Lukáš Curylo z Charity ČR: Každý si myslí, že bezdomovec do toho spadnul svévolí

Lukáš Curylo - Foto: Tomáš Adamec

Lukáš CuryloFoto: Tomáš Adamec

V České republice je bez domova 30 tisíc lidí a jejich počet může snadno o 100 tisíc stoupnout – taková je podle ministra práce a sociálních věcí realita. Vláda představila koncepci prevence a řešení bezdomovectví, která by měla této situaci zabránit a stávajícím bezdomovcům alespoň ulehčit situaci. Jak se na představenou koncepci dívá Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR?

Jak si tedy poradit s problémem bezdomovectví? Podle Lukáše Curyla je třeba poděkovat, že vznikl vůbec první dokument u nás, který se dívá na bezdomovectví komplexně a upozorňuje na základní problémy. „Vždyť bezdomovectví dosud není v Česku legislativně definováno,“ zdůrazňuje. 

Čtěte také: Hledáte přepis celého rozhovoru?

Na druhou stranu však dodává, že zmíněný dokument vznikl poměrně pozdě. „Mnohé z něj už realizovat nejde, nebo jen velmi obtížně,“ domnívá se a připomíná, že potenciální hrozbou ztráty domova je ohroženo mnoho skupin, zejména střední třída, která balancuje na hranici. 

A hlavní důvod? „Stát, obce ani kraje bezdomovectví komplexně neřešily. A to je problém,“ varuje Lukáš Curylo. A dalším problémem je to, že bezdomovectví vnímáme jen v tom nejužším pojetí. „Vidíme lidi na lavičkách, v dopravních prostředcích a veřejném prostoru. Jenže pojem bezdomovectví je daleko širší,“ upozorňuje. 

Kdo je tedy bezdomovectvím skutečně ohrožen? A proč nikoho nezajímají lidé, kteří bydlí v nevyhovujících prostorách? I na to se ptal v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Martin Veselovský. Rozhovor si můžete kdykoliv připomenout při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Lukášem Curylem si kdykoliv můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Martin Veselovský  (mav), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace