Nový blok v Dukovanech se bez zásahu státu nepostaví, upozorňuje Dana Drábová

Postaví se v Dukovanech další blok? - Foto: Michal Malý

Postaví se v Dukovanech další blok?Foto: Michal Malý

Sněmovní hospodářský výbor vyzval vládu, aby urychlila přípravu stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany tak, aby mohl začít fungovat v roce 2035. Takový termín je podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové možné stihnout – vlastní stavba by se dala stihnout za sedm let, klíčová je především otázka, kdo stavbu zaplatí.

Nejméně stejnou dobu jako samotná stavba zaberou povolovací procedury včetně hodnocení vlivu na životní prostředí. „Legislativní prostředí je v evropském společenství složité a zapeklité,“ upozorňuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

To klíčové, od čeho se odvíjejí další kroky, je podle ní otázka financování a jakým způsobem se na tom bude podílet stát. 

„Dokud toto vláda nerozhodne, tak jakékoliv další kroky jsou jeřábí tance, které opticky demonstrují aktivitu, ale obcházejí klíčový neuralgický bod – kdo a jak to zaplatí,“ vyzdvihuje s tím, že bez ingerence státu se stavba nerozběhne. 

„Stát se musí starat nejenom o to, zda je investice návratná, ale také říci, co bude, když blok nebude.“
Dana Drábová

A není možné stávající bloky v Dukovanech modernizovat? „Protože jsme si řekli, že elektřina je strategickou záležitostí, tak stát musí jít na jistotu,“ upozorňuje s tím, že od roku 2022 a 2025 budou postupně odstavovány uhelné bloky. Ty zaručují 50 procent elektřiny. „Čím je nahradíme?“, uzavírá. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace