Dabingoví herci dnes nejsou odměňováni, ale trestáni, říká prezident Herecké asociace Jiří Hromada

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada - Foto: Prokop Havel

Prezident Herecké asociace Jiří HromadaFoto: Prokop Havel

Zbohatnout na dabingu? Duchovně určitě! V rozhovoru s Helenou Šulcovou to ironicky podotýká prezident Herecké asociace Jiří Hromada, který má s dabingem mnohaleté zkušenosti. „Abych dnes vydělal tolik, kolik před nějakými osmi devíti lety, musím na to vynaložit dvakrát tolik práce,“ dodává.

Česká dabingová škola vždy měla vynikající pověst. S tím nyní může být konec. Herci nejsou spokojeni s tím, za jakých podmínek musí pracovat, a necelé dvě stovky dabérů se tak nechávají zastupovat agenturou, která jim má vyjednat výhodnější podmínky. Co vlastně herci požadují? 

Čtěte také: Přepis celého rozhovoru

Nejde prý jen o vyšší honoráře. „Naší prioritou je zachování tradiční kvality herecké práce, a v tomto smyslu tedy tradiční kvality českého dabingu. Pokud si tedy před několika lety zvykli dabingoví herci na určité příjmy a vzali si hypotéky, dostávají se nyní do obtížné finanční situace,“ popisuje. 

Agenturou se nechávají zastupovat skoro dvě stovky českých dabérů (ilustrační foto) - Foto: Khalil Baalbaki

Agenturou se nechávají zastupovat skoro dvě stovky českých dabérů (ilustrační foto)Foto: Khalil Baalbaki

Nejde podle něj prý o to, že by dabingová studia neměla peníze. Problém tkví jinde. „Studia se nám nesnaží ozřejmit, za jakých finančních podmínek fungují,“ upozorňuje. „Herecká asociace tak po vzoru z ciziny našla agenturu, která je má při vyjednávání zastupovat.“ 

Chceme stabilizovat odměňování dabingových herců – a to tak, aby byla kvalita dabingu zajištěna i do budoucnosti. I těmito slovy Jiří Hromada shrnuje, jaký je cíl nespokojených herců. „V současnosti už nejsme odměňováni, ale trestáni snížením honorářů o 50 procent – a to při narůstající kvantitě práce.“ 

Co se děje na české dabingové scéně?

Česká dabingová škola má velmi dobrý zvuk nejen doma, ale i v zahraničí. První český dabing byl pořízen v roce 1949, od té doby si drží vynikající úroveň. Herci se nyní bojí, že sílící tlak na kvantitu a nižší honoráře povedou ke snižování jeho úrovně, proto si najali agenturu ManpowerGroup. Ta podle Jiřího Hromady zastupuje 175 ze zhruba 220 aktivních dabérů. 

Takový postup však vzbudil odpor u některých studií. „Výsledek je jediný – herci, kteří jsou od 1. května v agenturním zastoupení, začali být přeobsazováni. A to i v roztočených seriálech, kde mají průchozí role,“ uvedl předseda dabingové sekce Herecké asociace Zdeněk Hruška. 

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Helena Šulcová  (heš), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace