Tomáš Halík: Je tady celá řada lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty

Tomáš Halík odpovídal na otázky moderátoky Heleny Šulcové - Foto: Prokop Havel

Tomáš Halík odpovídal na otázky moderátoky Heleny ŠulcovéFoto: Prokop Havel

Katolický kněz Tomáš Halík v České televizi na adresu prezidenta Miloše Zemana uvedl, že se ukazuje s lidmi, kteří jsou hlavními nositeli rakoviny extremismu. Čeští biskupové na to vydali prohlášení, že nejde o stanovisko České biskupské konference. „Pro církev je důležité, že není jednobarevná,“ namítá Tomáš Halík ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

V církvi jsou podle něj také lidé, kteří tlumočí kritický názor a poukazují do budoucnosti. „Reprezentuji také značné procento věřících, zejména mladých a vzdělaných lidí v církvi, kteří jsou rádi, že v církvi je také takový kritický hlas,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou. 

 

Rozhovor s katolickým knězem Tomášem Halíkem o církevních restitucích, politice Miloše Zemana a také o tom, zda by kandidoval na prezidenta. Moderuje Helena Šulcová.

Vložit na svůj web

Kardinál Dominik Duka v politických otázkách podle něj zastává linii diplomacie, tuto roli mu nevyčítá, respektuje ji, ale byl by rád, aby ani on nevyčítal tu jeho. „Myslím si, že ji v zásadě také respektuje, i když někdy věci zajiskří. To je v každé rodině,“ podotýká. 

„Miloš Zeman říká to, co si momentálně myslí, že vzbudí potlesk lidí a že se dostane do novin“

A co se týče prezidentské kandidatury, tak v Lidových novinách řekl, že by do prezidentských voleb šel jen v krajním případě. „Muselo by se ukázat, že bych měl šanci být zvolen a že já ani lidé kolem mne nevidí nikoho, kdo by měl větší šanci,“ říká. 

Čtěte také: Přepis celého rozhovoru s Tomášem Halíkem

Stále ale doufá, že někdo takový bude – je tady celá řada lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty a kteří o tom také vážně uvažují. „Ve společnosti se probouzí zodpovědnost za to, aby to bylo jinak než dnes,“ uzavírá s tím, že důvěřuje, že nakonec to pozitivní zvítězí. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Helena Šulcová  (heš), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace