Reakce západních států na dění na Blízkém východě přichází s křížkem po funuse, hodnotí arabista

Už několik dní turecké letectvo útočí na pozice Islámského státu na syrském území - Foto:  ČTK/AP,  Emrah Gurel

Už několik dní turecké letectvo útočí na pozice Islámského státu na syrském územíFoto:  ČTK/AP, Emrah Gurel

Turecko zasáhlo na cíle v Sýrii a Iráku. Jde o útok na Islámský stát, nebo proti Kurdům, jak někteří zdůrazňují?

„Situaci není možné vyhodnotit,“ myslí si arabista Jan Čuřík. Podle něj bychom se k ní mohli vyslovit až v případě, kdy by Turecko poskytlo data o cílech útoků. Jedině ta můžou ukázat, zda Turecko míří své útoky na Kurdy, nebo na Islámský stát. 

 

Rozhovor s arabistou Janem Čuříkem o tureckých útocích na cíle v Sýrii a Iráku, postupu Turecka vůči Kurdům a také o politice západních států. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

Násilná konfrontace Turecka a Strany kurdských pracujících podle něj však stále probíhá. V tomto ohledu tedy nejde o nic nového a Kurdové se necítí být integrováni do turecké společnosti. 

Turecký vztah k Islámskému státu je podle Jana Čuříka založen na konfrontaci. „V rámci ochrany vlastních občanů, což je jeden ze svrchovaných zájmů státu, je třeba komunikovat s džihádisty, vyzbrojovat je a mít na ně pak páku,“ přibližuje přístup Turecka arabista. 

Čtěte také: „Islámský stát je menší zlo,“ věří přívrženec Da’iš. „Kdyby proti mě seděl někdo z IS, zabil bych ho,“ kontruje irácký student

Blízký východ dělá bohužel každou politiku západních států cynickou. A taková bude i česká politika, myslí si Jan Čuřík - Foto: Šárka Ševčíková

Blízký východ dělá bohužel každou politiku západních států cynickou. A taková bude i česká politika, myslí si Jan ČuříkFoto: Šárka Ševčíková

Podle jeho slov nejde o boj nepřátel na život a na smrt. Blízký východ je totiž v politice velmi pragmatický. „Všichni jsou schopni mluvit se všemi. Nepřátelé spolu čile komunikují a obchodují,“ přibližuje. 

Zahraniční politika České republiky je proto podle jeho soudu předvídatelná – Česko bude dál udržovat excelentní vztahy s Tureckem a současně bude dodávat zbraně původně určené k sešrotování kurdským milicím. „Blízký východ dělá bohužel každou politiku západních států cynickou. A taková bude i česká politika,“ dodává. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace