Historik Jaroslav Šebek: Deníky Matky Terezy mohou být vodítkem i pro současný svět

Jaroslav Šebek mluvil o osobnosti Matky Terezy, která bude svatořečena - Foto: Jakub Wojtovič

Jaroslav Šebek mluvil o osobnosti Matky Terezy, která bude svatořečenaFoto: Jakub Wojtovič

V neděli papež František svatořečí Matku Terezu. Podle historika a specialisty na církevní dějiny Jaroslava Šebka si to určitě zaslouží. Domnívá se, že letošní rok byl zvolen k jejímu svatořečení proto, že rok 2016 vyhlásil papež rokem milosrdenství a je tím oceněna nejen její práce, ale i práce církevních institucí na poli péče o bližního.

Jednou z podmínek svatořečení jsou dva potvrzené zázraky a Jaroslav Šebek vysvětluje, že třeba k zázračným uzdravením, i v případě zázraků Matky Terezy, se vyjadřují odborníci z oblasti medicíny, kteří zkoumají, jestli se lidé uzdravili skutečně zázrakem, nebo bylo z medicínského hlediska jejích uzdravení možné běžnými prostředky. 

Kolem činnosti Matky Terezy se ale objevují i pochybnosti – třeba indický lékař shromáždil důkazy o tom, že v jejích nemocnicích panovalo utrpení, děti byly přivazovány k postelím a umírající místo odpovídající péče dostávali aspirin. „K tomu říkám námitky, které zaznívají ze strany jejích příznivců – v době, kdy nebyla vůbec žádná soustavná péče o lidi, kteří byli chudí i umírající, kteří jen leželi na ulicích a lidi je překračovali, tak to byla jen ona, kdo začal soustavnou péči o tyto skupiny obyvatel,“ říká k tomu Jaroslav Šebek. 

Matka Tereza bude v neděli svatořečena - Foto:  Túrelio,  CC-BY-SA-2.0-DE

Matka Tereza bude v neděli svatořečenaFoto:  Túrelio, CC-BY-SA-2.0-DE

Matka Tereza ale měla i pochybnosti o své víře, což podle Šebka souvisí s tím, v jakém prostředí se pohybovala. Každý den měla před sebou umírající, což ji vedlo k pochybnostem o tom, jestli existuje Bůh, který dopouští takové utrpení. To popsala i ve svých denících, o kterých si přála, aby byly zničeny, ale podle Jaroslava Šebka mohou být vodítkem i pro současný svět, který prožívá mnohem složitější problémy a konfrontaci s mírou utrpení. 

„Současný svět je vyděšen z toho, co se v současné době děje. Je vyděšen z obrovské míry násilí, válečných konfliktů, které se odehrávají třeba na Blízkém východě, a samozřejmě Evropa je zděšena z možnosti terorismu, který ji ovlivňuje. To jsou věci, které také vedou k tomu, že se lidé ptají po smyslu náboženství, duchovního života a existence Boha v takových podmínkách,“ říká Jaroslav Šebek. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Matka Tereza - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Helena Šulcová  (heš), Jana Přinosilová
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace