Daniel Herman: Někteří lidé z ČSSD a TOP 09 házejí ÚSTRu klacky pod nohy

V jakém stavu je česká kultura po roce, co je v jejím čele ministr Daniel Herman? - Foto: Filip Jandourek

V jakém stavu je česká kultura po roce, co je v jejím čele ministr Daniel Herman?Foto: Filip Jandourek

V Ústavu pro studium totalitních režimů má nově skončit okolo 20 zaměstnanců. Ti proti podobným změnám protestují. Jak celé dění hodnotí současný ministr kultury Daniel Herman, který tuto instituci od roku 2010 vedl?

V ÚSTRu strávil tři roky svého života, jak připomíná v rozhovoru s Helenou Šulcovou. „A vidím, že je jeho činnost utlumována,“ dodává a poukazuje na podle jeho slov mizivou publikační činnost. Podobný přístup odráží na rezervy, které naše společnost má. Neumíme se totiž ohlédnout a zamyslet se nad minulostí. 

 

Rozhovor s ministrem kultury Danielem Hermanem o stavu Ústavu pro studium totalitních režimů, výrocích Miloše Zemana o islamismu a také o tom, že Divadlo Na Fidlovačce možná skončí. Moderuje Helena Šulcová.

Vložit na svůj web

„Za tím vším jsou politické snahy lidí, kteří relativizují minulost před rokem 1989,“ tvrdí Daniel Herman. V té souvislosti zmiňuje, že jde především o lidi z ČSSD a TOP 09. „Nechci generalizovat, ale v těchto dvou stranách jsou ti, kteří házejí kameny pod nohy vyrovnávání se s minulostí,“ uvádí. 

Čtěte také: Zdeněk Hazdra: Politici by neměli komentovat dění v Ústavu pro studium totalitních režimů

Skončí Divadlo Na Fidlovačce?
Divadlo nedostalo grant na svou činnost a podle jeho ředitelky Elišky Balzerové tak zřejmě skončí. „Ministerstvo není zřizovatelem divadla. Není možné, abychom nesli finanční zátěž. Budu se snažit hledat možnost, jak tomuto divadlu pomoci,“ komentuje situaci Daniel Herman.

Jak hodnotí debatu o takzvaném superúředníkovi, kterým se stal Josef Postránecký? A o čem bude mluvit s generálním ředitelem Národního divadla? Ptala se moderátorka Helena Šulcová po 17. hodině. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Helena Šulcová  (heš), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace