Eva Zamrazilová nesouhlasí s bankovní daní: Ve výsledku vše zaplatí klient, dostane nižší úroky na vkladech

Eva Zamrazilová odpovídala na otázky moderátora Jama Moláčka - Foto: Prokop Havel

Eva Zamrazilová odpovídala na otázky moderátora Jama MoláčkaFoto: Prokop Havel

Banky v České republice podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vydělávají více než v jiných zemích, své zisky ale posílají zahraničním vlastníkům. Sociální demokracie tak přichází s návrhem ČSSD na zavedení speciální bankovní daně. Tento návrh má řadu odpůrců, mezi ně se řadí například hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

„Zavedení bankovní daně postrádá logiku,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že jako každé opatření má své přínosy i své náklady. V té souvislosti připomíná zkušenosti se zavedením bankovních daní před několika lety v některých zemích EU. 

Čtěte také: Bohuslav Sobotka o speciálním zdanění bank: Nechceme se dívat na to, jak z Česka odplývají stovky miliard korun

„Když se podíváte na studie, tak negativa jasně převažují nad přínosy,“ upozorňuje s tím, že zkušenosti poukazují na to, že ve výsledku vše zaplatí klient, který dostane ještě nižší úroky na svých vkladech, hrozí omezení úvěrování a zvyšování úroků z úvěrů a zvyšování poplatků. 

„Ve finále možná státní rozpočet získá něco navíc, ale národohospodářské škody, které to napáchá, budou ještě větší,“ varuje. 

„Banky od samého začátku, kdy sem vstoupily, tak v průměru svůj zisk dělí férově půl na půl, půl reinvestice zpět do firmy, půl v rámci dividend zahraničním akcionářům. “
EVA ZAMRAZILOVÁ

Připomíná také, že jde o zásah do daňového prostředí, které by mělo být jednoduché a transparentní, samotné úvahy o sektorové dani také dávají špatný signál o stabilitě podnikatelského prostředí, špatný signál o zemi pro investory. 

Banky české ekonomice podle ní pomáhaly v nejhorších letech vývoje hospodářství tím, že nepřestaly úvěrovat ekonomiku. „V rámci Evropy vidíme, že se některé systémy nevzpamatovaly, a tady můžu spekulovat i o tom, jaký vliv mělo v Evropě na nedobrou situaci řady bankovních domů i to, že byly uvaleny bankovní daně,“ připomíná. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace