Bezpečnostní expert Štefec: V Česku žije půl milionu migrantů, to je realita

Bývalý armádní expert Jaroslav Štefec - Foto: Šárka Ševčíková

Bývalý armádní expert Jaroslav ŠtefecFoto: Šárka Ševčíková

Česká republika se řadí k nejbezpečnějším zemím na světě. Přesto patří bezpečnost a možné hrozby k nejčastěji skloňovaným tématům. Jaroslav Štefec je bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování a v současnosti je předsedou nové politické strany Bezpečnost, odpovědnost, solidarita.

Minulý týden poslanecká sněmovna dokonce novelizovala ústavní zákon o bezpečnosti České Republiky. Pokud se stejně vysloví i senát, budou mít občané ústavní právo nabývat, držet a nosit zbraně k zajišťování bezpečnosti země. 

„Problém bezpečnostních hrozeb vnímá celé spektrum občanů, nejen řadových, ale i politici, kteří mají zájem sledovat mezinárodní dění, vnímají že dochází k posunu v bezpečnostním prostředí v Evropě,“ tvrdí Jaroslav Štefec. 

Bezpečnostních rizik je celá řada, tvrdí Štefec. Bezpečnost ohrožuje podle jeho názoru ilegální migrace nebo riziko válečného konfliktu v Evropě. Pokud dojde ke konfliktu, předpokládá Štefec válku NATO proti Rusku, případně Turecko nebo Ukrajina proti EU. 

„V Česku žije půl milionu migrantů, to je realita. Samozřejmě jsou to migranti ze států jako je Ukrajina, Polsko, Slovensko, ale i USA nebo severských zemí. Tito lidé zde žijí a pracují. Česká republika meziročně patří na 2. až 3. místo v EU v přijímání migrantů.“
Jaroslav Štefec

Podle Štefce je zde i velké množství ilegálních migrantů, kteří se zde pohybují bez kontroly českých úřadů. „Víme o tom, že tu existují enklávy, kde dlouhodobě žijí muslimské komunity v ČR, jsou minimálně tři, spíše jich je pět a v těchto enklávách se mohou vyskytovat lidé, o kterých úřady nemají představu, kde se tam vzali.“ Štefec ale o možném nebezpečí ze strany těchto komunit informace nemá. 

Proč si Štefec myslí, že bezpečnostní služby nestačí? Čeho chce dosáhnout v otázce bezpečnosti? Proč souhlasí s podporou komunistických důstojníků? Poslechněte si celý rozhovor! 

Autor:  Jan Moláček

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace