Archa pomoci14. dubna  2015 v 15:00  

Jak se žije ve válkou zmítané Sýrii a Iráku? Sledujte cestu dvou zkušených reportérek

Lenka Klicperová a Jarmila Štuková - Foto: Osobní archiv Lenky Klicperové, Osobní archiv Jarmily Štukové

Lenka Klicperová a Jarmila ŠtukováFoto: Osobní archiv Lenky Klicperové, Osobní archiv Jarmily Štukové

Jak žijí lidé, kterým válečný konflikt vzal domov, rodinu i naději? To jedou do válkou zmítané Sýrie a Iráku zjišťovat zkušené reportérky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková.

23. dubna vyrážejí Lenka Klicperová a Jarmila Štuková do zemí, kam se asi jen tak nikdo z nás nepodívá. Nebo alespoň ne v blízké budoucnosti. 

Odjíždějí do Iráku a Sýrie – do zemí rozervaných válkou. Ze své cesty budou pravidelně posílat fotografie i osobní postřehy a reportáže. 

Nápad na cestu obou reportérek do Iráku a Sýrie vznikl v hlavě místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR pana Jana Bartošky, který si vzal nad celým projektem patronát. Cílem projektu je ukázat, jak žijí lidé ve válkou postižených oblastech a formou sbírky pomoci lidem v postižených místech ať formou potravinových či hygienických balíčků, či formou lékařské pomoci v nemocnici v Erbilu.  

Válka v Sýrii – největší humanitární katastrofa od 2. světové války 

Nepokoje v Sýrii se v občanskou válku změnily v roce 2012. Konflikt se mezitím rozrostl do obrovských rozměrů a zasahuje kvůli působení radikální teroristické organizace Islámský stát i na rozsáhlé území v Iráku. Válka dala do pohybu masy lidí a ovlivňuje negativně ekonomiku na celém Blízkém východě. 

Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda KDU-ČSL, je iniciátorem a patronem charitativního projektu Archa pomoci - Foto: osobní archiv Jana Bartoška

Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda KDU-ČSL, je iniciátorem a patronem charitativního projektu Archa pomociFoto: osobní archiv Jana Bartoška

Jde o největší humanitární katastrofu od 2. světové války. Ze Sýrie uprchly přes 3 miliony lidí, polovinu tvoří děti. Většina našla azyl v okolních zemích, kde však často žijí ve velmi špatných podmínkách. Potřebují proto, aby jim ochranu poskytly i země EU. 

Jen v samotné Sýrii je přes 12 milionů vnitřních uprchlíků a k zhruba pěti milionům z nich se v důsledku bojů nedostane žádná pomoc. V sousedním Iráku jsou uprchlické tábory plné Syřanů a vlastních vnitřních uprchlíků, kterých je přes 2 miliony. Konec války je zatím v nedohlednu. 

Archa pomoci 

Na projektu se podílí i Charita ČR. Ta vyhlásila sbírku na pomoc lidem postiženým válkou přímo v Iráku a Sýrii. 

Fotografie, které Lenka a Jarmila na své cestě po Iráku a Sýrii pořídí, můžete vidět nejen na našem webu, ale i na velké putovní výstavě velkoformátových fotografií, kterou chtějí Lenka s Jarmilou po svém návratu do Česka uspořádat. Výstava zavítá do řady českých měst: Prahy, Brna, Českých Budějovic nebo třeba Hradce Králové. 

Na výstavě se bude podílet i časopis Lidé a Země, jehož šéfredaktorkou je právě Lenka Klicperová. Časopis je zároveň jedním z mediálních partnerů projektu. 

Čtěte také: Jak se do sbírky zapojit? Čtěte, jak můžete pomoct i vy

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Stav konta


účet734 075 

Podpořte nás

Pomozte lidem ve válkou zmítané Sýrii a Iráku! 

Peníze se dostanou přímo k těm, o nichž Lenka a Jarmila píšou.

Sledujte nás

Partneři

  • Charita ČR - Foto:  Charita ČR
  • Lidé a Země - Foto:  Lidé a země
  •  

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace