David Karásek: Zbraně, které chce EU zakázat, jsou k trestné činnosti využívány velmi málo

Evropský parlament zpřísnil podmínky pro držení zbraní - Foto: Michal Malý

Evropský parlament zpřísnil podmínky pro držení zbraníFoto: Michal Malý

Pravidla pro nabývání a držení zbraní by měla být nejpozději za 15 měsíců přísnější. Evropským parlamentem prošla směrnice, která milovníky zbraní nepotěšila. Například David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní si pořídil tradiční českou samonabíjecí pušku SA 58, protože nová pravidla by mu to už neumožňovala.

Směrnice zakazuje čtyři typy zbraní – samopaly předělané tak, aby mohly střílet jednotlivými výstřely, pistole se zásobníkem na více než 20 nábojů, pušky se zásobníkem na více než 10 nábojů a zbraně se sklopnou pažbou. 

„Těchto zbraní je tady zhruba 40 až 50 tisíc a lidé je běžně používají zejména ke sportovní střelbě, někteří je mají doma dejme tomu na ochranu obydlí a podobné účely,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Janem Moláčkem. 

„Nevidím důvod k tomu, proč by měl člověk být registrovaný v nějakém spolku, aby mohl mít zbraň ke sportovní střelbě. “
DAVID KARÁSEK

David Karásek odpovídal na otázky moderátora Jana Moláčka - Foto: Prokop Havel

David Karásek odpovídal na otázky moderátora Jana MoláčkaFoto: Prokop Havel

Předkladatelé směrnici zdůvodňují tím, že je potřeba sjednotit pravidla pro nabývání zbraní v EU, protože tyto zbraně jsou používány k trestné činnosti, teroristickým útokům nebo násilným činům. S tímto argumentem ale nesouhlasí. 

„Ve skutečnosti v tomto předkladatel buď není informován, nebo vyloženě lže. Tyto zbraně jsou naopak k trestné činnosti používány velmi málo,“ namítá s tím, že podle informací od policií jednotlivých států zbraně, které chce konkrétně EU zakázat, se používají kolem jednoho procenta trestných činů spáchaných střelnými zbraněmi. 

Připomíná zároveň, že ve svobodné společnosti člověk nemá právo jenom na to, co potřebuje. Ale s omezeními v současném zákoně souhlasí, občan nemusí vysvětlovat, k čemu zbraň chce nebo na co ji potřebuje. „Každý účel, který není v rozporu se zákonem, je považován za legitimní,“ upozorňuje. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace