Matěj Stropnický i o uprchlících: Ministr vnitra a prezident straší lidi a vláda strká hlavu do písku

„Ministr vnitra s panem prezidentem soustavně straší lidi tím, co by u nás všechno mohlo nastat, kdybychom měli přívětivější politiku vůči uprchlíkům,“ říká Matěj Stropnický - Foto: Šárka Ševčíková

„Ministr vnitra s panem prezidentem soustavně straší lidi tím, co by u nás všechno mohlo nastat, kdybychom měli přívětivější politiku vůči uprchlíkům,“ říká Matěj StropnickýFoto: Šárka Ševčíková

Matěj Stropnický ze Strany zelených se domnívá, že Praha by mohla přijmout až 12 tisíc uprchlíků, šlo by tak o 1 % obyvatel hlavního města. Celá situace je však podle něj zbytečně nafukovaná, připomíná v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou.

Kandidát na předsedu Strany zelených poukazuje na to, že v Praze je pro tyto lidi místo a město podle něj disponuje řadou neobydlených bytů. „Straně zelených vadí postoj vlády, která strká hlavu do písku. Ministerstvo vnitra zatím nepřišlo s žádným plánem, co s uprchlíky na našem území dělat,“ hodnotí. 

 

Rozhovor s Matějem Stropnickým ze Strany zelených o situaci na pražském magistrátu, o tom, zda by Praha měla přijmout až 12 tisíc uprchlíků a také o volebním sjezdu Strany zelených. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

„Ministr vnitra s panem prezidentem soustavně straší lidi tím, co by u nás všechno mohlo nastat, kdybychom měli přívětivější politiku vůči uprchlíkům,“ dodává. 

Zdůrazňuje tak například iniciativu pod záštitou senátora Václava Lásky. „Kdyby přišla do obcí vždy jedna rodina, předešli bychom vzniku ghett. Mohli bychom přijmout určité množství uprchlíků, pokud budou přijati rovnoměrně,“ uvažuje. Odmítá však zvaní uprchlíků do Česka. „A vstřícnost musí být doprovázena pravidly,“ připomíná. 

Fungování samotné Strany zelených hodnotí jako velké poučení. Zelení jsou mimoparlamentní opozicí a podle jeho slov ukázali, že umí hájit program. „Strana zelených ustála celý rok v Trojkoalici, ve straně se neobjevil jediný rozbroj,“ zdůrazňuje. 

Jaká panuje atmosféra na pražském magistrátu? A jakou šanci má Matěj Stropnický uspět v kandidatuře na pozici předsedy Strany zelených? I na to se ptala moderátorka Karolína Koubová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace