Pomlčková válka: Československo nebo Česko-Slovensko? Jak se válčilo o pomlčku a ignoroval pravopis

Vše začalo v lednu roku 1990, když Václav Havel předložil parlamentu návrh na vypuštění slova „socialistická“ z názvu země. - Foto: Noemi Fingerlandová

Vše začalo v lednu roku 1990, když Václav Havel předložil parlamentu návrh na vypuštění slova „socialistická“ z názvu země.Foto: Noemi Fingerlandová

Po listopadu 1989 se mezi Českem a Slovenskem rozhořel spor o název společné republiky. Konflikt vešel ve známost jako takzvaná pomlčková válka.

 

Připomínáme konflikt mezi Českem a Slovenskem, na který dnes vzpomínáme jako na takzvanou pomlčkovou válku. Malicherný spor ukázal na napětí mezi oběma státy.

Vložit na svůj web

Po listopadu 1989 se mezi Českem a Slovenskem rozhořel spor o název společné republiky. Konflikt vešel ve známost jako takzvaná pomlčková válka. 

Vše začalo v lednu roku 1990, když tehdejší prezident Václav Havel předložil parlamentu návrh na vypuštění slova „socialistická“ z názvu země. 

Zdánlivě jednoduchá záležitost se zvrhla v komplikovanou emocionální diskusi. 

Slovenská strana totiž chtěla v názvu republiky více zdůraznit svoji autonomii. Hledal se název státu, který by vyhovoval všem, do sporu se aktivně zapojovaly média i veřejnost. 

Po dlouhých a vypjatých debatách poslanci nakonec v březnu šalamounsky schválili hned dva názvy: Československá federativní republika v Čechách a Česko-slovenská federatívna republika na Slovensku. 

Kuriózní je, že jméno státu odporovalo pravopisu, podle kterého by se „Slovenská“ mělo psát s malým počátečním písmenem.

Spokojen s pracně dohodnutým pojmenováním nakonec ale nebyl víceméně nikdo. Nevydrželo ani měsíc a v dubnu poslanci odhlasovali nový název Česká a Slovenská federativní republika. 

Malicherný spor poukázal na rostoucí napětí mezi oběma národy, které dlouhá desetiletí tlumila totalita komunistického režimu. Válka o pomlčku byla prvním krokem k rozdělení Československa, ke kterému došlo o necelé tři roky později. 

Autor:  Ondřej Franta
Pořad: Svobodná a divoká 90. léta  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: již se nevysílá  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace