Právník společnosti DIGNITAS o asistované sebevraždě: Lékařskou pomocí může být i předepsání smrtící látky

Silvan Luley odpovídal na otázky Vojtěcha Bergera - Foto:  Neuropsychiatrické fórum Praha

Silvan Luley odpovídal na otázky Vojtěcha BergeraFoto:  Neuropsychiatrické fórum Praha

Zatímco ve většině evropských zemí je proti zákonu, aby lékař nebo jiný člověk pomáhat druhému se zabít, ve Švýcarsku lze podstoupit asistovanou sebevraždu. Společnost DIGNITAS funguje už 18 let a pomohla zemřít dvěma tisícům lidí.

„Nemáme zákazníky, jsme neziskové sdružení, do kterého můžete vstoupit a zase členství zrušit. Hlavním cílem je zachování kvality života a lidské důstojnosti i těsně před smrtí,“ popisuje právník společnosti Silvan Luley. Podle jeho informací má DIGNITAS členy v 70 zemích světa a možnosti asistované sebevraždy využilo i několik Čechů. 

 

Hostem je Silvan Luley, právník švýcarské společnosti DIGNITAS, která mimo jiné nabízí také možnost asistovaných sebevražd. Moderuje redaktor Vojtěch Berger.

Vložit na svůj web

Jen peníze, jak připomíná, nejsou jedinou podmínkou pro využití služby společnosti DIGNITAS. „Jsme nezisková organizace. Ten, kdo má málo peněz, má právo na výjimku při využití služeb. Někteří naši členové platí poplatky z filozofických důvodů, i když jsou zdraví. Jiní zas jsou vážně nemocní a přemýšlejí, jak odejít,“ popisuje Silvan Luley v rozhovoru s redaktorem Vojtěchem Bergerem. 

Interier domu společnosti DIGNITAS - Foto:  organizace DIGNITAS

Interier domu společnosti DIGNITASFoto:  organizace DIGNITAS

Členové neziskové organizace jsou podle jeho slov z různých společenských vrstev i věkových kategorií. Jsou to obvykle lidé, kteří si mohli o celém svém životě rozhodovat sami. A to si chtějí uchovat až do konce. „Pak jsou tu ale i vážně nemocní“ nastiňuje Silvan Luley s tím, že třetina telefonického poradenství je bezplatná. Přitom sebevražda není první možností, o které se volající dozví. „Snažíme se pomoci i jinak,“ vysvětluje. 

„Smrtící látku, kterou používáme, může předepsat jen nezávislý lékař. A ten to neudělá, pokud pacient nemá nějakou vážnou diagnózu,“ upozorňuje Silvan Luley. DIGNITAS tedy nerozhoduje o tom, kdo může sebevraždu spáchat. Když někdo přijde s tím, že chce zemřít, přirozená reakce je negativní. Jenže, jak připomíná, důležitější je důvod, který k tomuto přání vede. 

Čtěte také: „Sebevražda? Povolení uděleno!“

„Co to znamená léčit? Lékař má pomáhat. Jsem přesvědčený, že pomoc lékaře může vypadat i takhle. Pokud vím, je většina praktických lékařů ve Švýcarsku ochotna s asistovanou sebevraždou pomoci, ať už vyšetřením nebo předepsáním receptu na smrtící látku.“
SILVAN LULEY

Celý proces asistované sebevraždy trvá několik měsíců, nejdůležitější je totiž možnost volby. Až téměř do posledního okamžiku se dotyčný může rozhodnout, že sebevražda není správná cesta. „Ze všech lidí, kteří dostanou od lékaře předběžný souhlas s asistovanou sebevraždou, k ní asi jen 14 % přikročí. A z nich asi další pár odejde doslova ze smrtelné postele, protože si to rozmyslí,“ uvádí. 

DIGNITAS - Foto:  organizace DIGNITAS

DIGNITASFoto:  organizace DIGNITAS

„DIGNITAS nikdy nešlo o to dělat asistované sebevraždy, to byl jen vedlejší produkt. Hlavně jsme chtěli zajistit každému možnost, jak prožít a také důstojně skončit život. A kvůli tomu jsme součástí řady soudních sporů, i když o tom veřejnost moc neví,“ uzavírá. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace