Mikuláš Bek: Nejsem exhibicionista. Pozvánku na Hrad jsem odmítl

Mikuláš Bek odpovídal na otázky moderátora Jana Moláčka - Foto: Kristýna Hladíková

Mikuláš Bek odpovídal na otázky moderátora Jana MoláčkaFoto: Kristýna Hladíková

Pozvánku na inauguraci prezidenta Miloše Zemana nedostaly některé významné osobnosti, které by měly ceremoniálu přihlížet. Kromě některých hejtmanů se jedná o rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Ten ve Dvaceti minutách Radiožurnálu potvrdil, že pozvánku nakonec dostal od předsedy sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, na Hrad ale stejně nepůjde.

„Za pozvání jsem poděkoval a zdvořile jsem odmítl,“ říká s tím, že Radek Vondráček zve na sněmovní a senátní část, nikoliv na společenskou. 

„Nejsem žádný exhibicionista, abych provokoval skandál. Ve chvíli, kdy prezident republiky nechce, abych byl přítomen, tak nebudu vystavovat prezidenta nějakému diskomfortu,“ dodává. 

Z vyjádření předsedy sněmovny Vondráčka podle něj jasně plyne, že neodeslání pozvánky na jeho adresu bylo záměrné a nešlo o přehlédnutí. 

Pozvánky rozesílá a filtruje kancelář Hradu, a v situaci, kdy jsou vtahy mezi veřejností a prezidentem napjaté, by čekal, že si protokol Poslanecké sněmovny a Senátu lépe ohlídá, co se děje. „Tohle mohlo fungovat v dobách prezidenta Havla, kdy žádné konflikty nebyly,“ uzavírá. 

Poškozují spory mezi vysokými školami a Hradem atmosféru v Česku? Poslechněte si celý rozhovor.
 

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace