Lenka Štěpánová: Škola vytváří společenské hodnoty, politika do ní patří

Středoškolský sněm Prahy, Lenka Štěpánová uprostřed - Foto:  Česká středoškolská unie

Středoškolský sněm Prahy, Lenka Štěpánová uprostředFoto:  Česká středoškolská unie

Nechceme levnou jízdu za horším vzděláváním. Tak se jmenuje akce středoškolských studentů, kteří tak kritizují kroky vlády. Sklízí za to uznání, ale i kritiku. Podle předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánové ale studenti mají právo vyjádřit se ke společenským otázkám a politice.

Štěpánová se také účastnila studentského protestu Vyjdi ven, protože jí nevyhovuje, jak se zachází s veřejným prostorem nebo ústavními hodnotami. „To, že se žáci mohou vyjádřit k veřejnému dění, je důležité a je to něco, co bychom měli kultivovat, nikoliv zapírat,“ říká. 

Kriticky se k akci vyjádřil například poslanec ODS a bývalý ředitel pražského gymnázia PORG Václav Klaus mladší, který se nechal slyšet, že svým studentům by na podobný protest nedal volno s tím, že politika do škol nepatří. 

„Pan Klaus je známý tím, že nemá rád demokratické vzdělávání, nemá rád cokoliv demokratického ve škole, to znamená, že nemá rád, ani když se studenti vyjadřují k tomu, co se jich bezprostředně týká,“ upozorňuje. 

Politika podle ní naopak do škol patří – škola vytváří společenské hodnoty a ve chvíli, kdy ignoruje témata, která hýbou veřejným prostorem, podporuje to, že by se občané naší země neměli zabývat tím, co se děje okolo nich. 

„Politika ve smyslu agitace na školy nepatří, ale politika ve smyslu hovorů o tom, co se děje ve společnosti, témata mediálního vzdělávání a politické scény, to vše do škol patří,“ zdůrazňuje. 

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace