:  Dnn87,  CC BY 3.0

Ampule se rtutíFoto:  Dnn87, CC BY 3.0

Dneškem vstupuje v platnost mezinárodní úmluva, která stanovuje závazná pravidla pro nakládání se rtutí. Mezinárodním zákonem se takzvaná Minamatská úmluva stává po osmi letech, co o ní delegáti OSN začali vyjednávat. Rtuť je stále větším globálním zdravotním a ekologickým problémem hlavně kvůli rostoucímu znečištění oceánů a moří. Do životního prostředí se dostává hlavně z uhelných elektráren, starších chlórových chemiček nebo kvůli těžbě zlata v menších povrchových dolech. Nejčastěji se těží v nejchudších zemích světa. Palčivým problémem zůstávají také kontaminovaná místa, jako jsou bývalé chemické závody nebo sklady. Úmluva dostala jméno po japonské zátoce Minamata, kde bylo v 50. letech kvůli rtuti unikající z továrny Chisso několik tisíc lidí zasaženo těžkými problémy s nervovou soustavou – přes 1 700 z nich zemřelo a pouze zlomek byl odškodněn. V poslední době se příznaky otravy rtutí, které se kvůli specifickým projevům říkávalo nemoc tančících koček, objevují například v hornických komunitách v jihovýchodní Asii. Výzkumy také poukazují na to, že stále více rtuti se dá najít v tělech mořských ryb, jako jsou tuňáci. Nevládní organizace, které se problému dlouhodobě věnují, varují, že ačkoliv je úmluva dobrým krokem, její současná podoba nedokáže efektivně ochránit nejohroženější komunity před zdravotními ani ekonomickými problémy spojenými se znečištěním rtutí.

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  403
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace