Problémy v různých oblastech řešíme podobnými způsoby, říká Marek Štys z organizace Člověk v tísni

Mír je Východní Ukrajině v nedohlednu - Foto: Martin Ocknecht

Mír je Východní Ukrajině v nedohlednuFoto: Martin Ocknecht

Člověk v tísni pomáhá ve 32 zemích světě, jednou z nich je Ukrajina – země, která byla pro humanitární organizaci jedním z hlavních témat za poslední tři až čtyři roky. „ Pro nás to byla obrovská zodpovědnost vůči místním lidem dělat tu práci v dostatečné kvalitě a rozsahu,“ říká vedoucí humanitárních programů organizace Marka Štys.

Organizace Člověk v tísni, která funguje 25 let, byla na Východní Ukrajině jedinou humanitární organizací, které se podařilo pracovat na územích kontrolovaných separatisty. 

V příštích několika letech se konflikt na Východní Ukrajině podle něj nezmění, a lidé, kteří žijí v těsné blízkosti konfliktu na obou dvou stranách bojové linie a přechází ji, tak budou žít v této situaci nadále. „Když se podíváte na zbytek Ukrajiny, která více méně žije normálním životem, tak je to paradoxní situace,“ zdůrazňuje. 

„Nikomu z mezinárodních humanitárních aktérů se nedařilo doručovat pomoc na území kontrolovaným Islámským státem.“
MARK ŠTYS

Člověk v tísni nemá akreditace v Doněcku a přístup je zcela nemožný, se soustředí kromě území ovládané Ukrajinou i na Luhaňskou oblast. Prvním tématem, které tam řeší, jsou jednoduché opravy rozbitých domů, dalším nejchudší část populace, která řeší jídlo a denní existenci. A konečně třetím zásadním tématem je voda. „Je několik měst na separatistických územích, která jsou odstřižená od vody,“ říká. 

Člověk v tísni ale působí například i v Sýrii nebo Iráku, tedy v lokalitách, kde operují příslušníci takzvaného Islámského státu. „Problémy jsou velice shodné a přístup, jakým je řešíme, tak jsou také velice podobné,“ nastiňuje. 

Útoky na humanitární pracovníky mají v posledních letech rostoucí tendenci – asi nejhorší kulminace útoků byla právě s nástupem Islámského státu do severní Sýrie. Velice nebezpečnými zeměmi bylo Somálsko, Jižní Sudán, nejhorší statistiku drží Afghánistán. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace