EU byla příliš vstřícná a nechrání dostatečně vnitřní trh, říká ke smlouvě CETA Stanislav Grospič

Stanislav Grospič odpovídal na otázky moderátora Jana Moláčka - Foto: Tomáš Adamec

Stanislav Grospič odpovídal na otázky moderátora Jana MoláčkaFoto: Tomáš Adamec

Poslanci dali zelenou komplexní hospodářské a obchodní dohodě mezi EU a Kanadou, které se říká CETA. Smlouva by měla podpořit český export a umožní českým firmám účast ve výběrových řízeních u veřejných zakázek v Kanadě. Ke kritikům dohody patří například komunisté, kteří ji vnímají jako složitou a kontroverzní.

„Největší výhrady, které máme, je, že smlouva je jednostranná, není spíše dohodou mezi státy, ale mezi státy a obchodními korporacemi,“ říká poslanec za KSČM Stanislav Grospič s tím, že z toho vyplývá i podřízené postavení členských států, které budou mít ztížené domáhání se práv. 

Další námitkou je to, že kompromis prezentovaný ohledně pravidel původu zboží není zřejmý a znevýhodňuje postavení členských zemí EU včetně České republiky. Komunisté mají také výhrady k odstranění bariér v obchodu a spolupráci a regulace ve vybraných sektorech, na druhé straně otevření trhu s veřejnými zakázkami a trhu služeb. 

„Zohledňovány by měly být především firmy české, potažmo členských zemí EU. Měla by být určitá míra ochrany vnitřního trhu a služeb. “
Stanislav Grospič.

„Domníváme se, že se otevírají dveře k privatizaci veřejných služeb a k velkým pohybům, které mohou nastat i mezi zaměstnanci, to znamená přímému dopadu na občany a zaměstnance členských států EU,“ dodává. 

Odstranění bariér je podle něj spíše namířeno ve vztahu ke zboží, které budou putovat z Kanady do členských států EU, u pohybu směrem do Kanady sice také dochází k odstranění bariér, ale ne úplně rovnoměrně. „EU byla příliš vstřícná a nechrání dostatečně vnitřní trh,“ uzavírá. 

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace