Madeleine Albrightová: Lidé nevědí, koho vlastně Donald Trump poslouchá. Mají strach

Madeleine Albrightová odpovídala na otázky Lenky Kabrhelové - Foto: Vít Pohanka

Madeleine Albrightová odpovídala na otázky Lenky KabrhelovéFoto: Vít Pohanka

Americký prezident Donald Trump se blíží k milníku 100 dnů v Bílém domě, některé jeho kroky jak na domácí, tak na světové scéně jsou ale vnímány jako kontroverzní. Bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightová v předvolební kampani podporovala Hillary Clíntonovou, krátce po výsledcích voleb ale říkala, že Donald Trump si zaslouží šanci. Jak si podle ní ve funkci vede?

Donald Trump podle toho, co dělá v domácích záležitostech, tak toho podle ní příliš nezařídil. „Také nemáme tolik ponětí o tom, co si myslí v zahraniční politice,“ říká s tím, že lidé přesně nevědí, koho Donald Trump v Bílém domě poslouchá. 

Důležité ale podle ní bylo to, co učinil v Sýrii, lidé ale mají především strach z toho, co se děje v souvislosti se Severní Korejí – nevědí, jaké má Trump plány, chybí větší kontext proto to, co si myslí o zahraniční politice. „Najednou dělá věci, o kterých řekl, že nikdy nebude dělat, například s Čínou,“ vysvětluje. 

„Máme prezidenta, který se vlastně učí. Musíme si dát pozor. “
MADELEINE ALBRIGHOTVÁ

V domácí politice se výrazně vyjadřovala ohledně plánovaného zákazu cestování obyvatel převážně šesti muslimských zemí. Ukazuje se, že Donald Trumpo podle ní nerozumí, co vlastně Amerika je – totiž země, kde žije mnoho lidí z různých míst a kde panuje tolerance pro lidi s různými nápady. „Nikdo nevěděl, jak to rozhodnutí bylo udělané. Bylo to neamerické,“ dodává. 

Nejžhavější otázkou v americké diplomacii je nyní situace ohledně Severní Koreje. Otázkou podle ní bude, jak bude Donald Trump pracovat s Číňany, aby v této záležitosti pomohli. „Nevíme, kam to jde, znervózňuje mne to,“ přiznává. 

Na druhé straně je po setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem optimistická a doufá, že se Trump z konverzace se Si Ťin-pchingem něco naučí. Součástí americké politiky jsou ale také vztahy s Ruskem.  

„Rusové čekají, že změníme něco na sankcích,“ upozorňuje v souvislosti s Ukrajinou s tím, že očekává, že Trump a jeho lidé nebudou říkat, že najednou společně s Evropany sankce změní.  

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace