Daniel Herman o církevních restitucích: Komunisté hrají s populistickou kartou

O církevních restitucích hovořil Daniel Herman s moderátorkou Helenou Šulcovou - Foto: Adriana Krobová

O církevních restitucích hovořil Daniel Herman s moderátorkou Helenou ŠulcovouFoto: Adriana Krobová

Na politické scéně se znovu otevírá téma církevních restitucí – může návrh KSČM na zdanění finanční části restitucí rozbít vládu? Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman nepředpokládá, že taková varianta nastane, protože není v zájmu nikoho z koaličních stran, aby jakákoliv neshoda narušila koaliční spolupráci.

„Věcná diskuze nemůže škodit, ale pevně věřím, že racionální přístup zvítězí nad populistickými gesty, jako je návrh KSČM,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou. 

 

Rozhovor s ministrem kultury z KDU-ČSL Danielem Hermanem o církevních restitucích a o tom, zda může komunistický plán na zdanění finanční části církevních restitucí projít i hlasy vládních politiků. Moderuje Helena Šulcová.

Vložit na svůj web

Komunistický návrh ale podporuje Andrej Babiš, podle kterého jsou církevní restituce předražené o 54 miliard korun a ocenění majetku bylo zmanipulované. „S ministrem financí jsem měl možnost o těchto věcech hovořit přímo, to, co je mediálně prezentováno, není někdy totéž, co skutečná realita,“ vysvětluje. 

„Demokratické strany nedopustí jakékoliv zpochybňování právních jistot“

Se zdaněním církevních restitucí souhlasí sociální demokraté v Ústeckém kraji. Ti také vyzývají všechny poslance ČSSD, aby tento postoj a princip respektovali. „Jsem přesvědčený o tom, že sociální demokracie je stranou solidní a zvolí racionální přístup než populistické zpochybňování právních jistot a porušování smluv,“ upozorňuje. 

Nesouhlasí také s argumentem komunistů, podle kterých jsou církevní restituce darem, a ty se zdaňují. „V tomto případě se o dar nejedná, ale o finanční náhradu, která má vést ke zmírnění některých majetkových křivd, které spáchali komunisté,“ vysvětluje s tím, že je zcela logické, že právě oni tuto zásadu zpochybňují. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Helena Šulcová  (heš), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace