Jsou to hodiny a dny práce, tvrdí lékaři IKEMu o párových transplantacích

Šestivýměna ledvin – tak vypadala unikátní transplantace, kterou zvládli lékaři pražského IKEMu v rámci programu, který založili Jiří Froněk a Ondřej Viklický. Během dvou dnů tak odoperovali 12 lidí.

„Ledvinu si mezi sebou vyměňují dárce a příjemce, kteří mezi sebou mají nějaký vztah,“ popisuje Ondřej Viklický. Když mají k dispozici víc dvojic, můžou je zorganizovat tak, aby byly mezi sebou kompatibilní.

Čtěte také

„Aktivně nikoho nehledáme, ale jsme otevřeni všem dvojicím. Pokud někdo chce svému příbuznému nebo kamarádovi darovat ledvin, má tu možnost,“ přibližuje Jiří Froněk s tím, že provádí vždy tři výměny za den – tři operace dárců a tři příjemců.

Jenže až třetina přihlášených je nevhodná k dárcovství nebo k transplantaci. „Hledáme, jak transplantovat co nejvíce pacientů. Jednou variantou je párová výměna,“ nastiňuje Jiří Froněk.

Kdo je ideálním dárcem ledvin? Garantují lékaři dárci, že bude žít s jednou ledvinou plnohodnotným životem? Ptala se moderátorka Helena Šulcová po 17. hodině.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.