EU má promyšlené návrhy proti daňovým únikům firem, říká Luděk Niedermayer

Luděk Niedermayer odpovídal na otázky moderátora Jana Moláčka - Foto: Filip Jandourek

Luděk Niedermayer odpovídal na otázky moderátora Jana MoláčkaFoto: Filip Jandourek

Pozornost veřejnosti vyvolaly takzvané Paradise Paper, dokumenty, které poukazují na ukrývání majetku v daňových rájích – objevují se v nich jména osob a firem jak Nike, Apple nebo britská královna Alžběta II. „Dokumenty ilustrují to, že řada firem nebo velmi bohatých lidí hledá příležitosti, jak to své bohatství zvýšit, aniž by platili daně,“ vysvětluje europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Dokumenty kombinují věci, které mohou být nelegální, s věcmi, které jsou legální, a také s šedou zónou, která leží na hraně. „První dojem, že všichni tito lidé se dopouštějí porušení zákona, není úplně přesný,“ nastiňuje. 

Někteří lidé jsou schopní nalézt různé mezery a rozdílnosti národních daňových úprav a strukturují finanční operace tak, aby toho využili. „Nejlepší reakcí jsou lepší, jednodušší, srozumitelné zákony,“ říká. 

Na druhou stranu upozorňuje, že nikdo nechce zamezit v Evropě převodu kapitálu, ale tomu, aby se z jedné země do druhé převáděly zisky bez jakékoliv vazby na ekonomickou aktivitu. Připomíná také, že EU za poslední dva až tři roky přijala balík legislativy, který to výrazně komplikuje. 

Zbraní tak podle něj přibývá, ale mezer zůstává hodně, ať už pro fyzické nebo právnické osoby, a řada lidí a firem je využívá. 

Existují také promyšlené návrhy, které by snížily možnost firem vyhýbat se placení daní – například sjednocení daňového základu. „Další podstatnou věcí je připravovaná evropská reforma DPH,“ uzavírá. 

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace