Do přímé vládní spolupráce s hnutím ANO nepůjdeme, říká Vojtěch Filip

Vojtěch Filip potvrdil, že o účasti ve vládě s hnutím ANO nejednají - Foto: Khalil Baalbaki

Vojtěch Filip potvrdil, že o účasti ve vládě s hnutím ANO nejednajíFoto: Khalil Baalbaki

Komunisté v letošních parlamentních volbách propadli, s hnutím ANO ale vedou jednání o ustavení Poslanecké sněmovny. Alespoň to říká předseda KŠČM Vojtěch Filip, který potvrzuje, že s Andrejem Babišem o účasti ve vládě nejednají. Tím nejpravděpodobnějším scénářem je podle něj menšinová vláda s podporou ODS nebo KDU-ČSL a ČSSD.

První kolo vyjednávání žádné výsledky nepřineslo, co přinese to druhé? „Hnutí ANO je vítězem voleb, takže určuje témata. My chceme dokončit jednání o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny,“ říká s tím, že budou požadovat, aby komunističtí poslanci mohli být ve všech výborech a měli důstojné zastoupení. 

Nevidí žádný důvod k tomu, jít s hnutím ANO do vlády. „Jsme autentická komunistická levice, jsme nejmasovější politickou stranou v České republice. To, že nejsme ve vládě, nás nijak neohrožuje,“ vysvětluje důvody, proč s hnutím ANO do přímé vládní spolupráce komunisté nepůjdou. 

Podle Vojtěcha Filipa dojde k tomu, že hnutí ANO vytvoří jednobarevnou vládu. Podpora může být třeba ze strany ODS, tedy dohromady 105 hlasů. „ODS odmítá účast ve vládě. Moc dobře si pamatuji jednání v průběhu podzimu, zejména v září, mezi poslanci ODS a hnutí ANO ještě před volbami, tak je určitě něco dojednáno,“ říká. 

„Důležité je pro mne udržet chod strany.“
Vojtěch Filip

Nejpravděpodobnější variantou je tak podpora menšinové vlády ze strany občanských demokratů, případně lidovců a sociální demokracie. Varianta podpory ze strany KSČM nebo SPD je podle Filipa až na dalších místech v pořadí variant. 

Připomíná také, že každé vládě kladou komunisté stejné požadavky, k nim patří například obecné referendum nebo otázka zdanění církevních restitucí. 

A proč po špatných výsledcích po volbách Vojtěch Filip na funkci předsedy KSČM nerezignoval? „To by přineslo jenom chaos, a ten já nemám rád. Mám odpovědnost za KSČM,“ vysvětluje. 

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace