Vzpomenete si, odkud pochází hláška „modří už vědí“?

... a modří už vědí...? - Foto: Marek Setíkovský, časopis Sorry

... a modří už vědí...?Foto: Marek Setíkovský, časopis Sorry

Je z dětského pořadu Hip Hap Hop, který od roku 1992 vysílala každou sobotu ráno televize. V soutěži, která vznikala v brněnském studiu České televize, se utkávaly tři smíšené dvojice dětí kolem dvanácti let. Jednotlivé týmy označovaly obrázky ovoce a odpovídající barvy. Švestky byli modří, jablka červení a hrušky žlutí.

 

Odkud pochází slogan z počátku 90. let Modří už vědí?

Vložit na svůj web

Napínavý boj o ceny v podobě knih a krabic džusu prověřil nejenom vědomosti a matematické schopnosti účastníků, ale i jejich fyzičku. Děti totiž kromě zodpovídání otázek hrály také „košandu“, vlastně basketbal na jeden koš, a střílely míčkem na branku. 

Závěrečná a nejnapínavější část pořadu spočívala v zodpovězení tří otázek. Po každé z nich hrozila neúspěšnému účastníkovi studená sprcha. Pokud ale všechny nástrahy zvládl, mohl se těšit, že ho zaplaví kuličky štěstí. 

Čtěte také: TEST: Jak dobře si pamatujete 90. léta?

Soutěž šla v televizi naposledy 27. prosince 1999, skončila tedy právě na konci devadesátých let. V Hip Hap Hop začínala známá moderátorka Eva Brettschneiderová. Její rozhovory s trochu vyplašenými, ale bezprostředními malými účastníky jsou nezapomenutelné. Dodnes je živá také často opakovaná hláška ze soutěže: „Modří už vědí“, kterou už v roce 1993 v poněkud neslušném kontextu zpopularizoval časopis Sorry. 

A co vlastně znamenají záhadná slova Hip Hap Hop? V soutěži nahrazovala rozpočítávání při hře Kámen, nůžky, papír, kterou se určovalo pořadí účasti v jednotlivých disciplínách. 

Autor:  Miroslav Tomek
Pořad: Svobodná a divoká 90. léta  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: již se nevysílá  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace