Kuřáci mají právo na svůj návyk, ale nemají právo nutit ho nekuřákům, zdůrazňuje Svatopluk Němeček

Umírají nám nekuřáci. A to proto, že jsou vystavováni cigaretovému dýmu, zdůrazňuje Svatopluk Němeček - Foto: Fotobanka  Freeimages

Umírají nám nekuřáci. A to proto, že jsou vystavováni cigaretovému dýmu, zdůrazňuje Svatopluk NěmečekFoto: Fotobanka Freeimages

Poslanci jednají o takzvaném protikuřáckém zákonu, který je podle ministra zdravotnictví z ČSSD Svatopluka Němečka napsán v souladu s evropskými principy. Nejde však spíš o normu, která nepřípustně zasahuje do osobních svobod a svobody podnikání, jak upozorňují někteří její kritici?

„Kuřáci mají právo na svůj návyk, ale nemají právo nutit ho nekuřákům,“ obhajuje protikuřácký zákon Svatopluk Němeček s tím, že jde spíš o zákon na ochranu nekuřáků. Norma je dle jeho slov napsána v souladu s evropskými principy. I z tohoto důvodu se snaží vysvětlit poslancům, že pozměňovací návrhy jsou kontraproduktivní a mohly by celý zákon „invalidizovat“. 

 

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o protikuřáckém zákonu a jeho schvalování v Poslanecké sněmovně, možnosti navýšení platů zdravotníků a také o lékárenském trhu. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

„Umírají nám tu nekuřáci, a to proto, že jsou vystaveni cigaretovému dýmu,“ zdůrazňuje Svatopluk Němeček v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou. Jedinou výjimku, ke které by byl ochoten přistoupit, je používání elektronických cigaret spočívajících v inhalaci par. „Umím si představit, že v tomto případě může být regulace mírnější,“ uznává. K jiné změně zákona však podle svých slov nakloněn není. 

Čtěte také: Kuřáci by měli platit vyšší zdravotní pojištění, myslí si kardiolog Petr Neužil

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček byl hostem Karolíny Koubové - Foto: Filip Jandourek

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček byl hostem Karolíny KoubovéFoto: Filip Jandourek

Navýší se platy zdravotníků o více než 5 %? Bude ministerstvo nějak reagovat na povzdechy malých lékárníků na trh, který čím dál víc ovládají řetězce? A proč je důležitější zajistit dostupnost lékárenské péče na území celého Česka? I to jste mohli slyšet v rozhovoru Dvaceti minut Radiožurnálu po 17. hodině. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace