Ivan Pilný: Své názory neskrývám. S Andrejem Babišem máme korektní vztahy

Budoucí ministr financí Ivan Pilný - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Budoucí ministr financí Ivan PilnýFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Na postu ministra financí vystřídá Andreje Babiše jeho stranický kolega a poslanec Ivan Pilný. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že Miloš Zeman jmenuje Pilného novým ministrem financí příští týden. O Ivanu Pilnému se mluví jako o rebelovi uvnitř hnutí ANO, tuto „nálepku“ ale on sám ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odmítá.

„ Neustále hájím svůj názor a můj první projev v Poslanecké sněmovně zněl, že Bůh nebo příroda nás stvořili s dvěma konci, na jednom sedíme a druhým myslíme, a požádal jsem své kolegyně a kolegy, abychom k myšlení – alespoň někdy – používali ten správný konec. Zatím se to moc neujalo, a jestli to ze mě udělalo rebela, to nevím,“ říká. 

„Bramboračka, která tady byla vytvořená a kvůli které lidé začali chodit do ulic, už jednou musí přestat, je možné ještě něco udělat ve prospěch občanů této země. Já jsem prostě přijal tuto zodpovědnost.“
IVAN PILNÝ

K Andreji Babišovi má podle svých slov korektní vztah, a pokud má jiný názor než on, tak si v diskuzi názory oba dva vymění. „Někdy je přijme, někdy nepřijme. Probíhá mezi námi korektní diskuze, jsem určitě člověk, který své názory neskrývá a hájí je,“ připomíná s tím, že úplně shodný názor neměli například v případě zákona o elektronických komunikacích.  

Politika klesla na dno 

Hlavní příčinou vládní krize podle něj byly klesající preference sociální demokracie a hledala se jakákoliv strategie, aby se to zastavilo. K tomu se přidaly i některé opoziční strany a uspořádaly štvanici, která půl roku před volbami paralyzovala činnosti parlamentu a vlády. 

Premiér Bohuslav Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert.

„Skutečná příčina není chování pana ministra Babiše,“ říká, ale zároveň připouští, že Andrej Babiš má střet zájmů, s tím ale vstupoval do vlády, čehož si byl Bohuslav Sobotka vědom. „Sociální demokracie hledá nějaký způsob, jak zastavit hnutí ANO,“ dodává. 

Nesouhlasí také s tím, že by Andrej Babiš ovlivňoval média, která vlastní, nechal se ale vmanévrovat do situace ohledně nahrávek, což nakonec podle něj sám Babiš uznal. „Co se tam odehrávalo, kdo si to objednal, sestřihal a vydával v této podobě, nevím. Politika v naší zemi klesla na dno,“ upozorňuje. 

Kdo je Ivan Pilný?

Ivan Pilný založil a později jako generální ředitel i vedl českou pobočku Microsoftu. Později působil v čele představenstva Českého Telecomu. Známý je i jako jeden z investorů v pořadu české televize Den D, kde vybraní podnikatelé představovali své nápady a usilovali o peníze.  

Poslancem je Ivan Pilný od roku 2013, mimo jiné působí jako předseda sněmovního Hospodářského výboru. Pilný už vyloučil, že by měl vazby na Andreje Babiše. Řekl také, že nemá nic společného s Agrofertem. 

Autor:  Jana Klímová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace