Lenka s Jarmilou jsou zpět! Projekt Archa pomoci však nekončí, naopak

Cemil Bayik, spoluzakladatel a jeden z nejvyšších představitelů PKK, s reportérkami Jarmilou a Lenkou - Foto: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

Cemil Bayik, spoluzakladatel a jeden z nejvyšších představitelů PKK, s reportérkami Jarmilou a LenkouFoto: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

Známé reportérky a cestovatelky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková se před několika dny vrátily z cesty po Iráku a Sýrii, kde téměř měsíc mapovaly rozsah současné humanitární katastrofy související s válečným konfliktem a dalšími aktivitami Islámského státu.

23. dubna 2015 odjely dvě české novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková do Iráku a Sýrie, aby po tři týdny přinášely svědectví o tom, jak se žije ve válce. Na webu Radiožurnálu jste mohli číst jejich příspěvky a také pomoct. Prostřednictvím charitativního projektu Archa pomoci se zatím podařilo vybrat přes 470 tisíc korun. 

 

Dvacet minut Radiožurnálu: Rozhovor s novinářkami Lenkou Klicperovou a Jarmilou Štukovou o cestě do Iráku a Sýrie, bojích, které ovlivňují především život běžných obyvatel těchto zemí, a také o sbírce Archa pomoci. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

„Je to poměrně pěkná částka, když vezmeme v úvahu zemětřesení v Nepálu, kde je třeba také pomoct,“ zamýšlí se šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová. Jak však připomíná, projekt je teprve v první fázi.  

Bude pokračovat například výstavami velkoformátových fotografií přímo ze Sýrie a Iráku. „Je těžké sdělit lidem v Česku, že se nás válka v Iráku a Sýrii také týká,“ dodává dokumentaristka Jarmila Štuková. 

Čtěte také: České novinářky se vrátily z Iráku a Sýrie. Kdybychom byly muži, nikdo by naši cestu neřešil, tvrdí

„Nedělejme si iluze, nejde o vzdálený konflikt“ 

V projektu Archa pomoci se zatím podařilo vybrat půl milionu korun - Foto:  Charita ČR

V projektu Archa pomoci se zatím podařilo vybrat půl milionu korunFoto:  Charita ČR

Celý projekt s názvem Archa pomoci inicioval a svým jménem zaštítil místopředseda KDU-ČSL a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Bartošek. 

„Cílem projektu je zprostředkovat české veřejnosti aktuální informace o aktivitách Islámského státu a souvisejícím válečném konfliktu, který vzal milionům lidí domovy, rodinu, přátele a blízké a především naději na život v míru. A nedělejme si iluze, že se jedná o vzdálený konflikt, který se nás netýká, protože vzdálenosti jsou dnes pojmem velmi relativním,“ říká Jan Bartošek. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Stav konta


účet734 075 

Podpořte nás

Pomozte lidem ve válkou zmítané Sýrii a Iráku! 

Peníze se dostanou přímo k těm, o nichž Lenka a Jarmila píšou.

Sledujte nás

Partneři

  • Charita ČR - Foto:  Charita ČR
  • Lidé a Země - Foto:  Lidé a země
  •  

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace